יישובים רבים ברחבי השומרון נותקו לחלוטין הן מזרם החשמל והן לתחבורה. בסיום ישיבת מטה החירום במועצה האזורית שומרון הוחלט להמליץ לתושבי עינב שבי שומרון ואבני חפץ להתפנות מבתיהם.

זאת משום שאין במקום חשמל ואין צפי לחזרתו בימים הקרובים. רכבי ארבע על ארבע עלו לפנות תושבים מיצהר והר ברכה לצומת סגולה ולתושבים במרכז השומרון שהציעו לארח אותם.

כמו כן אין גישה לתושבי הגבעות ביצהר ואיתמר ותפוח. המועצה האזורית שומרון הגדירה את הטיפול בתושבי הגבעות אירוע בטחון לאומי.

מדובר בכ 100 משפחות שמנותקות לחלוטין מחשמל מים טלפון וכל קשר בקור מקפיא עם תינוקות. ב 3 הימים האחרונים היו כבר 2 הפלות בגבעות יצהר. מועצת שומרון קוראת לרשויות לסייע באופן מיידי לפני שיקרה אסון.

התושבים במקום מספרים על מצב מחריד אחד מהם פרסם במוצאי שבת פוסט על המצב ביצהר:

"שבוע טוב לכולם, עכשיו הצלחתי להטעין את הפלאפון קצת במטען של הרכב, (מזל שהמצבר עדיין עובד) כמעט אין קליטה במכשירי הסלולר ואין תקשורת עם העולם שלא נדבר על תקשורת בין התושבים למקרה חירום, כל אחד בכוחות עצמו, המצב הוא שעדיין עד רגע זה אנחנו בלי חשמל מיום חמישי בלילה בשעה 12 זה אומר עוד מעט 48 שעות ללא חשמל ואי אפשר לדעת גם מתי החשמל יחזור, במהלך ליל שבת המשיך השלג לרדת ללא הפסקה והגיע לגובה של 1 מטר, בבוקר שבת הייתה הפוגה בשלגים אך בשבת בצהרים המשיך השלג לרדת, תוך כדי התחדשות השלג הגיע מסוק של חיל האוויר לפנות יולדת לבית חולים.
במקביל לפינוי החלו ערבים לעלות לכיוון הישוב מכיוון הכפרים הסובבים את הישוב כיתת הכוננות הניסה אותם, אנחנו בבית ישנו בסלון והתחממנו רק ע''י הגז שבכיריים, לבושים ב 4 שכבות של בגדים ובחוץ בלילה מינוס 1 מעלות לפי המד מעלות, המקרר והמקפיא כבר הפסיקו את פעולתם ביום חמישי בלילה אז בליל שבת אחרי הסעודה הוצאנו על עדן החלון את הדברים שצריכים מקרר, וקברנו בשלג את הדברים שצריכים מקפיא, כמובן שאין מים חמים מיום חמישי כי אין חשמל, אז אין לנו את הפריוולגיה להתקלח, חזרנו 100 שנה אחורה ואנו חווים את התחושה כמה קשה לחיות ללא חשמל, מרגישים כאילו חיים באיזה סרט שמתאר את סוף העולם כאשר הכל עוצר מלכת ונקפא, ולא יודעים מה ילד יום, חוששים שהמזון יגמר שהלהבות בגז ידעכו, ואז גם טיפת החום האחרונה תהיה חום גופנו, וכך אנו מוצאים את עצמנו יושבים כל המשפחה מתכרבלים בשמיכות ומנסים לשמור על המורל ולא להעביר לילדים את תחושת הפחד מהבלתי נודע, (תזכרו טוב את התאריך שבו השלג התחיל 13\12\12 ערב עשרה בטבת, התאריך הזה יכנס להיסטוריה).
כל הישובים בסביבה עדין נצורים אין יוצא ואין בא, הכבישים עם שלג בגובה 60-70 ס''מ, ולא ניתן לפנות כרגע את השלג במקביל בכל הישובים, כי אין מספיק כלים כבדים לפינוי הצירים, מקווים שעד יום שני החשמל יחזור ונוכל להתחיל לנוע בכביש ולחזור לשגרה, כי לפי מה שאנו מבינים החשמל נפל בחלקים גדולים מהארץ ואנו באזור בעדיפות פחות חשובה ביחס לכמות התושבים הגרים בערים הגדולות ששם אין חשמל ''מקווים שאתם מחזיקים לנו אצבעות כי אנחנו לא מצליחים להחזיק אותם מרוב קור''.

השלג כנראה כבר מאחורינו אך את הנזקים נמשיך ככל הנראה לראות עוד כמה ימים כשיסיימו לתקן אותם.
צילום: גלעד דהרי

קטגוריה: