עם עד היום זעקות הנאצי שנשמעו כמעט בכל הפגנה היו דבר שבשגרה, על פי הצעת החוק החדשה יותר השימוש במלה רק למטרות חינוכיות בלבד, ותיאסר לבישת בגדים הדומים לבגדי אסירי מחנות הריכוז (עיראקים?). העונש הצפוי למפר החוק: חצי שנת מאסר.

ועדת השרים לחקיקה החליטה אתמול (ראשון) לתמוך בהצעת חוק האוסרת על שימוש במלה "נאצי" על כל הטיותיה או מלה בעלת צליל הדומה למלה נאצי, שנעשה בה שימוש בשל דמיונה זה (מנאץ? מנצנץ?). השימוש במלה יותר רק "למטרת לימוד, תיעוד, עבודה מדעית או דיווח היסטורי". העובר על החוק החדש, אם יתקבל, צפוי לחצי שנת מאסר ולקנס של מאה אלף שקלים. על פי ההצעה, שימוש בכינוי נאצי לא ייאסר אם האדם שאומר אותם יוכל להוכיח כי דבריו נכונים (כלומר הוא באמת נאצי! תראו איך הוא מתנהג...). בנוסף, "העלבת אדם על ידי הבעת משאלה, תקווה או ציפייה להגשמת מטרות הנאצים, או הבעת צער או מחאה על שלא הוגשמו במלואן - אסורה" (כל הטוקבקיסטים: "חבל שהיטלר לא סיים אתכם" היכונו למאסר).

את הצעת החוק יזם ח"כ שמעון אוחיון (ישראל ביתנו), ל"איסור השימוש בסמלים וכינויים נאציים". החוק יובא ככל הנראה להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת כבר ביום רביעי הקרוב.

במקביל לאיסורים על שימוש בכינויים נאצים, החוק החדש אוסר על לבישת בגדי פסים הדומים ללבוש אסירי מחנות הריכוז וטלאי צהוב בצורת מגן דוד (סרט כתום מותר?) ועל שרטוט צלבי קרס או סמלים בעלי זיקה לנאציזם. בדברי ההסבר לחוק נכתב כי "למרבה הצער, תופעת השימוש בסמלים ובכינויים נאציים הולכת וגוברת בשנים האחרונות. הקלות הבלתי נסבלת שבה נעשה שימוש יום-יומי במושגים אלה כחלק מהשיח הציבורי והפוליטי ותוך זלזול מופגן ברגשות ניצולי השואה וצאצאיהם, ראויה לכל גינוי. במציאות שבה אנו חיים יש חשיבות לעיגון האיסורים על השימוש בסמלים מתקופת השואה והנאציזם בחקיקה, על מנת למנוע את התפשטות התופעה”.

לאוחיון חברו בהצעה הח"כים מאיר שטרית (התנועה), בועז טופורובסקי ודב ליפמן (יש עתיד) ורוברט אילטוב, יו"ר סיעת ישראל ביתנו בכנסת. ח"כ אוחיון, המכהן גם כיו"ר השדולה למאבק באנטישמיות בירך על החלטת הועדה ואמר כי "חשוב מאוד שמדינת ישראל תצטרף למדינות רבות באירופה האוסרות כל שימוש בסמלים נאציים". לדבריו, "ההתגברות של תנועות ניאו־נאציות המשתמשות בסמלים אלה מהווה סכנה ליהודים באשר הם, אך כל עוד מדינת ישראל אינה אוסרת על שימוש זה אין אנו יכולים לבוא בטענות כלפי תופעות אלו ברחבי העולם".

הצעות חוק דומות הוגשו גם בכנסת הקודמת ובזו שלפניה, ואחת מהן, של אורי אריאל (אז באיחוד הלאומי והיום בבית היהודי), אף אושרה על ידי ועדת השרים לחקיקה. ההצעות עוררו ביקורת בכנסת, והיועץ המשפטי לכנסת איל ינון קבע בחוות דעתו כי הן מהוות פגיעה פסולה בחופש הביטוי, וכי החקיקה הקיימת מגבילה ממילא את השימוש בסמלים נאציים. מעניין יהיה לראות האם הפעם החוק יצלח את הבירוקרטיה הישראלית והאם באמת יצליחו לאכוף אותו. בתכל'ס במדינה בה לצחוק זו כבר עילה לחקירה משטרתית המילה נאצי היא באמת עבירה חמורה.

קטגוריה: