רבה הנערץ של ברצלונה, הרב מאיר שמעון בר חן בראיון בלעדי מצולם ל"כל האמת" מגיב על נושא האזרחות שעלה בנוגע לצאצאי מגורשי ספרד. הרב מספר כי בברצלונה רבתי מתגוררים כ-25 אלף יהודים ובקהילתו יש חיים יהודים סוערים החל בתפילות במניין וכלה בשיעורי תורה רבים. לטענתו עצם ההצעה מלמדת כי הספרדים מכים על חטא.

מי שיצא היום נגד העניין היה הרב שלמה אבינר, שטען כי מדובר בלא פחות משוחד של הספרדים שנמצאים במצוקה כלכלית, וטען שאסור לנו כיהודים לסלוח לספרדים על הגירוש - ולכן אסור להוציא דרכון כזה.

"ספרד מחפשת תמיכה, הם במצב כלכלי קשה", אמר אבינר, "פתאום הם מחזרים אחרינו ונותנים לנו אזרחות שאין מה לעשות איתה. דרכון ישראלי שווה יותר".

גם הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבת אור עציון, אמר היום "בשביל מה יש צורך באזרחות ספרדית? זכינו במדינה משלנו ואנחנו צריכים להיות מאושרים שאנחנו אזרחיה".

הרב הספרדי אליהו אברג'ל, דיין ואב בית הדין בירושלים, הצטרף לקריאות אמר בחריפות שאסור בשום אופן להוציא דרכון ספרדי. "יש חרם קדמונים שלא לחזור לספרד", אמר. הרב יוסף טולדנו, הרב הספרדי של גבעת זאב, אמר גם הוא כי "אין לנו מה לחפש שם". טולדנו הוסיף כי ישראל היא המקום הטבעי ליהודים לחיות בו, והסביר: "משמעות שם המשפחה טולדנו הוא 'טולדו – נו', כלומר לא נחזור לספרד". על פי המסורת משפחת טולדנו אף נשבעו שלא יחזרו אל ספרד.

כזכור מדובר בינתיים בהצעת חוק ראשונית בלבד שעלתה לפרלמנט בספרד אך עוררה סערה של ממש בישראל. על פי ההערכות של הרב ישנם כ3.5 מיליון יהודים שזכאים לאזרחות הספרדית.

צפו בראיון המלא עם הרב בר חן:

הסרטון המוצג כאן הינו חלונית מוטמעת מתוך אתר האינטרנט יוטיוב. זכויות היוצרים בתוכן שייכות ליוצר התוכן. קישור קרדיט למקור התוכן: לחיצה כאן

קטגוריה:

תגיות: