בחודש מאי הקרוב, מסתיימת כהונתו של זקן הפוליטיקאים בישראל, במשכן הנשיאות. על שמעון פרס לאסוף את מטלטליו וזיכרונותיו בשבע שנים החולפות, מעת שגבר על תדמית הלוזר שדבקה בו לאורך שנותיו הרבים בפוליטיקה, ונבחר כנשיא מדינת ישראל. נכון שבשל כך, היו צריכים לכופף ולשנות מספר חוקים, באופן הצבעת הח״כים ועוד, אבל מי זוכר..

כמו שיתר טעויותיו של פרס, מאז עבר את גיל גבורת השנים, נשכחו מתודעת הציבור בישראל, וגם בחגיגות ה-90 שנערכו לכבודו בבנייני האומה רק לפני כמה חודשים, נשמטו פרטים רבים במורשתו, כהסכם אוסלו ואהדה הרבה שנשא ליאסר ערפאת.

בכל מדינה על פני הגלובוס העגול, בו תעלה ההשערה, שנשיא מכהן המתקרב לגיל 100 חפץ בקדנציה נוספת, הדבר היה מעלה גיחוך ופרצי צחוק רבים, אבל נשיאנו פרס עדיין תכניות רבות יש לו, ומיטב שנותיו טרם ניכרות בשגרת יומו העמוסה, בארץ ובעולם, בביטחון ובמדע. סגל בית הנשיא אמר שפרס כבר ניצח את הסטטיסטיקה ועסוק בגיבוש לו״ז לעשור האחד עשרה של חייו.

פרס הצליח ליצור לעצמו תדמית של המבוגר האחראי, שסביבו יש קונצנזוס רב, סמל הלאומיות. החוק אוסר על נשיא מכהן להכריז על מועמדותו לקדנציה נוספת, וכך גם הכריז בריש גלי בשבוע האחרון, שהוא מכבד את החוק ואין דבר יותר חשוב מחוק המדינה, לכן הוא פורש מהעשייה בתוך הפוליטיקה, אבל ישפיע בדרכו הוא מחוצה לה. אבל כאמור חוקים המכשילים את דרכו לכניסה אל משכן הנשיא, כבר שונו והוחלפו בעבר, כך שהחוק הוא דבר קדוש שא׳א לערער אחריו, רק לאחר שחוקק לפי מידותיו של שמעון...

פרס שועל פוליטי וחתרן בלטי נלאה, הרואה עצמו מתאים וראוי לאחד משני התפקידים או האמת לשני התפקידים הרמים במדינה, נשיא, ראש ממשלה. יודע היטב איך לנתב את דרכו להשיגם, לאחרונה נחשפו עיתונאים רבים למשפט שאמר בוורסיות שונות, כי הגיעה אליו הצעה לעמוד בראש מערך מפלגתי שמאל-מרכז, והוא שהינו עדיין מלא חיות ורעננות, לא חושב שבכוונתו לסרב להצעה כזו שיוכל דרכה להגשים את חזונו-חזון המדינה חזון מזרח תיכון חדש, וחזון כלכלה מודרנית.

דבריו אלו של פרס הם אמירה ברורה לנתניהו, או חקיקה נוספת לפי מידותיי שתשאיר אותי על כס הנשיאות, או חזרה לכנסת לתפקיד יו״ר האופוזיציה והתמודדות על ראשות הממשלה בדמות ראויה שתהווה איום אמיתי כנגד נתניהו, מה שראשי מפלגת שמאל-מרכז לא מצליחים להוות, מי שלא רוצה אותי כנשיא יקבל אותי בראשות הממשלה. נתניהו שחולם כל העת על קדנציה נוספת בראשות הממשלה, שתהפוך אותו לראש הממשלה שכיהן את מספר השנים הרב ביותר במדינה לא ישמח למתחרה משמעותי על התפקיד. פרשן שקרוב לשניים, אמר שמסבב הגישושים שהעביר בינהים טרם ישנה הבנה מה בדיוק יקרה במאי, אבל דבר ברור הם סופרים אחד את רעהו ועומדים לעדכן ולהתעדכן.

