פתרון משפטי יצירתי שנועד לאפשר החרמת ספינה שניסתה לפרוץ את הסגר על רצועת עזה, הסתיים במבוכה לפרקליטות. ואיך הגירוש מגוש קטיף קשור לעניין?

פינוי כפר ים (דובר צהל)
בית המשפט המחוזי בחיפה בשבתו כבית משפט לימאות, פרסם אמש (א') הכרעת דין מעניינת בבקשה ראשונה מסוגה במדינת ישראל, וראשונה ככל הנראה בכל העולם, מאז מלחמת העולם השנייה. בנסיונותיה של המדינה להתמודד עם האניות המנסות לפרוץ את הסגר הימי על רצועת עזה, עלה רעיון מעניין בקרב אנשי הפרקליטות.

לפני כשנתיים נתפסה ספינה בבעלות איש השמאל הקיצוני דרור פיילר שמתגורר כיום בחו"ל, כאשר ניסתה להיכנס לרצועת עזה כשעליה מלט. לאחר עשרה חדשים החליטו בפרקליטות להגיש בקשה להחרמת הספינה מתוקף חוק המלקוח. מדובר בחוק בריטי שעבר גלגולים שונים, ומעולם לא נעשה בו שימוש במדינת ישראל. עורכי הדין של פיילר טענו מספר טענות מקדמיות. בין השאר טענו כי לבית המשפט אין סמכות לדון במקרה, וכן טענו כי בקשת המדינה הוגשה עשרה חודשים לאחר תפיסת הספינה.

השופט רון סובול פתח בסקירה היסטורית החל משנת ה'ת"ר עת נחקק חוק בית המשפט לאדמירליות, ובסופו של דבר קבע כי אכן בסמכות בית המשפט לדון בבקשה. עם זאת קיבל השופט את טענות בעלי הספינה בדבר השיהוי הרב שבבקשת המדינה ודחה על הסף את דרישתה תוך שהוא מחייב את המדינה בהוצאות משפט. השופט קבע עוד כי באם תבקש המדינה בעתיד להחרים ספינה בנסיבות דומות, עליה להביאה בהקדם האפשרי לבית המשפט לצורך דיון בבקשת ההחרמה.

מעבר לדיון המשפטי שירתק חובבי משפט בין לאומי, ויספק סיוע להרדמה לפני השינה לאלו שאינם, החלטת בית המשפט מספקת הסתכלות מעניינת על הבעיה אליה נקלעה מדינת ישראל בשל גירוש יהודי גוש קטיף והפסקת הנוכחות ברצועת עזה.

מאז גירוש יהודי גוש קטיף וצפון השומרון התעוררה בעיה משפטית בנוגע ליכולתה של מדינת ישראל לפקח על חופי עזה ולמנוע כניסה אליהם. בזמן מבצע עופרת יצוקה הכריז שר הבטחון על סגר ימי סביב חופי עזה. בהמשך נאלצה ישראל להתמודד עם מספר ספינות שניסו להפר את הסגר, המפורסמת שבהן היא מאוי מרמרה שעל סיפונה הותקפו לוחמי השייטת שעלו אליה כשהם חמושים ברובי פייטנבול. תשעה מהפורעים שהיו על סיפונה נהרגו וישראל נכנסה למבוכה בין לאומית, תוך שראשי המדינה מגמגמים ומגבירים את האש.

פעם, בנסיון נוסף להתמודד עם המשטים, שנועדו בעיקר בכדי לעורר פרובוקציות ולהביא לסדר היום הבין לאומי את הנושא, ניסו בפרקליטות המדינה לחדש חוק עתיק אך שוב נכשלו. אולם נראה כי הבעיה הינה שורשית. כאשר מדינה אינה מסוגלת להישיר מבט ולהכריז על ריבונותה, מתחילים הגמגומים והדיונים המשפטיים, שבסופו של דבר מביכים בנתיים את מדינת ישראל ומגבירים את החשק של ארגוני השמאל הקיצוני לצאת למשט נוסף.

באדיבות: הקול היהודי

קטגוריה:

תגיות: , , ,

הזמנה של מצווה לכבוד 'אור החיים' הקדוש זיע"א!