ועדת החינוך של הכנסת בראשות חה"כ עמרם מצנע, התכנסה אתמול ביוזמת חה"כ מיכאלי, לדון במצב המכינה קדם צבאית, "אלישע", בעקבות תחקיר שפורסם בערוץ 2 על כך שהמכינה ממוקמת לכאורה על שטח מאחז בלתי חוקי כבר 15 שנה ובכל זאת מקבלת תקציבים ממשרד החינוך והביטחון. יש לציין כי בחודשיים האחרונים קיבל השטח עליו נמצאת המכינה אישור מהמנהל האזרחי, כי המכינה מהווה חלק אינטגרלי מתוך השטח של הישוב נווה צוף, בהבטחה כי בתוך זמן קצר יאושר התב"ע על ידי שר הביטחון, אך כיום ביקשה ח"כ מיכאלי לעצור בכל זאת את תקצוב המכינה עד אשר יאושר התב"ע באופן סופי.

חבר הוועדה, ח"כ יוני שטבון תקף במהלך הוועדה את מיכאלי ואמר כי: "השנאה להתיישבות מעבירה את ארגוני השמאל על דעתם ומביאה אותם ואת ח"כ מיכאלי למצב שהם מוכנים לפגוע בחינוך התלמידים על מנת לקדש את הפגיעה בהתיישבות. חייבים להסיר את מסכת הצביעות".

כזכור, בשבוע שעבר ביקרה מיכאלי במכינה לראות את הדברים מקרוב והיום במהלך הדיון ציינה כי: "אין לנו תלונות על התנהלות המכינה שהיא מפעל חשוב בתוך המפעל החשוב של המכינות הקדם צבאיות. הדיון העקרוני הוא כנגד מכינה שנמצאת על אדמה לא סדורה ומזה 15 שנים מעבירה הממשלה ביודעין כספים למקום".

עוד הוסיפה חברת הכנסת מיכאלי וציינה כי: "לא יכול להיות שתלמידים המוכשרים לשירות צבאי וכדי לשרת בעתיד את המדינה וחוקיה יישבו במקום לא חוקי. את המכינה המשטרתית שהייתה במקום העבירו בדיוק מאותה הסיבה שכן ראשיה הבינו כי מכינה משטרתית המלמדת כיצד להגן על החוק אינה יכולה להיות ממוקמת במקום לא חוקי", דברי מיכאלי.

חברת הוועדה, ח"כ אורית סטרוק תקפה את מיכאלי ושאלה: "האם נבדקו כל בתי הספר והגנים בישוב הבדואי שעכשיו מנסים לתקוף את המכינה? ישנם עשרות שוטרים בדואים שגרים בישובים בלתי חוקיים בנגב וזוהי התנהלות מובהקת של איפה ואיפה", ציינה סטרוק.

מנכ"ל המכינה, יוני קונפורטי, הדגיש בדבריו כי: "מכינת אלישע יושבת על אדמות מדינה על בסיס חוזה עם ההסתדרות הציונית, כאשר אנחנו ממוקמים כיום בתוך הקו הכחול של הישוב חלמיש-נוה צוף. למכינה מגיעים תלמידים מכל הארץ ממגוון אוכלוסיות של עולים חדשים, ערים, התישבות, קיבוצים ומהפריפריה החברתית והגאוגרפית. עצירת התקציב, משמעותה סגירת מוסד חינוכי משמעותי לחברה הישראלית ולמדינת ישראל".

במהלך הדיון הסוער שהתפתח, פנה סגן שר החינוך, אבי וורצמן לחה"כ איתן כבל לאחר שאמר כי עד היום המקום לא הוסדר ומקבל תקציבים אך מדוע כעת המדינה ממהרת להכשירו בזמן כה רגיש מבחינה מדינית ואמר לו, כי הוא בטוח שצה"ל יקר לליבו אך הוא איננו מבין מדוע ההתנפלות הזאת על מכינת אלישע, "נשגב מבינתי להבין מה נתפסתם על מוסד כל כך חשוב ומשמעותי כאשר חדר לידנו מתנהל דיון על שוויון בנטל. המכינה היא מוסד הכי טוב שיכול להיות, הכי הרבה קצינים שיוצאים משם, 98% מהתלמידים מתגייסים ליחידות קרביות בצה"ל בתפקידים הכי משמעותיים ותרומתם בהתנדבות לקהילה ולמדינה איננה מוטלת בספק".

גם נציג משרד הביטחון שהוזמן להשתתף בוועדה ציין, כי המכינה היא סמל ודוגמה למכינות הקדם צבאיות והינו מפעל חשוב וערכי. "עצירת התקציבים יביא לסגירת המקום וזהו צעד חמור שאסור לעשותו".

לקראת סיכום הוועדה אמרה ח"כ מיכאלי: "אני מבקשת כי עד אשר יוסדר המקום באופן סופי אבקש להפסיק לאלתר את התקציב הממשלתי למכינה" אך ראש ועדת החינוך, חה"כ עמרם מצנע סיכם ואמר שעל הנהלת המכינה להסדיר את האישורים באופן סופי עד לסיום שנת הלימודים בחודש יוני ולא, התקציב ייפסק.

שמוליק פיקסמן פעיל חברתי בולט ביו"ש שנאבק רבות בכוונות הקרן החדשה התריע כבר בשבוע שעבר עת פורסם ביקורה של מיכאלי במכינה כי מדובר בפעולת סחיטה של הקרן החדשה לישראל. "איך פועל הפרוטקשן אצל העבריינים? העבריין מגיע לבית העסק ומציע את החסות שלו למקום בתמורה לתשלום. במידה ויסרב, בית העסק שלו יישרף עד היסוד... לאחר שיקום בית העסק, בעל העסק יתחיל לשלם פרוטקשן לעבריין... כך בדיוק פועלת הקרן החדשה, במכינת אלישע, שליד נווה צוף" טוען פיקסמן.

לדבריו, ח"כ מירב מיכאלי הגיעה לביקור בישיבה והציעה להם לקבל אותה ומורים נוספים מטעם פרויקט IVN של הקרן החדשה. השר פירון נמנה על פרויקט זה: היה מנכ"ל הכול לחינוך וחבר בוועדת דוברת. "אם הנהלת הישיבה תסרב, הקרן החדשה, תדאג שוועדת החינוך של הכנסת תעצור את העברת התקציבים ממשרד החינוך ומשרד הביטחון לישיבה..." ניבא כבר בשבוע שעבר פיקסמן דבר שהתברר היום כנכון.

פיקסמן מוסיף כי כך גם פועל השר פירון בנושא "פרויקט הליבה", מי שעומד מאחורי פרויקט הליבה הם אותם אנשים והשיטות זהות, "הבעיה של אנשי הקרן החדשה היא, שהציבור החרדי- ליטאי, קצת יותר מתוחכם ממנהלי ישיבות ההסדר..." אומר פיקסמן.

מעניין לראות כיצד נעמדים אנשי הכיפות הסרוגות על רגליהם האחוריות כאשר הדבר נוגע למוסדות הלימוד שלהם תוך כדי שהם מוכרים היום בוועדת שקד את הישיבות החרדיות מבלי להניד עפעף.

קטגוריה: