הלכה יומית מפי מרן ראש הישיבה שליט"א
לע"נ גאולה בת אסתר, ואורנה בת זהבה
יום שלישי ג' טבת התשפ"ג

יש דיבור רש"י אחד בפרשה, שהמדפיסים עשו בו הגהה, וההגהה לא נכונה. גם הרב דבליצקי כתב: מי הוא בעל ההגהה הזאת? תודיעו לנו מי הוא, ונדע מה לעשות לו... (כתב פעם איזה ביטוי כזה ב"אור תורה").

מה ההגהה? רש"י כתב ככה: "ולאביו שלח כזאת" - כחשבון הזה. ומה הוא החשבון? עשרה חמורים וגו'. מה רוצה רש"י? היה כתוב הגהה בשם הגאון מהר"ל (ויש אומרים בשם הגאון מהרש"ל. אבל לא נמצא במהרש"ל ולא נמצא במהר"ל. אולי בעל ההגהה רבו קראו לו רבי לייב, וזה "הגאון מהר"ל" - רבי לייב), שכוונת רש"י שיעקב לא קיבל לא עשרה חמורים ולא עשר אתונות, רק משא עשרה חמורים ומשא עשר אתונות, "כחשבון הזה" - כמו החשבון הזה, כמו המשא הזה. אבל זו טעות, קודם כל הפסוק אומר "עשרה חמורים ועשר אתונות", ואם לא שלח חמורים ולא אתונות אז היה אומר משא חמשה עשר חמורים או משא עשרים ואחד חמורים, למה חלק משערים אותו בחמורים וחלק משערים אותו באתונות?! וחוץ מזה אם רש"י התכוין לזה, היה צריך לומר עשרה חמורים - "משא עשרה חמורים". לכן לא ככה.

אלא רש"י התכוין שכל פעם שכתוב בתורה "כזאת" פירושה כזאת כמו שנאמר למעלה, וכמו שאמר מנוח לאשתו "וכעת לא השמענו כזאת" - לא השמיענו דבר כזה, עכשיו אנחנו רואים שיש סימן של הריון וזה סימן טוב. אבל פה "כזאת" לא חוזר על מה שכתוב לפני כן, כי לפני כן כתוב "שלוש מאות כסף וחמש חליפות שמלות", וממשיך "ולאביו שלח כזאת", מה שלח לו? גם שלוש מאות כסף וחמש חליפות? הוא לא יודע את מדת אביו ולא מכיר אותו. אלא "כזאת" - כחשבון הזה שנזכר אחר כך, ומהו החשבון? עשרה חמורים. זה הפשט של רש"י.

לכן הדיבור הזה של ההגהה, צריך להשמיט אותו. ועוד כמה דיבורים כאלה באמצע רש"י, מ"גדולי המפרשים וחשוביהם ואדמוריה"ם" וכו', דברים בטלים ומבוטלים. מה הפשט ברש"י? שכחנו! לכן זה שמלמד רש"י כל שבוע בישיבה [כוונת הרב למשפחת דרעי שמלמדים רש"י על הפרשה בישיבה], שיאמר להם שזה הפירוש האמיתי.

#הלכה_יומית_ממרן
---------------------
מוזמנים להצטרף כמנויים לערוץ היוטיוב ולקבל עדכונים בכל עת

בכתובת אתר כסא רחמים https://www.ykr.org.il תמצאו אלפי שיעורי תורה במגוון רחב של נושאים מתוכם יותר מ- 2,000 שיעורי וידאו מרתקים ממופת הדור מרן ראש הישיבה רבי מאיר מאזוז שליט"א,

מעל 17,000 תשובות לשאלות בכל הנושאים שרק תחשבו, חדשות און ליין על המתרחש בישיבה ועל מרן ראש הישיבה שליט"א, מאמרים מיוחדים ואלפי שיעורי וידאו מרבני הישיבה

שיעורי הוידאו והשו"ת מתעדכנים באתר על בסיס יום יומי

במהלך הגלישה באתר תגלו עוד המון דברים מיוחדים, מאמרים, עלונים, גלריות מרהיבות ועוד ועוד
מה שנשאר לכם זה רק להיכנס (ולא לשכוח לצאת...)

כתובת האתר: https://www.ykr.org.il

#הרב_מאזוז #כסא_רחמים

קטגוריה:

הזמנה של מצווה לכבוד 'אור החיים' הקדוש זיע"א!