לא במקרה - אחדות בראש חודש ניסן
הרב שמואל אליהו | הלכה יומית ב' ניסן תש"פ

ממשלת האחדות הוקמה בראש חודש ניסן. כל ראש חודש הוא "סוף וקץ לכל צרותינו תחילה וראש לפדיון נפשנו". מיוחד ראש חודש ניסן שהוא ראשון לכל ההתחדשויות, גם יציאת מצרים בניסן, וגם הגאולה העתידית.
מותר לנו להבין כי מה שהתרחש מול עיננו הוא חלק ממהתחדשות, עם ישראל יצא מקפאון של התבצרות בעמדות משני צידי מתרס וכעת מוכן ללכת יחד, גנץ ביטא אתמול באומץ רב את רחשי לב של האוכלוסייה היהודית במדינת ישראל.
התורה מלמדת אותנו שכל חודש ניסן יהיה באביב, בזמן התחדשות הטבע. אנחנו היינו עלולים לחשוב שהתחדשות העצים ושמיעת קול ציפורים הם דבר זניח אל מול יציאת עם ישראל ממצרים, אבל התורה אמרה לנו כי כל ההתחדשויות קשורות ומשפיעות זו על זו. לכן אומר הדוד בשר השירים "כִּי הִנֵּה הַסְּתָיו עָבָר הַגֶּשֶׁם חָלַף הָלַךְ לוֹ: הַנִּצָּנִים נִרְאוּ בָאָרֶץ עֵת הַזָּמִיר הִגִּיעַ וְקוֹל הַתּוֹר נִשְׁמַע בְּאַרְצֵנוּ: הַתְּאֵנָה חָנְטָה פַגֶּיהָ וְהַגְּפָנִים סְמָדַר נָתְנוּ רֵיחַ" לכן גם אנו צריכים להתחדש ולפרוח "קוּמִי לָךְ רַעְיָתִי יָפָתִי וּלְכִי לָךְ".
צריך לשים לב לדבר אחר חשוב שקשור ליום הזה. הייתה מחלוקת אם להקים את הממשלה אם אויבים מהללי שהידים או עם אחים שיש בניהם מחלוקת. והוכרע להקים ממשלה עם אחים. אחת מהמעלות של ראש חודש היא הקמת המשכן שהתנאי המרכזי בהקמה שלו הוא שותפות של כל כלל ישראל בהקמתו. אבל רק כלל ישראל. הלכה אומרת שלא לוקחים תרומות מנכרים להקמת המשכן. "לֹא לָכֶם וָלָנוּ לִבְנוֹת בַּיִת לֵאלֹהֵינוּ, כִּי אֲנַחְנוּ יַחַד נִבְנֶה לה' אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל". (עזרא ד. רמבם ערכין א יא). רק אחרי שהמשכן קיים, אפשר לשתף נכרים בקרבנות וכד'. אבל הבסיס חייב להיות בסיס של עם ישראל.
אנחנו מברכים את בני גנץ על החלטתו מברכים את עם ישראל שבזכות האחדות הזו תבוא ישועה לכל החולים ותעצר המגיפה מעלינו ומעל כל העולם כולו.

קטגוריה: ,