יותר מאלפיים הרצאות העביר ר' יונה פרסבורגר, מנכ"ל 'נתיבי רשת', בכל רחבי הארץ על סכנות המדיה הדיגיטלית והכלים להתמודדות עמה. הוא מחלוצי המסבירנים בתחום הזה. "כשהאינטרנט היה בחיתוליו", הוא אומר, "הבנתי, כאיש חינוך, שהנוער בימינו מתמודד עם אתגרים חדשים שלא היו בעבר. היה ברור לי שמוכרחים למצוא פתרונות".

פרסבורגר (52), תושב מצפה יריחו, צלל לתחום, כדי להכירו על כל היבטיו. "התחלתי לחפש חומר, לחקור, להקיף את הנושא", הוא משחזר. "גיבשתי את תמונת המצב והצעות לפעולה והרציתי בנושא. משם התחילו הדברים להתגלגל לכינוסים גדולים ומשפיעים, בבתי ספר, בקהילות, בחוגי בית ועוד. ההרצאה שלי התעדכנה עם התקדמות הטכנולוגיה".

מלכודת מכוּונת

וזה המסר שהוא חוזר עליו שוב ושוב: "המדיה הדיגיטלית אינה דומה לשום התפתחות טכנולוגית אחרת. המכונית, למשל, אינה מנסה ללא הרף לפתות אותך לנסוע בה. אתה משתמש בה כשאתה צריך. לעומת זה, המדיה הדיגיטלית בנויה במתכוון במטרה ללכוד אותך ולגרום לך לשקוע בתוכה".

בהרצאותיו הוא מציג הודאות של ענקיות האינטרנט, כי הן משתמשות במתכוון באלמנטים הגורמים למוח להפריש חומרים שיוצרים ריגוש שהאדם מתמכר אליו. "אחד ממנהלי הרשתות גילה כי החברה משתמשת בחוקרי מוח כדי לגרום למשתמשים להתמכר. זה ממש כמו סם, רק מסוג אחר", הוא מבהיר.

הקושי להתנתק

את עמותת 'נתיבי רשת' הקים כדי לתת להורים ולאנשי חינוך כלים לחיים בריאים ומוגנים בסביבה הדיגיטלית. "אנחנו חייבים להתגונן ולבלום את השפעת הדיגיטל על המוח שלנו, על הנפש שלנו, על התקשורת עם הזולת ועל התקשורת עם עצמנו", הוא אומר. באתר העמותה מצוי חומר רב הן על הסכנות הן על דרכי ההתגוננות.

הוא מרצה גם בבתי ספר לא-דתיים: "הצוות החינוכי וההורים מבינים שהדיגיטל גורם נזקים חמורים לילדים, שהחברות משתלטות על חייהם, שהתפתחות הילדים נפגעת. רק שבציבור הזה יש בלבול גדול יותר מבציבור הדתי והחרדי. אני פוגש המון מצוקה וקושי גדול בהתמודדות. האתגר הגדול ביותר בימינו בחברה הכללית הוא לנתק את הילדים מהמסכים".

לדבר בפתיחות

אחד הטיפים שהוא מעניק להורים בציבור הרחב הוא להתחיל את ההתמודדות כבר בשלב גן הילדים. "היום, יותר מאי-פעם, צריך להתמודד עם האתגרים בפתיחות, בהסברה. הילד צריך להבין את הסכנות, כשם שאנחנו מחנכים אותו להיזהר ממים רותחים".

פרסבורגר מספר כי בימים האלה מתגלגלת יוזמה לגרום למדינה לשנות את התייחסותה לטכנולוגיה: "באנגליה ובגרמניה יש מדיניות סינון לאומית כברירת מחדל. בצרפת הכריזו בעת האחרונה שתיאסר כניסת תלמידים לבתי ספר עם סמרטפונים. חייבים להבין שאנחנו במלחמת קיום על בריאותנו הנפשית ועתיד ילדינו".


"מלחמת קיום על בריאותנו הנפשית". פרסבורגר

קטגוריה: ,