הכשרות מקצועיות לבעלי עסקים

הידע המוביל להצלחה

אחד האתגרים העומדים בפני כל בעל עסק בתחילת דרכו מתייחס ליכולתו ליישם את המומחיות שצבר לצד יכולות ניהוליות שנדרשות לטובת תפעול וניהול העסק כך שיוכיח את זכות קיומו וינצח את הסטטיסטיקה המוכיחה כי מרבית העסקים הקטנים סוגרים דלתותיהם בטווח של פחות משנה מרגע הקימם אותו. במרבית המקרים מדובר בבעלי עסקים שמחליטים לבצע הסבה ולשנות את סטטוס העיסוק משכירים בעבודה מסודרת ומובטחת לעצמאים בשטח, נטולי סמכויות אך יחד עם זאת- בעלי אחריות לא קטנה עם חובת הוכחה משמעותית. במקרה ומדובר בעסק קטן המתפתח משלב אפס, הרי שבעל העסק מחויב לאחריות הכללית לבצע את המלאכות המקצועיות ולנהל יחידת רווח והפסד שמתפקדת באופן האופטימאלי וזאת כשהזמן העומד לרשותו, באופן טבעי, מוגבל. כך שגם עם ברק בעיניים, תעוזה ורצון להצליח ולהפגין יכולות שיובילו למימוש עצמי, הרי שמדובר במלאכה שאינה מובנית מאליה, במיוחד כשעדיין מצפים למומחיות וייחודיות על פני המתחרים. לאור כך, אחד הכלים הנדרשים בשלב הראשוני ובהמשך הדרך ושלבי חיי העסק, מתייחס להכשרה מקצועית ייעודיות לאנשי עסק- כאשר זאת יכולה לבוא לידי ביטוי בקורסים מקצועיים בתחום העיסוק, או/ ו הכשרות מקצועיות בתחום הניהולי/ פיננסי לצורך תפקוד מלא בתפקיד הניהולי החדש המחייב.

 

מקורס רכש וקניינות ועד תכנון, ניהול ובקרה פיננסים

אנשי עסקים שנמצאים לאחר שלבי פתיחת העסק, נדרשים להפשיל שרוולים ולהוכיח יכולות מובהקות בתחומים שבחלקם אין להם היכרות או רקע קודמים וכל התנסות הינה בגדר ניסוי וטעייה. על מנת למזער על הסיכונים לבצע טעויות על העסק החי ובועט, שהינו נמצא בשלב קריטי בחייו, חשוב לרכוש את מירב הכלים הנדרשים לצורך תפקוד יעיל ככל הניתן וזאת מבלי להסתמך על ה"אוניברסיטה של החיים". בין אם מדובר מנהלים שמבססים את עסקיהם על פעילות יבוא מסחרי ממדינות חו"ל ונדרשים לכלים פרקטיים בהבנת עקרונות הרכש, בחירת ספקים, ניהול משא ומתן וחוזים - הנרכשים במסגרת הכשרות מקצועית בתחום ניהול רכש וקניינות כפי המפורט או דווקא ידע פיננסי המאפשר לקבל תמונה ברורה יותר של העסק בכדי להפוך אותו מעסק כושל במקסימום צף מעל המים לעסק מצליח ורווחי. הכשרות עסקיות מהסוג ניתנות במסגרת קורסים מקצועיים הלכה למעשה במקביל להשתתפות בימי עיון וכנסים מקצועיים, המאפשרים לא רק להתעדכן בחדשות בתחום אלא גם ליצור קשרי נטוורקינג לשיתופי פעולה אסטרטגיים בהמשך הדרך.

 

בחירה נכונה של הכשרות מקצועיות

יש לקחת בחשבון כי הזמנים מוגבלים ונדרשים לביצוע תכנון לוחות זמנים יעילים באופן המקסימאלי מאחר ולרוב מדובר בבעל עסק המתפקד במספר כובעים במקביל ולכן כדאי לברר לגבי הכשרות המתקיימות במסלולים גמישים ונוחים המאפשרים גמישות ונוחות לצד שילוב עם הפעילות העסקית. כמו כן, לעומת תארים אקדמיים המחייבים בין השאר גם לימודיים כלליים שבסופו של דבר לא יפיקו מהם תועלות בחיי היום יום, הרי שהכשרות מקצועיות עסקיות מתוכננות כך שילמדו הלכה למעשה ויקנו את הכלים הפרקטיים בכדי אכן לסיים את ההכשרה תוך פרק זמן הגיוני ולהיות בעלי היכולת ליישם את הנלמד תוך כדי הלימודים שמשלבים בחלק מהמסלולים גם תיאוריה וגם פרקטיקה. באופן זה ההתנסות המעשית תהיה בפיקוח מקצועי ולא תחל לאחר סיום הלימודים כשזו כרוכה בלקיחת לא מעט סיכונים והתנסויות הכרוכות בטעויות הנובעות,כאמור, מחוסר ניסיון.

 

כמו כן, במידה ונדרשת הסמכה מקצועית בכדי להציג תעודות רשמיות לצורך מועמדות למכרזים/ להשגת לקוחות/ שיתופי פעולה עסקיים, חשוב לוודא מראש מהי ההסמכה הניתנת בסיום ההכשרה, האם זו אכן מוכרת מטעם הגוף הרלוונטי בתחום, מה תנאי קבלת ההסמכה והאם הצפי הוא אכן לעמוד בהם. ומכיוון שמדובר בהשקעה כספית ובזמן שהנו המשאב היקר ביותר, הרי שחשוב לבצע את הבירורים הנדרשים ולבחור בהכשרה ובגוף שידועים ככאלו המעניקים את הידע והכלים השימושיים והעדכניים לטובת ארגז כלים שיוכל לשרת נאמנה ולא יישאר כתעודה רשמית לתצוגה בלבד.

קטגוריה: ,

תגיות: , , , ,