נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין פנה בצעד חריג בטור אישי בעיתון הניו יורק טיימס לעם האמריקאי ולמנהיגיו בנושא האירועים בסוריה. לטענתו פנייתו זו חשובה למען תקשורת טובה בין החברות.

"יחסינו עברו דרך שלבים שונים. עמדנו אחד נגד השני בזמן המלחמה הקרה. אבל היינו גם בעבר בעלי הברית והבסנו את הנאצים ביחד. הארגון האוניברסלי הבינלאומי -האו"ם - הוקם כדי למנוע מחורבן כזה לקרות שוב" כתב פוטין.

"המייסדים של האו"ם הבינו שהחלטות המשפיעות על שלום ומלחמה צריכים לקרות רק על ידי קונצנזוס, ובהסכמה של ארה"ב - הווטו על ידי החברות הקבועות במועצת הביטחון , דבר זה עוגן במגילת היסוד של האומות המאוחדות. חכמתם של המייסדים יצרה יציבות ביחסים בינלאומיים במשך עשרות שנים".

"אף אחד לא רוצה שגורלו של האו"ם יהיה כגורל "חבר הלאומים" שקדם לו, וקרס משום שהיה חסר מינוף אמיתי. דבר כזה יכול לקרות אם מדינות משפיעות יפעלו לעקוף את האו"ם ולנקוט בפעולה צבאית ללא אישור מועצת הביטחון" מתריע פוטין.

"התקיפה הפוטנציאלית על ידי ארצות הברית נגד סוריה, למרות ההתנגדות עזה מצד מדינות רבות ומנהיגים פוליטיים ודתיים חשובים, כולל האפיפיור, תגרום לקרבנות חפים מפשע ולהסלמה נוספת, שעלולה להתפשט הרבה מעבר לסכסוך הפנימי של סוריה" מאיים פוטין. "תקיפה תגביר אלימות ותשחרר גל חדש של טרור. זה יכול לפגוע במאמצים רב צדדיים כדי לפתור את הבעיה הגרעינית האיראנית והסכסוך ישראלי הפלסטיני, ובנוסף, לערער את היציבות במזרח התיכון ובצפון אפריקה. זה יכול לזרוק את כל המערכת של החוק הבינלאומי ולגרום ליציאה מהאיזון העולמי.

סוריה אינה עדה למאבק למען דמוקרטיה, אלא לסכסוך מזוין בין הממשלה לאופוזיציה במדינה רבת דתות. יש כמה שוחרי דמוקרטיה בסוריה. אבל יש יותר לוחמי אל קעידה וקיצונים וקיצונים מכל הזרמים הנאבקים במשטר. מחלקת המדינה של ארצות הברית הכריזה ש"חזית אל נוסרה" ו"מדינת עיראק האסלאמית" ו"לבנט", שנלחמים עם האופוזיציה, כארגוני טרור . הקונפליקט הפנימי הזה , מונע על ידי נשק זר שסופק לאופוזיציה,, והוא אחד העקובים מדם בעולם.

פוטין הוסיף כי עיקר דאגתו ששכירי החרב ששוהים שם בהמוניהם חלקם אפילו מרוסיה ישובו לארצותיהם כשבידיהם נשק וידע צבאי. בדומה למה שהיה בלוב שם לאחר סיום הלחימה עם עברו להלחם במאלי השכנה.

פוטין הכריז כי הדרך היחידה לפעול ברוסיה צריכה לעבור דרך האו"ם ועל ידי שמירה על החוק הבינלאומי למניעת כאוס, "אנו לא מגנים אל הממשל בסוריה כי אם על החוק הבינלאומי" כתב פוטין.

לדבריו, איש אינו מטילים ספק שגז רעיל היה בשימוש בסוריה. "אבל יש את כל סיבות להאמין שזה לא היה בשימוש על ידי הצבא הסורי, אלא על ידי כוחות האופוזיציה, כדי לעורר התערבות הזרה על ידי תומכיהם רבי העוצמה שתומכים בקיצונים האסלמים" האשים פוטין. "דיווחים כי חמושים מתכוננים התקפה נוספת - הפעם נגד ישראל - לא ניתן להתעלם מהם" הזהיר פוטין.

פוטין בירך על התעניינותו של אובמה בפתרון הדיפלומטי עם סוריה והביע את דעתו כנגד ההתערבות האמריקאית בקונפליקטים במדינות זרות בעולם. לדבריו על הקהילה הבינלאומית לזנוח את שפת הכח שלא הביאה להישגים משמעותיים כשהוא מביא דוגמה את אפגניסטן לוב ועיראק בהן למרות השימוש בכח לא נפתרה הבעיה האמיתית.

"אם אנחנו יכולים למנוע את השימוש בכוח נגד סוריה, זה ישפר את האווירה בזירה בינלאומית ויחזק את האמון ההדדי. זאת תהיה ההצלחה המשותפת שלנו וזה יפתח את הדלת לשיתוף פעולה בנושאים קריטיים אחרים".

"יחסי העבודה האישיים שלי עם הנשיא אובמה מתאפיינים באמון הולך וגדל" סיפר פוטין. "אני מעריך את זה. אני למדתי בעיון את הנאום שלו לאומה ביום שלישי. ואני לא מסכים עם טענתו של אובמה על המיוחדות האמריקנית, לפיה מדיניותה של ארצות הברית היא "מה שעושה את אמריקה אחרת זה מה שעושה אותנו יוצא דופן". זה מסוכן מאוד לעודד אנשים לראות את עצמם כיוצאים דופן, ולא משנה מה המוטיבציה לכך. ישנן מדינות גדולות ומדינות קטנות , עשירות ועניות , אלה עם מסורת דמוקרטית ארוכה ואלה שעדיין מחפשים את דרכם לדמוקרטיה, המדיניות שלהם שונה גם. כולנו שונים, אבל כאשר אנו מבקשים את ברכת ה' , אסור לנו לשכוח שאלוקים ברא אותנו שווים" סיים פוטין.

מכתבו של פוטין עורר זעם רב בקרב האמריקאים שרואים בצעדו זה התערבות בוטה בענייניה של ארה"ב, חלקם שאלו האם ייתן פוטין לנשיא אובמה לפרסם מכתבים כנגד מדיניותו ברוסיה? שם כידוע מי ששר אפילו שיר מחאה כנגד המשטר מוצא את עצמו בכלא לשנים רבות.

קטגוריה: