פרופ' ליאו ליידרמן, שפרש ביום שישי מההתמודדות לנגידות בנק ישראל יום לאחר שמועמדותו עלתה התייחס הערב (א') לראשונה לנסיבות פרישתו בראיון לאתר "דה פוסט". "אין לי ספק שוועדת טירקל הייתה מאשרת את המינוי, אך לא רציתי לעבור את הסיוט שעבר פרנקל", אמר ליידרמן, "כואב לי שחלום הנגידות שאותו רציתי כל-כך לא יתגשם". שמועות שהתרוצצו בתקשורת טענו כי חשש מפרשית עבר שלו שהייתה עולה בוועדת טירקל והחליט לוותר על "הכבוד".

ליידרמן סיפר בראיון שהתפטרותו מ"דויטשה בנק" הייתה כתוצאה מרצונו לחזור לחיק משפחתו, וכי העבר שלו נקי. "מעולם לא הוגשה נגדי תביעה או תלונה מכל סוג שהוא בכל שנות עבודתי באוניברסיטת תל-אביב, בבנק ישראל, בבנק הפועלים ו"בדויטשה" בנק", אמר ליידרמן, "אני ממליץ כעת להתמקד בהליך הבחירה לתפקיד הנגיד ובשאלה מי יהיה הנגיד הבא, ולא בטענות כלפיי שאין להן כל יסוד".

התפטרות שני המועמדים האחרונים לתפקיד הנגיד העלו ביקורת רבה על שר האוצר ועל ראש הממשלה, נתניהו כשברקע סופר כי עוד שני כלכלנים בכירים סרבו לקבלת התפקיד. בתגובה, אמר הבוקר שר האוצר, יאיר לפיד, כי לא הייתה דרך לדעת על בעייתיות במינוי פרנקל וליידרמן. "אין משרד חקירות לראש ממשלה ולשר האוצר. כולם דיברו על ועדת איתור, ואם תהיה ועדת איתור, אז היא תשכור משרדי חקירות? אלו אנשים מכובדים שיש להם קריירה של עשרות שנים במדינת ישראל. אתה לא יכול לדעת כזה דבר", אמר לפיד.

גומרים במערכת הפוליטית קראו היום להקמת וועדה שתמנה את הנגיד ולהוציא את הבחירה מידי ראש הממשלה ושר האוצר ובכך להפוך את המינוי למקצועי גרידא.

קטגוריה:

תגיות: