יום שחור לחיפאים
ועדת הסביבה של עיריית חיפה במסר קשה לתושבי העיר: הקונדנסט יכנס לבז"ן.
המשמעות: התחלואה והתמותה יגדלו.

ועדה מייעצת לאיכות סביבה התכנסה הערב בעיריית חיפה ללא נציגות הארגונים הירוקים.
ארגוני סביבה כדוגמת: מגמה ירוקה, הקואליציה לבריאות הציבור, הפורום לשמירה על החופים ותושבים אכפתים שהגיעו לשמוע על גזר דינם בועדה ציבורית לאיכות סביבה בעירית חיפה, נתקלו בדלת נעולה. הדלת שנטרקה בפני פעילי הסביבה משקפת את יחסם של הרשות המקומית לתושבים: אנשים שקופים שקולם לא נשמע.
הועדה דנה בגורל תושבי מפרץ חיפה, וכצפוי ממהלך חד-צדדי שלא מאפשר לארגוני הסביבה חופש ביטוי דמוקרטי המתבקש בועדה ציבורית, תוצאות הועדה הרסניות עם השלכות קשות על חיי תושבי מפרץ חיפה.

אביהו האן, ממפלגת הירוקים בחיפה, יצא מהועדה כדי לעדכן את הפעילים:" ההחלטות המתקבלות בועדה הן שערוריה ובגדר לעג לרש. הקונדנסייט יכנס לחיפה. זאת עובדה, והוא יכנס כנראה ישר לבז"ן. מדברים על ריכוז מיכלי הדלקים בתוכנית קרקעות הצפון למרות שהיא עדיין לא אושרה ונמצאת עדיין בתהליכים סטטוטורים. בנוסף, יקימו שתי תחנות ניטור חדשות בלבד - לניטור תחבורה. התקציב לתוכנית שפורסם הבוקר על ידי המשרד לאיכות הסביבה, עמד על 330 מליון ש"ח, אך יונה יהב טוען כי הובטחו לו רק 130 מליון שקלים שילכו לשיפור מערך התחבורה, שיפור האוטובוסים והמשאיות. בכלל, התוכנית העירונית לאיכות סביבה מתרכזת בעיקר בתחבורה כנושא מרכזי למרות שהזיהום מהתעשייה הוא 70% ומהתחבורה רק30%."
ההחלטות שהוצגו על ידי האן הותירו את פעילי הסביבה המומים. ההחלטות הקשות של ועדת הסביבה העירונית לא עולה בקנה אחד עם התוכנית הלאומית לאזור מפרץ חיפה שפורסמה היום על ידי המשרד לאיכות הסביבה. על רקע דבריו של אבי גבאי, השר לאיכות הסביבה הטוען כי "לתושבי מפרץ חיפה יש זכות בסיסית לנשום אוויר נקי" נראה כי עתיד תושבי חיפה שחור מתמיד: המשמעות של הכנסת תהליכי זיקוק קונדנסטים למפרץ חיפה הוא הגדלת תחלואת זיהום האויר עד מצב בלתי אפשרי.
שר האוצר משה כחלון, התייחס היום לחיפה כמטרופולין עם בעית זיהום אויר וטען כי: "הזיהום במפרץ חיפה הוא בעיה לאומית וככזו נדרשת לה תכנית לאומית. מטרופלין חיפה הוא מטרופולין ענק שחייב לקבל תמיכה על מנת שיוכל להמשיך ולממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בו".

רויטל גולדשמיד, פעילת מגמה ירוקה : "השלכות החלטת ועדת הסביבה בראשותו של יונה יהב תרוקן את מטרופולין חיפה מתושביו. תושבים שלא ימותו מתחלואת הזיהום יאלצו להגר וחיפה תהפוך לעיר רפאים. לא מובן איך למרות ההכרה הלאומית במפרץ חיפה כמוכה זיהום אויר, ההחלטה שהתקבלה היא להרחיב את הזיהום ולא להכריז על האזור כמוכה זיהום - ולטפל בו בהתאם לחוק. אין ספק שמדובר כאן בהעדפת ההון על פני חייהם ובריאותם של תושבי מפרץ חיפה. אנחנו קוראים למר גבאי ומר כחלון, תושבי האזור, לקחת אחריות ציבורית ולעמוד מאחורי דבריהם: לא לאפשר את הכנסת זיקוק ואחסון הקונדנסייט לעמק הבז"ן!"

קטגוריה: