אתמול בעת דיון בוועדת הפנים של הכנסת, חשף שר הפנים, גדעון סער, כי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, נתן את אישורו להסכם עם מדינה שלישית אשר תקלוט את המסתננים ומהגרי העבודה. היום יום חמישי דווח כי המדינה המדוברת היא אוגנדה שתקבל כפי הנראה סכומי כסף נאים על כל מהגר שיחליט לעבור עליה.

הוועדה אישרה תקנות למניעת הסתננות, שעיקרן יצירת תמריץ כלכלי שלילי עבור המסתננים. עם זאת, במידה שיסכימו לעזוב את הארץ מרצונם יוכלו להוציא רכוש וכסף בשווי שכר המינימום כפול מספר החודשים ששהו בארץ (עד 50,000 ₪ לשנה).

השר הוסיף בדיון שהתקנות הן חלק מהטיפול בתופעת המהגרים, כמו כן ציין השר, שתופעת ההסתננות נבלמה משמעותית בעקבות בניית הגדר בגבול ישראל מצרים, וכן בעקבות חקיקה שמונעת את הכדאיות בהגירת עבודה בלתי חוקית. עם זאת, ישנם כיום בישראל עשרות אלפי מהגרים בלתי חוקיים.

חלק מהתקנות שאושרו: השר העריך כי היקף מחזור חלפנות הכספים באזור דרום תל אביב בשנה, הינו כשני מיליארד ₪, מתוכם לפחות כ-700 מיליון הינם ממהגרי העבודה, שמלבינים כספים לא חוקיים ומנסים להעביר אותם דרך חלפנים ובלדרים לארצות המוצא שלהם. השר ציין כי התקנות נועדו למנוע את עברות אלו.

כיום, קצב היציאה מרצון של מסתננים, עומד על כ-2000- 3000 מסתננים בשנה. התקנות ימנעו מהם הוצאת כספים שוטפת מהארץ אך כאמור, במידה ויעזבו מרצון יוכלו להוציא כספים.
לאחר החגים, יוצע למסתננים לעזוב מרצון, ואלו שלא יעזבו לאחר פרק זמן, יוטלו עליהם סנקציות, איסורי עבודה למסתננים ולמעסיקים, וביטול אישורי שהייה.

לסיכום הדיון, אמר חבר הוועדה, ח"כ דוד צור, כי ישראל צריכה לשמור על ערכיה כמדינה יהודית ודמוקרטית, ועם זאת, להגן על עצמה מפני הסתננות. ועל כן החקיקה צריכה להיות מאוזנת ומחושבת, וכדי שאף אדם לא ייקח את החוק לידיו.

קטגוריה:

תגיות: , , ,