על בריונות רשת – והכלים העומדים לרשות להורים למונעה
מאת: עו"ד חוה קליין - יו"ר הועדה לזכויות הילד בלשכת עורכי הדין (מחוז ת"א והמרכז)

מקרים לא מעטים התפרסמו בשנים האחרונות בתקשורת על נערים ונערות שמצאו את עצמם מנודים חברתית, מוכפשים קבל עם ועדה, או עוברים התעללות וסחיטה באמצעות הרשתות החברתיות ובתוכנות המסרים המידיים דוגמת ווטסאפ.
החל מסרטונים ותמונות עירום או תיעוד יחסי מין שדלפו לרשת ונחשפו לעיני רבים, וכלה בבריונות, ארגון חרמות, איומים קללות והתעמרות מילולית ונפשית באמצעות הרשת.
רבים מההורים כלל לא מודעים לכך שילדיהם נופלים קורבן להתעללות שצולקת את נפשם, ולעיתים אף גורמת לנסיונות אובדניים.
הנה רשימת הדרכים המומלצות להורים, כיצד לשמור על ילדיהם, ברשתות החבריות ובתוכנות המסרים המידיים.
שני ההורים נחשבים לאפוטרופוסים הטבעיים של הילד, גם כשהם לא המשמורנים. לכן מותר להורים להיכנס ל"נעלי" הילד, כאילו נוכחים בכל מקום בו הוא נמצא. על כן להורים מותר לעקוב בצילום, בהקלטה או בכל תיעוד בכל מקום שהילד נמצא בו, כולל שתילת אמצעי הקלטה בילקוטו וללא ידיעתו.
אז מה מותר ומה אסור:
1. מותר "לחדור לפרטיות" הילד עד גיל 18: להסתכל לו בנייד או במחשב. אינכם זקוקים להסכמתו כדי להסתכל, להעתיק, לצלם ולתעד בכל דרך.
2. אסור להפיץ בכל דרך התכתבות של הילד עם צד שלישי.
3. מותר לשתף במידע שהשגתם רק את אנשי המקצוע העוסקים בטיפול בילד, חינוכו וטובתו (כולל משטרה ורווחה).
4. חובה לדווח על מצוקת הילד לגורמי החינוך ולהעביר כל מידע הקשור בכך. הקפידו שכל דיווח כזה יהיה בכתב, ממוען לגורם המטפל, כאשר בכותרת מודגש שמדובר בעניין חסוי של קטין, ויש לשמור על פרטיותו.
5. מותר להיכנס להתכתבויות ב"וואטסאפ" ולשולח לעצמכם למייל. בראש העמוד בצד ימין יהיה כתוב לכם "מידע", כשתלחצו על "מידע" – תיכנסו לעמוד חדש ובתחתית יהיה כתוב לכם "שליחת שיחה בדוא"ל" ותוכלו לשלוח לעצמכם במייל את מלוא השיחה.
6. אסור לאיים בשם ילדכם בשום צורה ואופן, בהודעות, או בכל דרך אחרת - לא כלפי מבוגר ולא כלפי ילד אחר. ההסתתרות מאחורי הילד לא תעמוד להגנתכם במקרה של איומים או מעשה של ממש.
7. מותר להתקין תוכנות של ספק השירות, המגבילות את הגלישה במחשב ובטלפון הנייד. ישנן מספר תוכנות חוקיות ומותר להשתמש בהם כך שהילד לא יוכל להיכנס לאתרים של מבוגרים או לצ'אטים, אלא לאחר קבלת אישור שלכם. הגבלה זו יעילה עד לגיל מסוים, כי ילד סקרן ימצא מזור במחשב של אחרים שאין בו הגבלה.
8. מותר לעיין גם שלא בידיעת הילד בהיסטוריית הגלישה במחשב בו הוא השתמש. מומלץ להיעזר באיש מקצוע להתקנת גיבוי להיסטוריית הגלישה, כך שגם אם ילדיכם ימחקו אותה במחי לחיצת כפתור - היא תתועד ללא ידיעתם.
9. מותר להתקין תוכנות מעקב למחשב, ויש תוכנות חוקיות שכאלו – שרק בהן מותר להשתמש. חלקן ידווחו רק באילו אתרים גלש הילד ומתי, ואחרות יאפשרו לראות בזמן אמת את המסך בו נמצא הילד.

הנ"ל אינו מהווה ואינו מחליף ייעוץ משפטי ספציפי ומומלץ לקבל ייעוץ משפטי ספציפי התואם את נסיבותיו של כל מקרה ומקרה לגופו.

קטגוריה:

תגיות:

הזמנה של מצווה לכבוד 'אור החיים' הקדוש זיע"א!