כישלון סבב השיחות בסוף השבוע בין איראן למעצמות נתן לישראל פרק זמן בו היא תנסה לפעול כנגד עסקה זמנית רעה בסגנון ההצעה של ג'ון קרי ביום שישי שהכעיסה את נתניהו. נתניהו פנה היום בהודעה משולבת בעברית ואנגלית בנושא הגרעין האיראני והסכנות שבעסקה גרועה:

"בסוף השבוע שוחחתי עם הנשיא אובמה, עם הנשיא פוטין, עם הנשיא הולנד, עם הקנצלרית מרקל ועם ראש ממשלת בריטניה קמרון. אמרתי להם שלפי כל המידע שמגיע לישראל העסקה המסתמנת עם איראן היא רעה ומסוכנת. מסוכנת לא רק לנו, מסוכנת גם להם.

העסקה מסוכנת לשלום העולם משום שהיא בבת אחת מורידה את לחץ הסנקציות שלקח שנים לבנותו ומצד שני, איראן נשארת למעשה עם היכולת שלה להעשרה גרעינית וגם יכולת לקדם את ציר הפלוטוניום.

אני מדגיש שבעסקה המוצעת אין אפילו פירוק של צנטריפוגה אחת. אני שאלתי את כל המנהיגים מה החיפזון? והצעתי שימתינו, שישקלו את הדברים בכובד ראש.

מדובר בתהליך היסטורי, בהחלטות היסטוריות. ביקשתי להמתין. טוב שזאת בסופו של דבר ההחלטה שהתקבלה אבל אינני משלה את עצמי - יש רצון עז להגיע להסכם. אני מקווה שלא הסכם בכל מחיר, ואם הסכם אז צריך הסכם טוב ולא הסכם רע. אני מקווה שיגיעו להסכם טוב ואנחנו נעשה כל מה שביכולתנו כדי לשכנע את המעצמות ואת המנהיגים להימנע מהסכם רע".

צילום: קובי גדעון, לע"מ

קטגוריה:

תגיות: ,