"אין פה שום שאלה". "מותר לעלות להר הבית מבחינת הלכתית". ו"ההיסמכות על הרמב"ם של העולים להר הבית מוצדקת". את הדברים המפתיעים הללו אומר הרב צבי פסח דנציגר מראשי ישיבת אדרת אליהו בירושלים.

צפו ברב צבי פסח דנציגר על העליה להר הבית בתוכנית הנשר-הגדול של "כאן"

בדבריו לסדרת "הנשר הגדול" על הרמב"ם אמר הרב דנציגר כי הוא עצמו אינו עולה להר הבית, למרות שרצונו עז להתקדש ולעלות. "אני מוותר על תשוקה רוחנית שלי, מטעמים של רצון להיות שייך לחברה החרדית ולגדולי ישראל שמונעים את העליה" הסביר הרב את הימנעותו שלו מהעליה להר הבית.

הרב דנציגר התנגד לניסיונותיו של פרופ' משה הלברטל לקעקע את מסורת עלייתו של הרמב"ם להר הבית, ואת הסתמכותם עליו של העולים כיום להר הבית. "ברור שההיסמכות על הרמב"ם היא מוצדקת" אמר הרב והוסיף, "כמובן צריך לבדוק האם חכמים אחרים חלקו עליו. מה שלא נראה לי".

המראיין אורי רוזנווקס ניסה לשכנע את הרב דנציגר כי "הרמב"ם לא אמר את זה כהלכה אלא סיפר את זה כסיפור היסטורי". אולם הרב חזר וטען כי לפי הכללים של הקדושות שקיימות, מותר לעלות להר הבית. אין פה שאלה. "אני חושב שאף אחד לא חולק על זה. כל תלמיד חכם יגיד לך את זה".

אני באמת חושב שמצד ההלכה כמות שהיא, אני לא רואה מקום לאסור לעלות להר הבית. לפחות לחלקים". הסביר הרב דנציגר.

אולם למרות שמהצד ההלכתי סבור הרב דנציגר שאין שום שאלה ומותר לעלות להר הבית, הוא טוען שיש לבחון את העליה גם בהקשרים חברתיים פוליטיים ומדיניים.
"אנחנו צריכים להסתכל על הפן המדיני חברתי של זה, אם ראוי להנהיג בציבור לעלות להר הבית. פה זה כבר שאלה מדינית. פה זה שאלה חברתית. פה אני אומר לו [לעולה להר] מה הקשר בין עליה פרטית של הרמב"ם, לבין עליה בזמננו, שיש לה מטען של משהו חברתי, מדיני, פוליטי, תכליתי לתכליות מסויימות. שאיך אתה בכלל מוליד את זה מהרמב"ם.

אמירותיו הברורות של הרב דנציגר בדבר היתר העליה להר הבית, מצטרפות לשורה של התבטאויות של רבנים חרדיים המתייחסים בחיוב לעליה למקום בטהרה וכהלכה.

לאמירות הללו יש גם ביטוי מובהק בשטח. מאות חרדים נמנים על העולים להר הבית, ובשנה האחרונה מספרם הולך ונוסק. כמעט שלא תמצא קבוצת יהודים בהר הבית שלא יהיה בינם כמה חרדים, אומר הרב משה פישר מראשי ארגון בני עליה.

בקהילת אדרת אליו מסבירים כי לדבריו של הרב דנציגר ישנם סימוכין בתורת רבו ומורו הרב יצחק שלמה זילברמן. "הגרי"ש תמך אפילו בעליותיו להר הבית של אריאל שרון בהיותו ראש האופוזיציה" אומרים בקהילה ומצטטים את דבריו "שרון עשה דבר נכון. בעלייתו להר.
הבית. אני הייתי הולך אתו יחד, וצועק "והיתה לה' המלוכה", אמר הרב זילברמן.

אל מתירי העליה כהלכה הצטרפו בחודשים האחרונים גם הרב ישראל גולדשטיין רבה של מיצד שחתם על כרוז הרבנים לעליה להר הבית כהלכה. הרב זלמן נחמיה גודלברג בדברים שכתב בהסכמה לחיבור "המקום אשר בחר השם" המבאר את הגבולות המותרים בכניסה להר הבית. הרב חיים זאב הלוי מלינוביץ שליט"א מרבני בית שמש והעורך הראשי של ש"ס שוטנשטיין. והרב חיים עויזר חייט שליט"א ראש ישיבת מגדל התורה ומגדולי תלמידי הגרי"מ פיינשטיין, שאף החל עולה בעצמו להר הבית.

באירגון בני עליה נערכים לעלייה המונית להר הבית ביום חמישי השבוע לרגל ו' חשון, יום עלייתו של הרמב"ם להר הבית, שקבע אותו לחג לדורותיו אחריו.

באדיבות אקטואליק

קטגוריה: ,