מזה כשנה אני שומע את השם "ישי ריבּו" בכל מקום. חדשיר חדש, מופעים שממלאים אולמות ופרויקטים עם גדולי המוזיקאים, גודשים לי את המייל, הפיד ואת שיחות הרחוב. למרות זאת, רק במוצאי השבת שעברה, כשצפיתי בין מאות זוגות אזניים במופע המלא של הזמר, ירדתי לסוף דעתם. הבחור בעל הקול המלאכי והחיוך הטהור, מתגלה כמטאור מוזיקלי כובש. עד כמה כובש? עד כדי שעם נצנוץ אקורד מהגיטרה בה הוא אוחז, הקהל שתכף מזהה את המלודיה נסחף בתשואות ומתחיל לזמר.

"עשיתי דרך מאוד קיצונית כדי להגיע למקום בו אני נמצא" מספר ריבּו בראיון ל'צליל מכוון'. "אבל חשוב לי גם להעביר מסר – כל אחד צריך חישול כדי לפרוץ". ספר לי על הדרך "נולדתי במרסיי ועליתי לארץ בגיל תשע. גרנו ביישוב מעורב ומשפחתי התחרדה. למדתי בישיבות חרדיות ומבחינה מוזיקלית, לא היה לי רקע מהבית. אך אהבתי לכתוב לעצמי שירים והייתי מקליט את עצמי בטייפ קטן כשאני שר ומתופף על השולחן".

"בגיל שמונה עשרה חל מפנה מסוים כשראיתי חבר מנגן בגיטרה ו'נדלקתי' על העניין. קניתי חוברות, לימדתי את עצמי לנגן והקמתי להקה שנקראה 'תכל'ס' ועשתה מטאל רוק יהודי. התחלנו להופיע ולהשתתף בתחרויות נוער. באחת התחרויות עלִינו עם שיר מקורי בתחושה שננצח. בסופו של דבר לא רק שלא זכינו אלא 'קטפנו' את המקום האחרון. אחד השופטים הסביר שלמרות שמבחינת החומרים היינו טובים, לא ידענו לתת את ה'show' ובמשך כל השיר הייתי עסוק בלנהל את הלהקה כשגבי מופנה אל הקהל. כך קיבלתי את ה'שוֹק' הראשוני".

Ishay-highres

הרגשת שהחוסר שבאת איתו מהבית פועל לרעתך? "לא ידעתי המון ובאמת היה שלב שהייתי על סף יאוש. אבל הרעב למוזיקה סחף אותי ובדרך אספתי רעיונות ומושגים בסיסיים. התחלתי להקליט שירים ולשלוח לרדיו. כתבתי שירים גם לאמנים כמו רועי ידיד וגד אלבז, שחלקם הפכו ללהיטים. ואז הגיע 'תוכו רצוף אהבה'".

משם נסללה הדרך בקצב מסחרר. "היה לי חשוב לתת רושם ראשוני מעולה. לכן, אחרי ששלחתי את השיר הראשון שלי לרדיו, התחרטתי והוא נגנז. אחריו הלחנתי את תוכו רצוף אהבה שלוש פעמים עד שהלחן התיישב כמו שרציתי. זה השיר שפרץ לי את הדרך והביא לשיחה המפתיעה מהליקון".

"יום אחד קיבלתי שיחה מחברת הליקון שאמרו שעידן רייכל מזמין אותי לאודישן. התרגשתי מאד אבל היתה לי גם התלבטות – לא רציתי לשיר שירי אהבה ופחדתי שעידן לא יקבל את זה. כשנפגשנו ושיתפתי את עידן בחששות הוא השמיע לי את 'אור כזה'. על המקום הקלטנו את שיר שחתם בהמשך את האלבום 'רבע לשש', שנמכר בשנה האחרונה במאה אלף עותקים".

//upload.kolhaemet.co.il/2014/01/Kol-Dodi-ishai-rivo.mp3

לפני כשבוע שחרר ריבּו את 'קול דודי' – חדשיר שלישי מתוך אלבום הבכורה, שיראה אור בעוד כחודש.

לאן אתה חולם להגיע? "לפני כמה זמן פנתה אלי מורה לספרות ואמרה שהיא מלמדת את השיר שלי בכיתה. לא האמנתי שאגיע למקום בו אני, העולה החדש מצרפת, נמצא. אבל השאיפה שלי היא להיות בפס הקול של החברה הישראלית לאורך ימים ושנים. מין אהוד בנאי ניצחי שכזה".

ייצוג: קובי סלע, גל אורן.

מופע: 12.2 ב'החסידה', פרדס חנה.

שאפו: זוכה בפרס עידוד היצירה של אקו"ם.

ספיישל לייק: הצניעות והענווה שנשמרת למרות הילת הכבוד המפתה.

 

להארות, הערות וגלויות לגיליון המאה  uziel.sabato@gmail.com

 

קטגוריה:

תגיות: ,