בריאות והבחירה הנכונה

אופניים, בריאות והבחירה הנכונה

לא ניתן להתעלם מכך שבשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מבינים את התועלת בפעילות גופנית. שורה ארוכה של מחקרים מצביעה על כך שאורח חיים פאסיבי מזיק לגוף בשלל דרכים, ובהתחשב בתמורות החיוביות של הספורט, ניתן למצוא כיום מספר מרשים של אנשים בגילאים שונים המקפידים על שגרה של פעילות גופנית.
הסטטיסטיקה מראה שהפעילויות הגופניות הנפוצות ביותר הן הליכה וריצה ובשנים האחרונות חל גידול מרשים של אנשים אשר מחליטים לרכוש אופניים – לא רק לצורך שיפור הכושר הגופני, כמובן, אלא גם כפתרון התניידות נוח וזול בתוך העיר או כתחביב אקטיבי לשעות הפנאי. מעוניינים להצטרף למדוושים? לפניכם עצות יעילות בבחירת אופניים מתאימים.
שימו לב שאופניים שאינם מתאימים, מן העבר השני של המשוואה, יפגעו בחוויית השימוש בהם, פחות יתאימו לסוג הרכיבה הצפוי (למשל מבחינת תנאי הדרך) ואף עלולים לכלול בתוכם נזקים עבור הגוף: פגיעה ביציבותו, כאבי גב וכיוצא בזה.

 

הסוגיה הראשונה: מסלול הרכיבה הצפוי

המשתנה הראשון שצריך להכניס לתוך משוואת הבחירה הוא המסלול שצפויים לעשות האופניים. אומנם לא תמיד ניתן להעריך אותו במלואו, אך מקום מצוין להתחיל הוא בחינת התנאים במסלול שבין הבית למקום העבודה, לישיבה וכיוצא בזה. כאשר תנאי הרכיבה הצפויים מישוריים ופשוטים, כפי שמאפיין את מרבית הערים בישראל, הרי שאופניים דוגמת טורינג או קרוס קאנטרי יכולים להספיק. במקרה שבו תנאי השטח אינם אחידים (למשל, עיקולים או שבילי עפר), אופני הרים מהווים פתרון מתבקש.

 

לכל רוכב, יש את האופניים האידיאליים עבורו

כיום, ניתן למצוא מגוון אינסופי של דגמי אופניים, כל אחד בעל מאפיינים ויתרונות משלו. מה שחשוב להדגיש הוא שכל דגם עשוי להתאים יותר למאפיינים הספציפיים של הרוכב, למשל מבחינת הממדים שלו ושל האופניים. ניתן למצוא אופניים במגוון גדלים, החל מרמת X-SMALL ועד X-LARGE, כשגם ההגדרות הספציפיות של כל גודל עשויות להשתנות בקרב היצרניות השונות.

כמובן שהדגמים המתקדמים כוללים בתוכם אפשרויות התאמה של גובה המושב וגובה הכידון, אך מומלץ שלא להסתמך על כך לחלוטין ולבחור את האופניים רק לאחר שמתנסים ברכיבה על גביהם הלכה למעשה. לא פעם, לאחר מספר שניות של רכיבה ניתן ללמוד האם האופניים הספציפיים מתאימים לרוכב, או שמא עליו לבחור בדגם אחר, או אפילו באופניים מקטגוריה שונה לגמרי.

 

מנוסה, או מתחיל?

רמת הרכיבה של האדם העתיד לרכוש את האופניים צריכה להילקח בחשבון אף היא במעמד הבחירה של כלי התחבורה הפופולארי הזה. באופן לא מפתיע, יש בנמצא דגמים אשר מתאימים כמו כפפה ליד לרוכשים המתחילים, ולעומתם כאלה המיועדים לרוכבים מקצועיים ומנוסים יותר. אופני הרים בעלי זנב קשיח, אם לוקחים דוגמא נפוצה, נחשבים לבחירה מוצלחת מאד בקרב המתחילים: הם זולים, פשוטים מאד לתחזוקה וכוללים מערכות בסיסיות יחסית, המתאימות כמעט תמיד לצרכי הרוכבים המתחילים.

 

בגדר חובה: מותג אמין

דגמי האופניים השונים נבדלים ביניהם גם בגורם שעומד מאחוריהם. המלצה מועילה היא לבחור במותג אופניים אשר שמו הולך לפניו, בעולם כולו, מה שמאפשר ללמוד הרבה מאד על האיכות, הבטיחות, האמינות ואף העמידות של הדגמים שלו לאורך זמן. המותג של אופניים specialized, הנחשב למתקדם מסוגו בעולם, כפי המפורט בדף המידע , עונה על ההגדרה הזו: דגמי המותג מגלמים בתוכם כמה מהחידושים החשובים ביותר בתחום, דוגמת שלדת אלומיניום מותאמת מידה, גלגלי 29 אינץ' או 27 הילוכים. הדגמים המקצועיים של המותג עשויים להיות יקרים יותר, זה נכון, אך דומה שתוספת זו במחיר בטלה בשישים אל מול יתרונות השימוש בדגם מוביל באמת. בתחום האופניים, כידוע, מה שזול "מדי" עלול להתברר כיקר.

קטגוריה: , ,

תגיות: , , ,