למעשה, כפי שפרס רואה עצמו ראוי לשני התפקידים הרמים, כס הנשיאות כלול גם בתכניותיו של נתניהו, ועלתה אף השערה שפרס יקבל הארכה בת כמה שנים בנשיאות, ולאחר תקופה זו יעביר נתניהו את ראשות הממשלה לאחד מנאמניו וממלאי מקומו, כאשר הוא מחליף את פרס בנשיאות. כמובן שהשערה זו זכתה להכחשות מהלשכות של פרס ונתניהו.

למרוץ הנשיאות כבר ישנה רשימה מכובדת, אשר חלקם עדיין רק מגששים את סיכוייהם לפני שיצאו בהכרזה רישמית. בינהם: דוד לוי, מועמד הימין, מזרחי ומסורתי, שר שלא דבק בו רבב (למעט בדיחות אלו ואחרות), נתפס כמו שיכול לפתוח את בית הנשיא אל העם, ואלי לנקות את הרושם שהשאירה כהונת קצב. לוי כוח רוב עתה בפוליטיקה, למרות שיצא ממנה למעשה. חתנו שרון שלום הוא מנכ׳ל משרד החוץ ומהאנשים הקרובים לליברמן. גם לרעייתו כוח רב, חיים ביבס ראש עיריית מודיעין, וראש מטהו של נתניהו, הוא בן אחותה של אשתו, ומעוניין בהרצתו של לוי לנשיאות. גם ידה של ביתו של לוי ח״כ אורלי לוי-אבקסיס תתרומם מעלה, בעת ההצבעה על מועמדותו. לוי שלא מעוניין להפסיד, לא יכנס למירוץ אילו סיכויו לא יהיו מרביים וקונצנזוס רב יהיה סביבו, לכן טרם יצא בהודעה רשמית.

בימים האחרונים נוסף שם בעל משקל לבורסת השמות, סילבן שלום שיהיה מועמד מפלגת השלטון, שלום שהיה בעבר אחד מיריביו של נתניהו והתמודד מול לראשות המפלגה, התקרב בשנה האחרונה לנתניהו ובין השניים שוררת ידידות טובה. גם שלום נתפס כמזרחי מסורתי, ממלכתי, שבא עתה מתוך הפוליטיקה ולא ששב אליה לאחר שנים שנשכח.. שלום עצמו מכחיש בתוקף את רצונו לעזוב את משכן הממשלה והעשייה אל עבר משכן הנשיאות והטקסים.

מועמד נוסף חדש-ישן מהימין, רובי ריבלין, שהפסיד בסיבוב הקודם לפרס, ריבלין דמות מעוררת כבוד ואמפתיה, הוא מעומד ימני אבל לא מתאים לנתניהו, שהרחיקו בעבר גם מתפקיד יו"ר הכנסת בו חשק כל כך שוב. ריבלין הוא חביבם של המפלגות החרדיות וכן רקם קשרים עם רוב הסיעות, לו גם תמיכה רבה מהבית היהודי שכבר מעניקה לו 12 אצבעות.

מול מועמדי הימין, הציב עתה הרצוג עם היבחרו לראשות העבודה, את פואד בן אליעזר. יחימוביץ׳ תמכה דווקא בדליה איציק (ששימשה בנשיאות בתקופת השהייתו של קצב). הרצוג הכריז, שמשימתו המרכזית לשאת על גבו את פואד עד להיכנסו למשכן הנשיא, המלאכה תהיה קשה לפחות כמטאפורה של סחיבתו במציאות של פואד על גבו הצנום של הרצוג...

עוד שמות עלו, כנתן שרנסקי יו״ר הסוכנות היהודית וידידו של בנט, ומי שכבר דיווחנו לכם בעבר על מועמדותה, בתו של הגר׳ע יוסף זצוק״ל -עדינה בר שלום. 5 חודשים נראים כזמן רב אך המועמדים צפויים לפעול רבות בחודשים אלה כדי להשפיע על מפת האינטרסים בדרך אל משכן הנשיא בירושלים.

קטגוריה: