כשמביטים על ר' יואב רובינסון קשה לשער את המהפך שעבר עליו בעשור פלוס האחרון. מצעיר ישראלי שהתגלגל בהודו נעשה יואב לאחד מחלוצי השמירה על הזהות היהודית, במסגרת פעילותו ב'יד לאחים'. בשבע השנים האחרונות הוא מנהל את המחלקה הגברית למניעת התבוללות, ורושם הישגים חשובים.

עבודתו של יואב (39), תושב נתניה, מורכבת. היא דורשת מיומנות מקצועית, לצד רגישות גבוהה. הוא פועל במאור פנים, בדרך-ארץ, מתוך אכפתיות, כדי ליצור מוּדעוּת לסכנת ההתבוללות. בימינו, כאשר התקשורת מתרגשת להציג נישואי תערובת כצעד הירואי, עבודתו קשה עוד יותר.

מהפך בהודו

יואב התחנך בקיבוץ בצפון הארץ. בנעוריו רכש השכלה רפואית, שירת בצנחנים ובהמשך טס להודו. "טיילתי ברחבי המדינה באופנוע והספקתי לבקר בבית חב"ד במומביי, זמן קצר לפני הפיגוע הקשה", הוא מספר.

אט-אט החל לגלות את יהדותו, ללמוד חסידות ולקיים מצוות. פתאום התחיל לחוש כאב על המוני צעירים ישראלים שאין להם שום מושג על חשיבות הנישואין לבני עמם. "העניין הזה התחיל להציק לי וממש צבט לי את הלב", הוא אומר. "כשחזרתי לארץ ויתרתי על התואר הראשון ברפואה שציפה לי, והבנתי שחשוב יותר לעסוק ברפואה מונעת. לרפא את הנפש ולבלום סכנות".

ידע הוא כוח

אחרי שנתיים של לימודים אינטנסיביים בישיבה טס לניו-יורק ולמד עוד שנה בישיבת חב"ד המרכזית. לאחר נישואיו הוסיף ללמוד בכולל אברכים בצפת, ואז פנה אל 'יד לאחים' והציע את עזרתו במאבק בהתבוללות. "כל הזמן פונים אלינו אנשים ומספרים על בני משפחה וחברים שנקלעו לצרה של נישואים מעורבים", משתף יואב. "אני פוגש את הצד היהודי ומסביר לו את משמעות הצעד שהוא עומד לעשות".

הפעילות שלו נעשית בעדינות וברגישות. "איננו כופים דבר", הוא מבהיר, "אלא נותנים מידע. יש השואלים מדוע אנחנו מתערבים, ואני משיב: ידע הוא כוח. כשאדם קונה דירה, הוא הולך ליועץ משכנתאות, שיקנה לו ידע שיסייע לו בבחירת המשכנתאה הנכונה. אדם שמתחתן לא עלינו בנישואין מעורבים, יצטרך להתמודד עם אתגרים שכיום אין הוא מודע להם. אני מרגיש חובה להעמיד לנגד עיניו את המידע הזה".

מוזמן לחתונות

בעת האחרונה הופיעה מטעם 'יד לאחים' חוברת הסברה מקיפה, 'מתחתנים בעם' שמה, המציגה מידע רב בנושא. יואב אומר כי שיעור הגירושין בנישואי תערובת עומד על 85%. "יש בעיות רבות וקשיים פסיכולוגיים של הילדים בגיבוש זהותם. הבלבול עצום, גם להורים. אין יציבות נפשית".

בעבודתו הוא חוֹוה אכזבות, אבל גם הצלחות. "טיפלנו במקרה של צעיר ישראלי, מבית דתי, שהיה בקשר עם נוצרייה, והיא אף שכנעה אותו להמיר את דתו. בזכות המפגשים והשיח הוא הבין את הטעות, חתך את הקשר, נכנס ללמוד בישיבה והתחזק מאוד", הוא מספר. "עד היום זכיתי לפגוש מאות יהודים שנקלעו למצב הזה, ורבים מהם זכו להקים בית יהודי. מקצתם שולחים לי הזמנה לחתונה, ואני בא בשמחה ובהתרגשות".

קטגוריה: ,