היום בבוקר פרסם שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן בדף הפייסבוק שלו פוסט לרגל 20 שנים לחתימת הסכם אוסלו ואת התאריך העברי של 40 שנים מאז פרצה מלחמת יום כיפור. בדבריו השווה ליברמן בין שני האירועים כשבשניהם הוא מאשים את ההנהגה שהייתה באותה עת.

"הדבר המשותף לשני האירועים הללו הוא הקונספציה, או יותר נכון הסכנה שכרוכה בלהיות שבויים בקונספציה. בשני האירועים, עם כל ההבדלים המהותיים שבבסיסם, הוביל הקיבעון המחשבתי, שבעניין אוסלו נמשך אצל חלק מהאנשים עד היום, לתוצאות קשות ולאובדן של חיי אדם רבים.

על הקונספציה השגויה שבה הייתה שבויה הנהגת המדינה לפני מלחמת יום הכיפורים אין כבר חולק היום. כולם כבר מבינים כי חוסר הנכונות לבחון ברצינות תרחישים נוספים מזה שבו האמינו ההנהגה המדינית והצבאית, הוביל לכך שמדינת ישראל נתפסה מופתעת ולא מוכנה כשצבאות ערב החלו במתקפה והדבר הביא למלחמה קשה, שבסופה אמנם יצאנו מנצחים, אך המחיר ששילמנו, קודם כל בחיי החיילים וגם בפגיעה קשה במדינה ובחברה הישראלית, היה גדול וכואב מאד".

ליברמן לא פספס את ההזדמנות להכות באחראים לאוסלו: "בנוגע להסכם אוסלו, גם היום, 20 שנה אחרי, עדיין ישנם כאלה ששבויים בקונספציה ואינם נותנים למציאות לבלבל אותם...

הסכם אוסלו, שאמור היה להיות הבסיס להסכם שלום כולל בין ישראל לפלסטינים, הביא בפועל לאלפי הרוגים באירועי טרור ובלחימה ולחוסר יכולת להתקדם לעבר הסדר כולל וסיום הסיכסוך. הטעות הבסיסית באותה קונספציה שנוגעת להסכם אוסלו, היא חוסר ההבנה שאי-אפשר לכפות שלום "מלמעלה" ולצפות שכתוצאה מכך יגיעו הביטחון והצמיחה הכלכלית. הסדר הוא הפוך: רק אחרי שישראל תזכה לביטחון והפלסטינים יגיעו לרווחה כלכלית, ניתן יהיה להגיע להסדר מדיני. כל ניסיון להפוך את הסדר הטבעי צפוי לכישלון ולא משנה איך יקראו לתהליך ומי יוביל אותו. אני לא מאמין שניתן לכפות שלום אלא שצריך לבנות שלום".

ולליברמן גם הפתרונות... "לכן עכשיו יש להתמקד ביצירת תאום מקסימאלי בין ישראל לפלסטינים בתחומי הביטחון והכלכלה ולא ליצור שוב אשליות שווא וציפיות מופרכות, שכמו בהסכם אוסלו יובילו לאכזבה ולתיסכול וכתוצאה מכך לאלימות ולטרור. ניתן יהיה להגיע להסדר יציב כשהתוצרת לנפש (GDP per capita) אצל הפלסטינים תגיע ל-14 אלף דולר לשנה. אז נפתור את הבעיות בינינו בלי שום צורך בהסכמים מלאכותיים.

אבל קודם כל, צריך להתנער מקונספציות שגויות ולהבחין במציאות. אחרת המחיר הוא כואב".

קטגוריה:

תגיות: ,