ועדת הפנים של הכנסת התכנסה הבוקר ביוזמת חה"כ רות קלדרון (יש עתיד) וח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), על מנת לדון בחובות אזרחים לרשויות המקומיות ודרכי הפעולה האפשריים. בישיבה בראשות יו"ר זבולון כלפה אותה יזמו חה"כ רות קלדרון (יש עתיד) וח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), השתתפו גם ח"כ איתן כבל (העבודה), נציג השלטון המקומי, פיני קבלו. ונציגים מעמותת "מקימי" ועמותות נוספות המסייעים למשפחות במצוקה כלכלית.

יש לציין שחוק הרשויות המקומיות קובע, כי אדם שצבר חוב לרשות המקומית לא יוכל לקבל הנחה בתשלומי הארנונה גם אם הוא זכאי להם על פי חוק והדבר פוגע קשות במשפחות מעוטי יכולת ומגדיל את חובם. "ישנם ראשי מועצות שרוצים מאוד לתת לאנשים את ההקלות האלו ואין להם את הכלים לכך" אומרת ח"כ קלדרון והוסיפה "אמנם צריך לדאוג שהדבר לא יהפוך לכלי שניתן להשתמש בו גם לרעה או למתן הקלות למקורבים אך אין ספק שצריך לטפל בנושא".

מנגד, נציג השלטון המקומי, פיני קבלו הסביר כי: "ישנם תהליכים שכבר ניתנו להם אישורים, לנכים וגמלאים וכדומה. רשות מקומית לא מעוניינת שיתגלגלו חובות במערכת משום שהדבר פוגע בהם ולכן יש תהליך של מחיקת חובות במקרים מסוימים בהם אין כל סיכוי להוציא את החוב". קבלו ביקש כי שלא יטילו את האחריות הבלעדית על הרשויות מכיוון שהכספים האלה נועדו לפעילות שוטפת. "אם אתם רוצים שהרשויות ימחקו חובות, הממשלה צריכה לשפות אותם".

יו"ר עמותת "מקימי" שמסיעת למשפחות במצוקה כלכלית, ישראל ליבמן, אמר כי: "לפעמים היד הקלה מול החייבים היא שגורמת להידרדרות הקשה ועדיף את היד הקשה על ההתחלה". ליבמן ציין כי ברשויות המקומיות האכיפה אינה פועלת כראוי כביכול, מנחמדות לתושב. דהיינו, לא אוכפים כפי שעושים זאת בחברות הסלולאר ומשדרים לאזרחים אל תשלמו! "פתחנו עבורכם חשבון" כמו שיש מינוס בבנק יש מינוס בארנונה ורק לאחר שיש חוב של עשרות אלפי שקלים נזכרים, מפעילים עו"ד ומנסים לגבות את החוב. מאיפה יהיה למשפחה להביא עכשיו סכומים כאלה?" תהה ליבמן. "שיעשו את זה כאשר החוב עומד על סכום של אלפים בודדים". לדבריו: "אם רשות מקומית פועלת ברשלנות עליה לשאת בתוצאות בעצמה".

ח"כ אורי מקלב חבר הוועדה קרא להסתכל לא רק על החוב, אלא גם על האדם שעומד מאחוריו וציין הנושא נגוע גם בגבייה חיצונית של עו"ד שהיא בעייתית מאוד. בנוסף, קרא מקלב לחייב את הרשויות לזכות רטרואקטיבית חמש שנים אחורה. "גם אם משפחה לא פעלה למיצוי זכויותיה בזמן, אפילו אם הם לא פעלו כנדרש, אין סיבה לנשל אותם היום. זוהי פגיעה לא מידתית שאין אפשרות לזכות אפילו מהשנה שעברה, הדבר פסול וחובה לתקנו".

יו"ר הוועדה זבולון כלפא הבהיר כי "גופים כמו מקימי וארגוני סיוע נוספים- המלווים משפחות במצוקה כלכלית, מתקשים מאוד כאשר הם נמצאים בהליך מול רשויות וזקוקים להקלות לצורך הבראת המשפחה.

לסיום אמר ליבמן כי הוא קורא מכאן לעוד ארגונים חברתיים להצטרף לפעילות הזאת על מנת לעזור ולשנות את המציאות עבור אנשים רבים והוסיף כי: "בנוגע לתשלומים שוטפים – הרשות קובעת שאין הנחה לבעל חוב, נתתם לבעל חוב לצבור את החוב – לפחות קחו אחריות ותנו להם את ההנחה המגיעה להם! למה מענישים את המשפחה בעקבות רשלנותה של הרשות שלא גבתה את החוב בזמן?".

קטגוריה: