זה השבוע השני שהתכנית פגוש את העיתונות מספקת כותרות בתחום הפוליטי. לאחר שבוע סוער בו שוחררו ביום שלישי בלילה 26 רוצחים עם דם על הידיים דבר שעורר את המערכת הפוליטית ויצר סערה בין חברי הבית היהודי בראשותו של בנט שהתנגדו לשחרור האסירים לבין שאר חברי הקואליציה שאף קראו להם להתפטר.

השר יובל שטייניץ אמר הערב בתכניתה של רינה מצליח בה התראיין בשבוע שעבר יו"ר ש"ס אריה דרעי, כי "בנט היה חלק מההחלטה שנתקבלה עם כל המפלגות. הבית היהודי התנהגה לא כשורה; שרים לא מפגינים נגד מדיניות הממשלה".

"הייתי מספר שעות בחדרו של נתניהו כשהתחילו השיחות עם קרי על חידוש המו"מ עם הפלסטינים", אמר שטייניץ. "הם עברו על האופציות השונות ולאחר שהגיעו לעמק השווה נתניהו אמר לקרי: 'אני לא יכול לתת לך תשובה סופית לפני שיש לי הסכמה של כל השותפות הקואליציוניות. ייקח לי שעה או שעתיים עד שאדבר עם כולם', כלומר, היה ברור שראש הממשלה לא היה הולך למהלך הזה ללא הסכמה של כל המפלגות".

"אני הבנתי שכולנו ראינו עין בעין. זה מהלך מאוד קשה ובעייתי לשחרר מחבלים אבל לכולנו היה ברור שהמהלך של הפסקת הבנייה הוא קשה שבעתיים ובמכלול הוא הבעיה הקשה פחות. נתניהו הודיע לקרי, שהוא לא הולך לדבר הזה ללא הסכמה של לפיד ובנט, כלומר חד משמעית בנט ידע שהולכים לשחרר אסירים", הוסיף.

דברים אלו של שטייניץ לא מהווים הוכחה שנתניהו אכן הציע כלפי כל המפלגות עסקה כזו ייתכן מאד ונתניהו אמר את הדברים לקרי כדי שמזכיר המדינה האמריקאי לא יחשוב שהדברים האלה קלים עבור ישראל וכי לא מדובר בהחלטה שניתן לקחתה בקלות ובקול אחד.

שטייניץ טען בראיון כי הוא "חושב שהבית היהודי התנהגה לא כשורה בעניין הזה, אי אפשר ללכת בלי ולהרגיש עם. אי אפשר לתקוף את הממשלה אחרי הסכמה וודאי לא להפגין נגדה, בוודאי כשאני יודע שהייתה הסכמה מראש לעניין הזה. אני לא יודע למה בנט אומר את הדבר הזה, שהוא לא הסכים. אני רק יודע שראש הממשלה אמר לקרי שכולם מסכימים ואף הזכיר את השם בנט".

"אני מאמין לראש הממשלה וגם יודע ששמעתי את קרי", הוסיף השר. "ברור לי שהדברים של בנט והבית היהודי הם לא מדויקים. למרות שהמהלך הזה היה בעייתי, אבל מה שעשו בבית היהודי למרות ההסכמה ללכת ולהתנגד כשמאוחר מדי, זה מהלך לא תקין. כשאני רואה שר בממשלת ישראל, אורי אריאל, מפגין נגד הממשלה - זה לא תקין. עקרונית זו נורמה פסולה. אגב, אני לא זוכר גם כשהיו ויכוחים קשים שר שהולך להפגין נגד הממשלה".

הבית היהודי ספגו בשבוע האחרון דברי ביקורת רבים שעל אף התנגדותם הברורה לשחרור מחבלים הם לא עזבו את הממשלה ונותרו דבוקים לכיסאותיהם. מנגד בבית היהודי יודעים שמפלגת העבודה בראשותה של שלי יחימוביץ' מחכה בקוצר רוח לפרישתם מהממשלה כדי להצטרף לקואליציה וייתכן כי מסיבה זו מוכן בנט לבלוע צפרדעים רבות חלקן עוד בחיים כדי למנוע את האפשרות שתתן יתרון גדול למחנה השמאל הישראלי.

מלשכת בנט נמסר בתגובה: "השר בנט היה בין השרים היחידים שהתנגדו לשחרור אסירים והצביע נגד השחרור בממשלה. עם זאת, משהוצגה התכנית לפניו הוא הבהיר שיתנגד אך לא יפרוש". במקביל, אומרים גורמים בבית היהודי כי "מוטב ששטייניץ שהצביע בעד שחרור מחבלים, לא יטיף לבנט שהצביע נגד השחרור".

קטגוריה:

תגיות: ,