על פי שורה של מסמכים סודיים שנחשפו על ידי אדוארד סנואודן ופורסמו בסוף השבוע האחרון, הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA) וסוכנות הביון הבריטית יירטו תכתובות מייל של שורה של אישים ובהם - לשכותיהם של ראשי ממשלות בישראל (אהוד אולמרט). לפי הדיווחים ב"ניו יורק טיימס" וב"גרדיאן הבריטי", המסמכים מוכיחים כי אנשי ביון עקבו אחרי תכתובות הדואר האלקטרוני של מספר בכירים ישראלים ב-2009, ובהם מטרה שזוהתה כ"ראש הממשלה הישראלי" ו״שר הביטחון״ (אהוד ברק).

שר המודיעין יובל שטייניץ אמר אתמול לכלי התקשורת ״כי ישראל אינה מופתעת מהפרסומים. אנחנו צריכים לשמור על ביטחון השדה כי כולם מנסים לעקוב אחרינו, אבל הדבר הזה אינו לגיטימי. אנחנו לא עוקבים אחרי נשיא ארה"ב, הבית הלבן או שר ההגנה האמריקני. יש לנו ידידות והערכה עצומה כלפי ארה"ב, אבל מעקב אחרי שר הביטחון או ראש הממשלה לא מקובל עלינו".

עוד הוסיף שטייניץ, כי לישראל ברית מודיעינית עם הממשל האמריקני, ברמה גבוהה כפי שלא הייתה מעולם. אנחנו משתפים אותם כמעט בחומר הכיר רגיש, וכשיש ברית מודיעינית כזו אפשר וצריך להגיע להסדרה של מניעת ציתות או ריגול הדדי".

ראש הממשלה, שנדרש להתייחס היום (שני) לפרסומים הללו אמר "ביקשתי לערוך ברור בנידון, ביחסים הקרובים בין ישראל לבין ארצות הברית יש דברים שאסור לעשותם ושאינם מקובלים עלינו".

את הדברים נשא בישיבת סיעת הליכוד בהמשך סיפר כי ניפגש עם אסתר פולארד: "עדכנתי אותה במאמצים הבלתי פוסקים לשחרר את יונתן, מזמן היה צריך לשחרר אותו, הדבר הזה מובן לכולם - אני מאמין שהוא מובן גם לציבור בארה"ב״. ושכעת המאמצים יתגברו לאור אמנם נתניהו מסרב לתלות תקוות לאור הממצאים האחרונים.

כאמור שלל זאת נתניהו אמש בישיבת הממשלה השבועית, עת קשרו מספר שרים וחברי ממשלה בין הפרשה האמריקנית לבין כליאתו של המרגל הישראלי-אמריקני. "אנחנו עוסקים בזה כל הזמן", ענה נתניהו לשרים. "אנחנו מקווים שייווצרו נסיבות שיאפשרו לנו להחזיר את יונתן הביתה. הדבר הזה איננו מותנה ואיננו קשור באירועים האחרונים, אף על פי שנתנו את דעתנו להתפתחויות הללו".

בתמונה: אדוארד סנואודן המדליף האמריקאי ממנו נודע על כל הפרשייה

קטגוריה: