עדות נדירה נחשפת בקול היהודי.

עשרות המעצרים שביצעה המשטרה הבוקר (א') של רופאים ורוקחים ערבים שקיבלו רישיונות רפואה במרמה, לא הפתיעו גורמים רבים במערכת הבריאות.

גם עובדת היותו של אחד העצורים רופא במחלקה הפנימית במרכז הרפואי ברזילי באשקלון לא הרימה גבות אצל אלו המכירים את המצב לאשורו.

התופעה הובאה בהרחבה בדו"ח מבקר המדינה האחרון, שם אמנם מסיבות השמורות עם המבקר לא הוזכר כי מדובר בתופעה שרובה ככולה נוגעת לרופאים ערבים.

מעדויות שהגיעו לידי הקול היהודי עולה כי מדובר בסוד גלוי, עליו לא מעוניינים לדבר במרכזים הרפואיים וקופות החולים, הן בגלל תרבות התקינות הפוליטית (פוליטקלי קורקט), והן משום שהדבר עשוי לגרום לבהלה בציבור והתגברות דרישת מטופלים שלא לקבל שירות מרופאים ערב

אלא שלאחרונה, ועוד בטרם פורסם דבר חקירת המשטרה והמעצרים הבוקר, שיתף את הקול היהודי גורם רפואי בכיר בחששותיו ובניסיונו, וקבע כי בקרב עשרות מקרים בהם נתקל מתוקף תפקידו, עובדים במערכת הבריאות רופאים ערבים בעלי רמה נמוכה להחריד עד כדי מצבים בהם החזקתם במערכת מביאה לסכנת חיים.

מדובר בדרך כלל ברופאים ערבים שלמדו בארצות מזרח אירופה, כדוגמת רומניה שמוסדות בשטחה עומדים במרכז חקירת המשטרה שפורסמה הבוקר, אולם גם כאלו הלומדים במולדובה, עיירות ברוסיה ואוקראינה, ואף במדינות ערביות כגון סודן ותימן.

יש לציין כי במערכת הרפואית ישנם רופאים ורופאות ערבים רבים הנחשבים מקצועיים וברמה גבוהה, חלקם למדו באוניברסיטאות בארץ, וחלקם בירדן, שם לימודי הרפואה נחשבים גם כן לאיכותיים יחסית.

"לא מתקרבים לקרסוליים של הבנת המבחן"

בדו"ח מבקר המדינה שחקר את הנושא נכתב כי כ-40% מהרופאים המצטרפים למערך כוח האדם הרפואי במערכת הבריאות הם ישראלים שלמדו בחו"ל, במוסדות לימודים שרמתם ואיכותם אינה מפוקחת באדיקות ע"י המוסדות האקדמיים עצמם ומל"ג.

זאת בניגוד לבוגרי לימודי מוסדות אחרים בחו"ל הנחשבים ברמה גבוהה, וחלקם, כמו בארה"ב למשל, אינם מצריכים מבחן הסמכה נוסף בישראל.

"מתוך כמה עשרות רופאים כאלו שראיינתי, לכ-80 אחוז אין ידע אפילו של שנה א' של סטודנט לרפואה בארץ", אומר הגורם ששוחח עם הקול היהודי. "המבחן עצמו מאוד קשה ואין ספק שהם לא מתקרבים לקרסוליים של ההבנה שלו".

הגורם, שמבקש לשמור על עילום שמו ותפקידו, אך מאחוריו עשרות שנים במערכת הבריאות בתפקידים שונים, מסביר לקול היהודי כי מדובר בתופעה מוכרת אך במערכת חוששים לדבר עליה.

"כל בית חולים מתמודד עם הבעיה הזו. בתי חולים נחשבים יותר מרשים לעצמם לברור יותר כי יש שכר גבוה יותר, אבל מוסדות חלשים, בפריפריה או כאלו שלא מתוקצבים מהמדינה נתקעים ומקבלים גם רופאים ברמה נמוכה מאוד".

