ועדת שרים לחקיקה אישרה אתמול (א') את הצעת החוק הממשלתית שיזמו שרת המשפטים ציפי לבני, ושר הכלכלה נפתלי בנט, המבקשת למנוע את הכפילות בכהונת הרבנים הראשיים לישראל, ולהחיל מצב חדש שבו יהיה בישראל רב ראשי אחד. החוק החדש גם מבקש להפריד בין הרבנות לדיינות כך שנשיא ביה"ד הגדול לא יכהן כרב ראשי לישראל זאת בשונה מהמצב הנוכחי. אלא ימונה מתוך הדיינים המכהנים ובדומה לנשיא ביהמ"ש העליון.

יש לציין שהחוק לא ישפיע על מערך הרבנות הראשית הנוכחית וכי החוק מתייחס רק מכאן ולהבא. גם השרים יוזמי ההצעה הדגישו כי אישור החוק בשלוש קריאות יוביל להחלתו רק בתום תקופת כהונתם של הרבנים הראשיים ורבני הערים המכהנים כיום.

נפתלי בנט אמר לאחר אישור ההצעה. "כמו בצבא, כמו בבית הכנסת, כמו בחיים. אני משוכנע שההחלטה תתרום לחיזוק האמון הציבורי ברבנות הראשית לישראל מול אלה המנסים להחלישה, ומול אלה המנסים להחליש את זהותה היהודית של המדינה היהודית היחידה בעולם. המהלך מבוצע כעת לאחר התייעצות עם רבנים מרכזיים".

ואילו שרת המשפטים, לבני, העלתה פוסט לעמוד הפייסבוק שלה אחרי האישור, ואמרה: "אין לנו שתי מדינות ישראל. יש ישראל יהודית ודמוקרטית אחת לכולנו - אשכנזים, ספרדים, אתיופים ודוברי רוסית, צעירים וותיקים ועוד - כולנו עם אחד". לבני הביעה שמחה על אישור ההצעה, "שתשים קץ לכפילות המיושנת והמפלגת (רב אשכנזי ורב ספרדי) ברבנות הראשית", לדבריה, "כך שבבחירות הבאות ימונה רב אחד ויחיד לעמוד בראשותה״. היא הוסיפה כי ״רב ראשי אחד הוא עוד צעד בדרך לרבנות מכילה ומאחדת, שנותנת שירות מקרב ולא מרחיק, ראוי ויעיל לכל היהודים בישראל״. גם שר האוצר יאיר לפיד כתב בדף הפייסבוק שלו "לפעמים שינויים גדולים קורים בשקט היום הצבענו על כך שבמקום שני רבנים ראשיים יהיה רק אחד"

במקביל להצעת החוק בנוגע לרבנות הראשית אישרה ועדת השרים לפני כשבועיים הצעה דומה של ח"כ אלעזר שטרן ("התנועה"), המתייחסת לרבנות המקומית, ובה נקבע כי בכל עיר ימונה רק רב ראשי אחד, ולא שניים כפי שנהוג כיום. בנוסף, על פי הצעת החוק, כהונתו של הרב הראשי המקומי תוקצב לעשר שנים, ותינתן לו אפשרות להיבחר בשנית. עוד הציע החוק להגביל את הכהונה לגילאי 40-70, בדומה לחוק הנוגע לרבנים ראשיים. כמו כן, יובטח ייצוג נשי באסיפה הבוחרת את הרב המקומי הראשי.

אלא שברבנות הראשית כלל לא אהבו את ההצעה. הרב הראשי האשכנזי הרה"ג דוד לאו, טען כי "על מנת לנהל את שירותי הדת בצורה הטובה ביותר, חובה שבראש שתי המערכות הללו יעמדו רבנים במעמד שווה, כבימי התנאים שמעיה ואבטליון... העומס של שני הרבנים המכהנים רב גם כך. אין כל הצדקה למהלך, שבסופו של דבר יפגע בשירותי הדת וביהדות". בעבר התבטא באופן דומה גם הראשל"צ הגר"י יוסף.

גם בתקשורת הכללית לא כולם מסכימים עם הצעת החוק: הפרשן לענייני חרדים אבישי בן חיים כתב היום "למען הדיוק ההיסטורי: תכנית נפתלי בנט בעניין הרבנות הראשית, איננה תכנית לביטול שני רבנים ראשיים לישראל, אלא תכנית לביטול המוסד ההיסטורי בן כשלוש מאות השנים של הראשון לציון, הרב הראשי הספרדי וממילא להעמקת ההגמוניה האשכנזית בעולם הרבנות".

מי שהיום עשה "דע מה שתשיב" היה דווקא אריה דרעי בראיון שנערך עמו הבוקר בתכנית "הכל דיבורים" של רזי ברקאי שאל המראיין את דרעי מדוע הוא זקוק לשני רבנים, דרעי השיב: מדוע צריך את התכנית "הכל דיבורים"? מדוע לא מסתפקים ב"מה בוער"?

קטגוריה: