"יפה תלמוד תורה עם דרך ארץ", היא אמרת חז"ל שבכל הדורות הייתה אבן יסוד, עד לדורינו שהכל התעוות, וקמה לה "חברת הלומדים" כמתכון לכלל, ולא רק ליחידי סגולה, וזה עיוות שזעקתי נגדו, ונרדפתי בגללו, כמובן שהתשקורת החרדית ציירה זאת כי אני חלילה מתנגד ללימוד תורה, ככה זה במוח המרושע והמעוות שלהם, כאילו שהם העסקנים והעיתונאים בכלל לומדים משהו מהתורה, (שקודם ילמדו דרך ארץ ויהיו בני אדם) אולם אני התכוונתי לצורך בשינוי שקורא לאט בשקט ובטוח.

ברכותי על המגמה שרק תלך ותתרחב כי פשוט אין ברירה אחרת.
וכך מתפרסם היום:

מסגרת חדשה ולא שגרתית, קמה ותוססת בימים אלה בירושלים – בית מדרש "דרך חיים". מדובר בצעירים חרדים המנהלים סדר יום תורני מבוקר ועד ערב, ואולם בשבע בערב הם מחליפים את הגמרות בבית המדרש, בשיעורים באולם ההרצאות הסמוך, שם הם לומדים את מדעי המחשב באופן כללי, ולוחמת סייבר באופן פרטי.

אחי ורעיי החרדים.

מעל ראשי הפוליטיקאים/העסקנים/בעלי האינטרסים/התקשורת הסוגרים עליכם, ולא מאפשרת חשיבה הגיונית, אני מפנה אליכם את דברי הבאים, אני יודע שאתם רואים וקוראים את דברי על אף ההסתה והדמגוגיה המלווה שם, לדברים שאני אומר, אני פונה ליושרתכם ולשכלכם הישר.

החלטת הבג"ץ מאתמול בענין הפסקת תקציבי הישיבות עד להסדרת החוק של הנשיאה המשותפת בנטל, גוררת כצפוי, תגובות חריפות מצד העסקנים והפוליטיקאים החרדיים, גזירות שבר נשמעות כאילו גזרה נפלה משמיים בפתע פתאום, ובלי להבין כי הכתובת היתה מזמן על הקיר.

מה שהעסקנים לא מבינים הוא, כי הפנייה החוצה של הצעירים שנמצאים בישיבות, ולימוד אינטנסיבי כזה, פשוט לא מתאים להם, ובמרבית הזמן אינם באמת לומדים, מחייב לאפשר להם לצאת החוצה, לשרת , ללמוד משהו שיועיל לפרנסתם לעתיד, וזה האינטרס בראש ובראשונה של הציבור החרדי עצמו, ומחוייב בכל מדינה נורמאלית.

ברור היה מזמן שהמצב הקיים לא יכול להמשך, רק מה, כל מי שמעז להעביר ביקורת על המצב המוטרף והלא הגיוני, חוטף מיד בליסטראות ומצטייר על ידם כאויב התורה, וכזולל בני ישיבות.

ובכן עסקנים נכבדים, תתעוררו כבר, אף אחד לא אויב התורה, אולי אתם בהתנהגותכם וגסות רוחכם הולכתם שולל דור שלם ללא תוחלת, ועכשיו גם למוסדות המדינה נמאס, והיא עוזרת לציבור שאתם לא הושעתם אותו לזרזו להסדיר את המצב, בצורה הגיונית ושוויונית פחות או יותר.

יאמר ברורות: כל מה שקורא אינו נוגע ליחידי סגולה ולומדי התורה האמיתיים, המורמים בהנהגותם, ועדינות נפשם, עליהם יש קונצנזוס רחב לתמוך בתלמוד תורתם, בעין טובה, וזו אף זכות למדינת עם הורה.

אבל כל היתר, כל היתר, צעירים בגילם ובריאים בגופם, ואינם מהמתאימים להקדיש חייהם רק לתורה, יכולים וצריכים, לתת את חלק תרומתם למדינתם, לשלב תורה עם פרנסה כדרך חיים, חייהם יהיו נוחים וטובים יותר וגם תורתם תהיה מוערכת ומכובדת על ידי כל העם.

יש היום מסגרות צבאיות המותאמות לצרכי הרוח המקפידה במצוות, הנח"ל החרדי והשחרי"ם למיניהם, בקרוב יקומו גם ישיבות הסדר חרדיות, הצבא נכון, מוכן, וערוך לכך, ומשתדל ככל יכולתו.

צבא הגנה לישראל הוא של כולנו ובשבילנו, הבא נשמור עליו נאהב אותו ונוקיר אותו, ואם צריך לשפר נשפר יחד, באחדות ובאהבת חינם ולא בבדלנות וקיצוניות, שנאת חנם היא אם כל חטאת.

כבר אמרו חז"ל לפני אלפי שנים- "כל תורה שאין עמה מלאכה סופה בטלה וגוררת עון" הקיצוניים לא אוהבים שיאמרו להם זאת, אבל לא נתייאש ונחזור שוב לומר "כל מי שאין מלמד את בנו אומנות כאילו מלמדו ליסטות".

דברי חכמינו היו נכונים לשעתם ולדורות!

קטגוריה:

תגיות: ,