"אנחנו קודם כל מסננים את רובם, וגם כאלו שבכל זאת מקבלים בגלל מצוקת כח אדם או משהו כזה, לא נותנים סמכות שאין להם ידע לגביו", הוא מנסה להרגיע במעט את המצב, אך עם זאת מודה כי המצב עלול להגיע לסכנת חיים.

"לעיתים רופאים בכירים מגיעים למצב שהם לא סומכים על אותו רופא שלצידם ומעדיפים לעבוד יותר ושאותו רופא יעמוד בצד ולא יתערב, וזאת מתוך פחד שהמצב הרפואי של המטופל יסתבך בגלל שגיאות אותו רופא".

רשת מאורגנת לקבלת רישיונות רפואה בדרכי מרמה (מסמך שתפסה המשטרה)

10 נקודות בונוס - בקומבינה

חקירת המשטרה שפורסמה הבוקר העלתה כי מדובר בתופעה מכוונת ושיטה של ממש כולל פרסומים בשפה הערבית המביאים בין השאר גורמים עבריינים ובעלי רקע של מעורבות בטרור להשיג רישיון רפואה.

אז איך עוברים אותם רופאים את מבחני ההסמכה כאשר הם בעלי ידע כה ירוד?

ובכן, התשובה גם היא נמצאת בדו"ח המבקר האחרון.

קיימים קורסי הכנה למבחני ההסמכה לבוגרי לימודי רפואה בחו"ל המבקשים להתקבל בארץ כרופאים, אשר העובר אותם מקבל לא פחות מ-10 נקודות בונוס במבחן ההסמכה. המבקר קובע כי קורסים אלו נערכים ללא פיקוח וקיימים ברבים מהם ליקויים קשים, זיופים ומעשי מרמה.

מתברר עוד כי לסטודנטים לרפואה הלומדים בארץ, למרות רמת הלימודים הגבוהה, כלל אין אפשרות לקבל נקודות בונוס, והמינימום הנדרש לעבור את הבחינה הוא ציון 65 ולא 60 כפי הנדרש מהלומדים בחו"ל. כלומר - הפער מחריף באופן הפוך מההיגיון.

"מתכונת ההפעלה של קורסי ההכנה והבקרה עליהם נדרשת לעבור שידוד מערכות יסודי ומידי", קובע המבקר בחריפות.

לתוספת הבונוס יש חשיבות רבה מאוד, משום שמי שיקבל ציון 50 בלבד בבחינת הרישוי, יקבל ציון כולל של 60 במבחן בזכות הבונוס, וכך יוכל לזכות ברישיון לעסוק ברפואה בישראל.

50% מקבלים רישיון רק בזכות הבונוס

"הבנת איך מגיעים אלינו רופאים ברמה כזו?", מסביר בחיוך עצוב הגורם הרפואי לאחר שאני קורא את דו"ח המבקר.

יש לציין כי אחוזים גבוהים של הלומדים בחו"ל בארצות אלו כלל לא עוברים את המבחנים בישראל.

כחצי מאלו שכן עוברים, עוברים את המבחן רק בזכות ציון הבונוס, ובלעדיו היו נכשלים בשל רמתם הנמוכה.

בדיקת משרד מבקר המדינה העלתה כי מתחילת שנת 2015 עד מרץ 2017, מ-28 בוגרים שלמדו בארמניה ועברו את בחינת הרישוי לתואר דוקטור ברפואה, יותר ממחציתם - 16, עברו רק בזכות הבונוס שקיבלו – כלומר 57% מהנבחנים.

בבחינת הרישוי שנערכה במרץ 2017, 37 מ-84 (44% מהנבחנים) מבוגרי מולדובה עברו את בחינת הרישוי רק בזכות הבונוס שקיבלו.

יש לשער כי אילו היה ציון העובר של הבחינה 65 כפי שנדרש מבוגרי הלימודים בישראל, היו המספרים של העוברים רק בזכות הבונוס גדולים עוד יותר.

