הסתיים ליל הנאומים באו"ם וכצפוי האורח המסקרן ביותר נשיא איראן החדש חסן רוחאני מושך אליו את רוב תשומת הלב, רוחאני נפגש אתמול עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד אך סירב להיפגש עם נשיא ארה"ב אובמה בתואנה כי לא היה מספיק זמן כדי לתאם את העמדות לפני הפגישה.

בראיון לרשת התקשורת האמריקאית ה-CNN אמר נשיא איראן כי השואה היתה פשע נורא שעשו הנאצים נגד היהודים. "זהו פשע נגד האנושות, ואנו מגנים אותו. כל נטילה של חיי אדם היא דבר נבזה, בין אם הוא יהודי, נוצרי או מוסלמי".

עם זאת, הוסיף רוחאני, הפשע של הנאצים נגד קבוצה מסוימת אינו יכול להצדיק שקבוצה זו תגזול את אדמתה של קבוצה אחרת ותכבוש אותה. גם זאת יש לגנות. דבריו של רוחאני בולטים על רקע קודמו בתפקיד, מחמוד אחמד אניג'אד, שטען כמה פעמים כי שואת היהודים היא מיתוס ציוני.

בנאומו לפני עצרת האו"ם אתמול, אמר נשיא איראן רוחאני כי ארצו מוכנה לשיחות עם ארצות הברית כדי לגשר על המחלוקות ביניהן. הוא שב והצהיר כי אין מקום באיראן לנשק גרעיני ולכל נשק להשמדת המונים; והזהיר כי שימוש בכוח נגד סוריה רק ילבה את האלימות ויחריף את המשבר.

בישראל התייחסו לדבריו של רוחאני בחשד וראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב באופן חד לדבריו של רוחאני: "כצפוי היה זה נאום ציני מלא צביעות. רוחאני דיבר בו על זכויות אדם בשעה שכוחות איראנים משתתפים בטבח המוני של אזרחים חפים מפשע בסוריה, הוא גינה את הטרור בשעה שהמשטר האיראני מפעיל טרור בעשרות מדינות ברחבי העולם.

הוא דיבר על תכנית גרעין למטרות אזרחיות בזמן שדו״ח סבא״א קובע כי קיימים בתכנית סממנים צבאים, ובשעה שכל אדם בר דעת מבין שאיראן אחת המדינות העשירות בנפט אינה משקיעה הון בטילים בליסטיים ומתקנים גרעיניים תת קרקעיים כדי לייצר חשמל.

לא בכדי לא הייתה בנאום שום הצעה מעשית לעצור את תכנית הגרעין הצבאית של איראן ולא היתה התחייבות למלא אחרי החלטות מועצת הביטחון של האו"ם.

זאת בדיוק התכנית האיראנית – לדבר ולמשוך זמן כדי לקדם את יכולתה של איראן להשיג נשק גרעיני.

רוחאני מכיר זאת היטב – הוא התגאה בעצמו כיצד לפני עשר שנים הוליך שולל את המערב כשבזמן שאיראן ניהלה שיחות היא קידמה במקביל את תכנית הגרעין שלה. הקהילה הבינלאומית צריכה לבחון את איראן במעשיה ולא במילותיה. טוב שמשלחת ישראל לא ישבה באולם, בכך היתה ניתנת לגיטימציה למשטר שלא מכיר בקיומה של השואה ומכריז בפומבי על רצונו למחוק את מדינת ישראל מהמפה.

כראש ממשלת ישראל, מדינתו של העם היהודי, לא אתן למשלחת ישראל להיות חלק ממופע יחסי ציבור ציני של משטר שמכחיש את השואה וקורא להשמדתנו" כתב נתניהו בדף הפייסבוק שלו.

ערב נאומו בעצרת האו"ם, השתתף נשיא איראן חסן רוחאני במצעד צבאי, אשר כלל משאיות טילי שיהאב 3 ועליהן שלטים הקוראים להשמדת ישראל. כך מגלה דורי גולד, לשעבר שגריר ישראל באו"ם שעומד כיום בראש המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. הדברים התפרסמו הבוקר בעיתון "ישראל היום" בליווי תמונות בהן ניתו לראות כי על המשאית הראשונה, הנושאת טילי שיהאב 3, ישנו גם שלט שבו כתוב בפרסית המשפט "ישראל צריכה להפסיק להתקיים". דבר המלמד על דעותיו האמתיות של רוחאני בשונה מהמצג אותו הוא מנסה להעביר בביקורו באו"ם.

קטגוריה:

תגיות: , , ,