ברגעים אלו מתקיימת מסיבת העיתונאים של משרד הדתות בהשתתפות שר הכלכלה נפתלי בנט, הרב אלי בן דהן והרב הראשי הרב דוד לאו.

בנט כיבד את הרב הראשי לפתוח בדברים, הרב לאו אמר שהכשרות יש בה דברים שחשוב לשפר. "אני מדגיש שיש הרבה רבנים והרבה משגיחים שעושים עבודת קודש ובמסירות רבה עושים את עבודתם אך עדיין יש מה לשפר. כשרות זה דבר וולנטרי. אף אחד לא כופה על שום מקום לבקש כשרות אבל המציאות היא שעם ישראל מצביע ברגליים ורק רוצה שהכשרות תהיה אמינה".

ל"אור הניסיון של 19 שנה, חשבתי כיצד לנתק את תלות המשגיח מהעסק ומצד שני לוודא שאכן הרב נותן את ההנחיות הראויות ואז הגעתי לרבנות הראשית ואכן ראיתי שלעתים חוסר האחידות בין הרבנויות זה בעוכרנו".

הרב לאו טען כי "כשהציבור מרגיש שהכשרות זה הפרמטר שעומד בפני הרב, הציבור מביע אמון ושום גוף כשרות אחר אין בו צורך. אנחנו כאן כדי להחזיר חזרה את הנהלים למקומם הראוי ושכל הרבנויות יהיו מחויבים אליהם ושיהיו כלי פיקוח על רבנויות"

הרב סיפר כי עכשיו מונחים שני דוחות על שני רבנויות שהמצב שם קטסטרופלי מבחינת הכשרות. "קראנו לרב לשימוע 3 פעמים והוא לא מגיע.. אין לנו יכולת. המהפכה והחקיקה תאפשר לנו ליצור אחידות ולתת מענה נכון לאזרחים".

בנט הסביר בכמה משפטים קצרים את המהות המעשית של המהפכה, "אנו קובעים שלוש דרגות לכשרות בצורת מגיני דוד (רעיון של הרב לאו). כל בית עסק יוכל לבחור את הרמה הרצויה מגן אחד, שניים או שלושה. יהיו סטנדרטים מאד חדים לדרגות. אנו נפעל לניתוק התלות בין המשגיח למושגח והמשכורת לא תגיע דרך העסק המושגח. כמו כן תעודת הכשרות תהיה מעודכנת באופן קבוע".

הרב בן דהן אמר שהוא ראה את הכשרות כנושא שהוא חייב לטפל בו וזו חובתו מול אזרחי המדינה. רוב הציבור בישראל מעוניין בכשרות ובלבד שידע שהיא אמיתית וברורה. וכמובן לשמור על עלויות נמוכות. הדבר יהיה בחקיקה ובתיאום עם הרבנות הראשית בשיתוף פעולה מלא ואנו בטוחים שהצעדים הלל יחזקו את הרבנות הראשית ויחזירו את האמון המלא של הציבור הרחב בכשרות של הרבנות הראשית לישראל.

ברבנות הראשית מקווים שהגדרת רמות הכשרות בצורה מדויקת ושאר המהלכים ימנעו את הצורך בכפל כשרויות כפי שאנו רואים היום על מוצרים רבים ובכך יוזיל את עלות המוצרים ויסייע גם לנושא יוקר המחיה. "צרכן שנכנס למקום ידע בדיוק מה רמת הכשרות שלו וזה ימנע תקלות רבות" אמר הרב בן דהן.

קטגוריה: ,