המבקר קובע כי מאז שנקבעה מתכונת הבונוס, לפני למעלה מ-25 שנה, לא ניתחו ועדת הבחינה ומשרד הבריאות את התוצאות של הטבה זו, ובעיקר לא בדקו כמה נבחנים עברו בהצלחה את מבחן הרישוי בזכות הבונוס שקיבלו.

מסיבה זו בידינו אמנם אין נתונים מדויקים המלמדים כמה מכלל מקבלי רישיונות הרפואה בישראל עברו את המבחנים רק בזכות הבונוס, אך לאור נתוני המבקר מדובר ככל הנראה בכ-20 אחוזים מכלל הרופאים בישראל, שכן מדובר בכ-50 אחוזים מקרב בוגרי מוסדות לא מפוקחים בחו"ל, שלפי דו"ח המבקר מהווים כ-40 אחוזים מהרופאים בישראל.

דו"ח המבקר אמנם העיר את המשטרה להתקדם בחקירת המרמה בנוגע למוסדות בארמניה, אך מטיל אחריות ומעביר ביקורת חריפה גם על משרד הבריאות והמל"ג על כלל היחס לבוגרי חו"ל המבקשים להתקבל בישראל כרופאים.

"על האגף לרישוי שבמשרד לבחון מחדש את הליך אישור התארים של בוגרים מחו"ל", נקבע בדו"ח המבקר.

"ממצאי הדוח מצביעים על היעדר יד מכוונת בכל הנוגע להכשרת רופאים, ובעיקר בולטים עד מאוד חוסר הפעילות ואוזלת היד של המל"ג ומשרד הבריאות כגורמי אסדרה ואכיפה... נוכח היעדר המנהיגות והרפיון המשתקפים בדוח, עליהם לשקול לרתום גם את שר הבריאות ושר החינוך לייזום תכנית לאומית שתאפשר הרחבה ממשית של התשתיות להכשרת רופאים בישראל".

כלי הנשק שנתפסו אצל אביו של "רופא" מטירה שנעצר (דוברות המשטרה)

"חוששים להתעסק איתם בגלל פולטקלי קורקט"

לדבריו של גורם הרפואה ששוחח עם הקול היהודי, אותם רופאים היודעים כי רמתם נמוכה מוכנים לעבוד בשכר נמוך מאוד וכך תופסים את מקומות העבודה לרופאים מקצועיים.

לדבריו, אלו שלא מתקבלים לבתי החולים משתלבים פעמים רבות במרכזי רפואה אזרחיים שונים, או בקופות החולים במזרח ירושלים המנוהלות ברמה נמוכה מאוד בידי זכיינים והשחיתות וההפקרות בהן סיפקו כבר כמה כתבות ותחקירים, כולל זה של חדשות ערוץ 2 אשר הכניסו תחקירנית שהתקבלה לעבוד כרופאה בשיחת טלפון ואפילו מבלי להגיע למרפאה.

לדבריו של הגורם, איכות כח האדם הירודה בקרב הרופאים הערבים, בפרט כאמור בוגרי חו"ל, מתבטאת גם במוסר העבודה. כאשר רואים את תיאור המשטרה על כך שאביו של האחד העצורים בחשד לקבלת רישיון רפואה במרמה נמלט מהשוטרים כשהוא נושא קלצ'ניקוב ונשק נוסף, מוסר העבודה נראה זניח.

"ישנו מוסר עבודה נמוך מאוד של עובדים ערבים במערכת הרפואה, כולל רופאים", אומר הגורם. "חוסר אחריות כלפי החולים, מבריזים מעבודה בלי לעדכן ולהודיע, לפעמים לכמה ימים.

היו מקרים בהם קבעו עם רופאים פגישה רבת משתתפים והם נעלמים ולא עונים לטלפון. לצערי יש רק בודדים שלא מתנהלים כך והם החריגים.

במערכת חוששים להתעסק איתם בגלל פוליטיקלי קורקט, וגם יש אמירות של בכירים בסגנון של: נו ברור, הוא ערבי אז מה אתה מצפה. דברים שלעובד או רופא יהודי לא היו שותקים, להם מחליקים".

קטגוריה: ,