בית דין הצבאי המיוחד, דן היום בבקשת העיתון "ישראל היום" לבטל או לכל הפחות לצמצם משמעותית את צו איסור פרסום הגורף המוטל זה שנתיים וחצי (מתחילת אפריל 2010) על אחת הפרשיות החמורות במדינה, "מסמך הרפז" או בשמו הראשוני "מסמך גלנט". "העתירה צודקת", טוענים ב"ישראל היום", זו פגיעה מתמשכת בזכות הציבור במדינה לקבל מידע על פרשיה הנמצאת על סדר היום זמן רב מידי, הצו הנו גורף ולא נבחן תקופה ממושכת, בדיקה חיצונית נצרכת כדי שהפגיעה בזכות חופש הביטוי, זכות הציבור לדעת וחופש העיתונות תהיה הפחותה ביותר. בתגובה השיבה התביעה הצבאית כי תפעל על כך שהצו יוותר כפי שהוא ולא יופחת או יוסר.

הפרשה שהתפוצצה, עם מעט הפרטים שלא הוטל עליהם צו איסור פרסום, המסמך שנחשף לראשונה בתכנית אולפן שישי בערוץ 2, ובו הנחיות לבניית חיובית תדמית לאחד המועמדים תוך הכפשת אחרים במירוץ למינוי רמטכ"ל, לאחר הודעת אהוד ברק, שר הביטחון באותם ימים, שלא ימשיך את כהונתו של גבי אשכנזי הרמטכ"ל.

המסמך נרשם עבור יואב גלנט ממשרד יחסי הציבור של יועץ התקשורת אייל ארד, ולכן בתחילת הפרשיה האשמות עלו נגדו. המסמך, שגילויו ברבים עורר סערה ציבורית, התגלה כמזויף, ובכך רק גברה הסערה עקב המעשה החמור של זיופו וחוסר הבהירות לגבי השתלשלות האירועים סביבו. לאחר שהתגלה שהזיוף נעשה בידי בועז הרפז, נקראת הפרשיה שעת עתה פרטיה חסויים "מסמך הרפז".
גם שמו של ראש המוסד תמיר פרדו השתרבב לפרשיה זו, שחושף המסמך אלוף משנה גבי סיבוני, שוחח עמו על מסמך זה, קודם פרסומו בתקשורת.

בכנס אילת לעיתונות, (שנערך ב-11/11/13) דובר משרד מבקר המדינה טען בפאנל על פרשת הרפז-אשכנזי-ברק, כי המבקר אוים ע"י עיתונאים, בעת שהחליט לחקור את הפרשה, אף קודם לפניית המשטרה, אמרו לי - אנחנו יודעים דברים על מבקר המדינה. אם זה לא איום, אז מה כן?

מפני שפרשיה זו רב הנסתר על הגלוי עקב צא"פ המוטל עליה, אך היא מעניינת וחשובה מאוד לידיעת הציבור, הרבה יותר מפרשית הזמר המפורסם, שבה הצו נעשה לבדיחה ברשת החברתית, לכן הוגשה הבקשה, והיום יוחלט בביה"צ על המשכיותו.

קטגוריה:

תגיות: ,