"מוזיקאי אמיתי אף פעם לא יצליח אצל הדתיים" שח לי חבר סרוג בוגר 'רימון' לפני מספר שנים וסתם בדיעבד את הגולל המחשבתי במוחי. ובאמת, אלבומי פופ חסידיים או מזרחיים צצים בכל שבוע בחנויות המוזיקה היהודית, שירי נשמה נוסח קרליבך ופיוטי עדות למזרח ולמערב נערמים גם הם על דוכני התקליטים הכשרים, קצת רוק יהודי ומשוגע או שניים קלאסיים בסטייל רזאלי מאותתים בהבזקים קלים פה ושם ובזה מסתכמת, סליחה, הסתכמה, המוזיקה היהודית שומרת המצוות. עד היום.

אבטיפוס מצוייץ ומזוקן

"למעשה אני נמצא בעשייה המוזיקלית כבר למעלה משלושים שנה" מספר אריק שחר ל'צליל מכוון', "אחרי שחזרתי בתשובה החברים שלי לא האמינו שאשמור על הדם המוזיקלי שזרם בעורקיי כל השנים ושאמשיך ליצור מהמקום החדש בו הייתי נמצא. אבל בזמן קצר פיזרתי את ענן חששותיהם כשהפכתי את הנגינה והצלילים לחלק אינטגראלי מחיי הדתיים. ניתוק מהמוזיקה לא עלה כלל בכל התהליך".

ולא סתם היה הניתוק בלתי אפשרי. שחר, שיחגוג השנה יובל לחייו, מחובר לתעשייה מגיל שש עשרה, אז הקים את להקתו הראשונה -  'Sound & Vision', שהתפתחה לכיוון הרוק המתקדם. בהמשך, חבר לארקדי דוכין ולמיכה שטרית בהרכב 'זרם מקומי' ומפה לשם פרט על הגיטרה ב'חברים של נטאשה', ב'פאוסט' ובלהקת הרוק 'אבטיפוס'.

שיתופי פעולה נוספים נרשמו באותם השנים עם מטאורי המוזיקה דאז: צביקה פיק, ערן צור, ברק חנוך ועוד. ההצלחה שעשתה לה כנפיים בכל הארץ, הובילה את אריק ללימודי מוזיקה בארצות הברית ובהמשך לחזרתו בתשובה והנפקת שני אלבומים אינסטרומנטליים פרי ידיו – 'Closer than Ever' ו'City Rhythm'.

כיום מחלק שחר את זמנו בין מסירת שיעורי תורה למאות עובדים גלויי ראש בחברת ההייטק RCS, לבין נגינה בלהקת החתונות של רובי בנט, בהרכב של מוסא ברלין, ובהופעותיו מסביב לגלובוס של הזמר החסידי ליפא שמעלצר.

השחר העולה

לאחרונה השיק שחר את אלבומו השלישי, או כפי שהוא מגדיר זאת - 'אלבום הבכורה שלי' עקב שירתו שמתווספת לראשונה לכליו. האלבום נקרא באירוניה מסוימת 'סיפור קטן' ומכוון מוזיקלית בדיוק להפך הקטנות והפשטות: הצלילים מהוקצעים, מקצועיים ומחוננים וספק אם ירכשו את תשומת האוזן הפשטנית. לעומת זאת, לאלו שחונכו כשגיטרה בידם וסקסופון בשפתם או ששאבו בחייהם מושגים מעולם המוזיקה, מובטחת הנאה צרופה ומענגת.

.

הסרטון המוצג כאן הינו חלונית מוטמעת מתוך אתר האינטרנט יוטיוב. זכויות היוצרים בתוכן שייכות ליוצר התוכן. קישור קרדיט למקור התוכן: לחיצה כאן

'סיפור קטן' מכיל אחת עשרה רצועות. רובן מהתכות סגנונות שונים, בדרך כלל רוק וג'אז, לסוגת מוזיקת הפיוז'ן, וחלקן נוגעות בסוגות שונות כמו הרגאיי שמשתלב בשיר 'מילה חמה', רית'ם אנד בלוז (B&R) על גבול הג'אזי ב'מחשבה טובה', אייטיז רוק ב'זה הכל בשבילך', בלוז ב'סיפור קטן' ופאנק מקורי ומהפנט ב'Funky mood' לקצב גרוב ממכר.

ההפקה, הלחנים והעיבודים ורוב המילים משותפים לאריק ולחברו יגאל מוכתר וניכרת ניגודיות בין החדשנות שמאפיינת את הצד ההפקתי והסאונדי, לבין הנוסטלגיה הסגנונית שבאה לידי ביטוי לא אחת בהשפעות מהאייטיז, הסבנטיז ואחורה. התקווה של שחר, ובמידה מסוימת של רבים מבני המגזר, היא שהמקצועיות לא תפריע לשגשוג והצלחת האלבום בקרב ציבור חובשי הכיפות, שהתרגל לפסוקים באקורד או שניים.

אסור לפספס: מילה חמה, סיפור קטן.

למביני עניין: Funky mood, הצלחות קטנות.

האזנה אידיאלית: בשעת בופה בין ניחוח פסטל לסיגר בשרני.

תפוחים: 50 ₪.

הפצה: עצמית, זמין לרכישה בItunes .

ציון כללי: 4.5.

להארות, הערות, פרסים והפתעות  uziel.sabato@gmail.com

קטגוריה: