כוחות הכיבוי סיכמו את האירוע הטרגדי, אתמול בסביבות השעה 11:40 בבוקר התקבלה קריאה במוקד המבצעים של כבאות והצלה ירושלים על בני משפחה שנמצאת בדירה ברחוב שח"ל בירושלים במצב מעורפל הכרה, מהמקום פונו ע"י צוותי מד"א 6 בני משפחה, לצערנו הרב 2 ילדים נקבע מותם בבית החולים, ו-2 ילדים נוספים נפגעו במצב קשה מאוד. למקום הוזנקו צוותי כבאות והצלה, הכוללים רכב חומ"ס, רכב ניטור חומרים מסוכנים, וכן צוותי כיבוי נוספים. הצוותים הגיעו תוך שניות למקום, (הזירה ממוקמת בצמידות לתחנה הכבאות הראשית).

צוותי הניטור החלו בפעולה וגילו מיד ע"י מכשירי ניטור מיוחדים שמדובר בחומר הדברה בשם פוספין, זהו חומר המגיע במצב מוצק וכאשר הוא נחשף לאוויר הוא מתחמצן והופך לגז רעיל ביותר והוא מסוכן כבר בריכוז של 2 ppm, הגז רעיל ביותר ופוגע בכל המערכות בגוף. החומר מבוסס על זרחן הוא כבד מן האוויר ולכן שוקע במקומות נמוכים.

צוותי החומ"ס (חומרים מסוכנים) החלו בפינוי וניקוי החומר מהחדר הנגוע והכלת המוקד, ובנוסף צוותים נוספים של לוחמי אש פינו את הבניין בו נמצא החומר, בניין סמוך ובית ספר סמוך. כמו כן הורו לחלק גדול מהרחוב להסתגר בבתיהם לסגור חלונות הרמטית ולחכות להוראות בהתאם.

לאחר שעות רבות של ניקוי החומר מהדירה ירד ריכוז החומר בדירה ובהתאם לכך הוחלט להשיב לבתיהם את תושבי הבניין הסמוך וכן להורות על סיום ההסתגרות בבניינים הסמוכים.

בבניין שבו היה החומר עדיין נמדדו ריכוזי חומר פעיל ולכן הוחלט שהבניין נשאר בהסגר מוחלט, רק בסביבות השעה 8 בערב ירדו ריכוזי החומר בבניין מתחת לרמה המסוכנת. בהערכת מצב שהתקיימה בפיקוד כבאות והצלה ירושלים, הוחלט להמשיך ולסגור את הבניין כל הלילה שבמהלכו כל כמה שעות יבוצע בדירה ניטור לוודא שרמת הריכוזיות של החומר לא עולה, בשעות הבוקר יבוצע ניטור נוסף ולאחר מכן תתבצע הערכת מצב ובסיומה יוחלט מתי יחזרו דיירי הבניין לבתיהם.

לילה קודם האסון, כל הילדים של המשפחה השכולה, משפחת גרוס, לא הרגישו טוב וסבלו מבחילות והקאות. ההורים החליטו לקחת אותם ל"טרם טיפול רפואי מציל" בכניסה לירושלים. ההורים ציינו כי הבית עבר הדברה לפני יומיים וכי יתכן שיש קשר בין הבחילות וההקאות אך הצוות הרפואי שלח את המשפחה לבית עם אקמול ובלי אבחנה מדויקת, המשפחה חזרה בשלוש לפנות בוקר הביתה ובבוקר למחרת אירע האסון.

הילדה אביגיל בת ה-4 ואחותה יעל בת השנה וחצי יובאו היום (ה') למנוחות. שני האחים עדיין נאבקים על חייהם בשל כשל בלב שנגרם מהרעל הקשה בו השתמש המדביר, רעל שאין תרופה לנפגעים ממנו אלא רק טיפול רפואי תומך בלבד.

בבתי הכנסת בירושלים נערכו תפילת המונים לרפואתם וכן ליד ציונו של מרן הרב עובדיה יוסף זצוק"ל נאמרו פרקי תהלים. מבקשים מהציבור להמשיך ולהתפלל ולעורר רחמי שמים על ילדי משפחת גרוס.

עקב מצבם הקשה, הוסיפו לבנים שמות:
חיים מיכאל שלמה בן מיכל. רפאל יצחק אייזיק בן מיכל לרפו"ש.

קטגוריה: