שוב, שבועיים לאחר האירועים הקודמים, עשרות הרוגים ואלפי פצועים מוטלים ברחובות קהיר לאחר שכוחות הביטחון המצרים החליטו להתחיל בפינוי המחנות שהקימו תומכי הנשיא מורסי בקהיר. האחים המוסלמים הקימו את המחנות עם אוהלים ולפני כמה ימים אף שידרגו אותם לבקתות מעץ  בתביעה להחזרת השלטון לידיהם של האחים המוסלמים. לפי דיווחיהם של עדי ראייה, עשרות בני אדם נהרגו הבוקר במהלך פינוי המחנות, ביניהם גם אנשי ביטחון. האחים המוסלמים טענו בתחילה כי למעלה מ-30 מפגינים נהרגו במהלך פעולת הצבא המצרי מספר שטיפס עד מהרה ל200 הרוגים. הצבא לעומתם טען כי "רק" 26 אזרחים נפגעו. כזכור בעימותים הקודמים  שני הצדדים לא מקפידים על דיוק ואמירת אמת אך ברור שישנם הרוגים לא מעטים ומדובר במרחץ דמים מחריד.

כבר בתחילת השבוע החליטו בצבא ובמשטרה לפנות את מתחמי התומכים של מורסי מהרחובות, המתקהלים כאמור כבר כחמישה שבועות מאז הדחתו של מורסי. אחרי תום חגיגות עיד אל-פיטר, החג המסמל את תום חודש רמדאן, החליטו הרשויות להחזיר את השקט לרחובות הבירה על ידי פינוי שובתי השבת של האחים המוסלמים. על פי הדיווחים גורמים מערביים וגורמים מכמה מדינות ערב הפעילו לחץ על צבא מצרים שלא לנקוט כוח רב נגד המפגינים, שמספרם הגיע על פי הדיווחים לעשרות אלפים.

מעל מוקדי המחאה מתמר כרגע עשן כבד, וגז מדמיע נורה לעבר המפגינים. לפי הודעת הצבא המצרי, אחד ממחנות המחאה כבר פונה על ידי כוחות הביטחון. רשת BBC מדווחת כי הליקופטרים של הצבא חגים מעל המקומות בהם השתכנו תומכי מורסי במזרח קהיר, וקוראים להם ברמקולים להתפנות מרצונם ולא יפונו בכח.

תנועת האחים המוסלמים קראה לתומכיה להתכנס במסגדים. וואליד חדד, דובר האחים המוסלמים אמר: "הם יורים לכיוון ילדים. מתרחשים כאן דברים נוראיים ואין שום תגובה של הקהילה הבין לאומית".

סוכנות הידיעות AP דווחה שדחפור פועל להריסת חומות לבנים ושקי חול שהניחו תומכיו של מורסי במטרה להגן על מאהלי המחאה שהקימו. רשתות התקשורת הערביות פרסמו צילומים בהם נראים אוהלים שפורקו וצמיגים בוערים, לצד כוחות ביטחון העוצרים חלק מהמפגינים.

האחים המוסלמים דיווחו כי צלפים ירו מגגות של מחנות צבאיים אש חיה  לעבר המפגינים. 200 כלי נשק נתפסו וכן מיכלי גז. כמו כן, בשל המהומות הופסקה תנועת הרכבות לתוך קהיר כדי למנוע מאנשי התנועה האסלאמית להגיע לעיר ולסייע למפגינים כנגד הצבא. רשת BBC דיווחה כי בערים אלכסנדריה וסואץ פרצו הפגנות מחאה נגד פינוי המפגינים האסלאמיים ממחנותיהם בקהיר.

תומכי מורסי קראו להמונים לשוב ולמלא את הכיכרות שפונו ולשלוח מכוניות לאזורי התכנסות המפגינים כדי לפנות פצועים לבתי החולים. על פי הדיווחים והתמונות מהמקום פצועים והרוגים רבים היו מונחים על המדרכות.

כשעה וחצי לאחר הדיווחים הראשונים על פעילות הצבא, הודיעה התקשורת הממלכתית במצרים על סיום פינוי המפגינים מכיכר א-נהדה, שם הייתה משמרת המחאה הקטנה משתי המרכזיות. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה שכוחות הביטחון חסמו את הגישה למקום ובצילומים ברשתות התקשורת נראו שוטרים עורכים חיפוש באוהלים כנראה כדי להחרים כלי נשק שנמצאים בידי המפגינים.

שר הפנים המצרי פרסם הודעה נחרצת לפיה כוחות הביטחון יפעילו את "האמצעים הדרושים" על מנת לפנות את המפגינים. בהודעת השר נמסר כי כוחות הצבא ייצרו "נתיב בטוח" למפגינים שמעוניינים להתפנות ללא מאבק. נראה כי המאבק עדיין רחוק מסיומו ונכונים למצרים עוד ימים ספוגי דם

הסרטון המוצג כאן הינו חלונית מוטמעת מתוך אתר האינטרנט יוטיוב. זכויות היוצרים בתוכן שייכות ליוצר התוכן. קישור קרדיט למקור התוכן: לחיצה כאן

קטגוריה:

תגיות: , ,