באחת מאמרותיו המפורסמות של הרב שלמה קרליבך, הוא עומד על ההבדל בין האוכל וטוב לו לבין השמח. על-פי דבריו, כשאדם אוכל ויש לידו אדם רעב, אזי הוא מדושן ושֹבֵעַ אך חברו נותר רעב. לעומת זאת, כאשר אדם קורן שמחה ולידו יושב חברו העצוב, תיעלם העצבות ברגע והשמחה תידבק תחתיה בכל הסובבים.

מסר חינוכי

אמרה זו היוותה בסיס רעיוני להוצאת אלבום האופטימיות התמימה 'חיֵיךְ', של המוזיקאי הסרוג בן-ציון בורובסקי. בורובסקי (36), סינגר סונגרייטר ממבוא חורון, החל את קריירתו המוזיקלית בלהקות החתונה 'ארגמן' ו'אורות' ורכש את ידיעותיו המוזיקליות אצל מורים פרטיים למוזיקה ולפיתוח קול. בשלב מסויים, כשראה ששידתו קורסת מעומס 'שירי המגירה' שאוחסנו בתוכה, רצונו להוציא אלבום החל לקרום עור וגידים.

בשלב הזה בחר בן-ציון בשירים עם המסרים הכי חזקים ובעצה אחת עם מעבד האלבום, ערן קליין, החל להקליט את השירים בזה אחר זה. "כל האלבום הזה מכיל המון שמחה ותקווה" מספר בן-ציון ל'צליל מכוון', "יצא בלי מתכוון, אבל כל השירים קשורים אחד בשני במסרים שעולים מהם והדיסק משמש גם ככלי להעברת מסרים חינוכיים וערכיים".

ולא סתם נשאב האלבום ממקורות חינוכיים. בורובסקי עצמו מתעסק בענייני חינוך מזה כעשור, בתלמוד תורה בשעלבים ובבית ספר ממ"ד במזכרת בתיה.

שמח בני

האלבום פותח בשיר הנושא 'חיֵיךְ' שהוקדש לבן דודו של בן-ציון, אביתר, שנרצח לפני מספר חודשים, וזכור במיוחד כחייכן שהרעיף שמחה על כל סובביו. 'מודה אני', השיר הראשון שהוקלט ושזכה גם בקליפ לפני כשלוש שנים, מעביר תחושות הודאה ומסר של שמחה והסתפקות במה שה' נתן לכל אחד ואחת. אחריו, 'עם אחד' שגם יצא כסינגל מצליח לתחנות הרדיו וגרר גל של תגובות אוהדות, 'ברכת כהנים' המרגש, ודרך ארץ', שיר העוסק בזהירות בדרכים, נושא אליו קרוב בורובסקי מתוקף היותו מתנדב כנהג אמבולנס, שראה לא מעט תאונות בחייו.

הסרטון המוצג כאן הינו חלונית מוטמעת מתוך אתר האינטרנט יוטיוב. זכויות היוצרים בתוכן שייכות ליוצר התוכן. קישור קרדיט למקור התוכן: לחיצה כאן

בהמשך, בלדת החופות 'מהרה' המבוצעת בלחן מקורי לרקע צלילי פסנתר וסקסופון נוגים. לִירִיקה הומוריסטית וקולות חצוצרה קלילים מעניקים ל'כפית של זכות' פן זורם ונמרץ שהופך את עורו למרגש ב'בני היכלא', ללחנו המפורסם של הרב דודי ליבוביץ' ולמילותיו הקדושות של האר"י ז"ל.

לסיום, נושק בורובסקי בהצלחה חלקית למזרח ב'אזמר בשבחין' וחותם את האלבום, בשילוב קולות טהורים של ילדים, בשיר 'תפילת הילדים'.

מנעדו של בן-ציון סביר וכתיבתו מתרחקת מדקדוקים פילוסופיים עמוקים, ומתמקדת במסרים ישירים וקליטים. כשיחד עם זאת, עולה תמימות מופשטת מן הטקסטים ומורעפת אהבה על המלודיות הפשוטות, נוצר תמהיל מסקרן ומרענן שמקנה ליוצר מעמד של קבע בז'אנר שקצת נשכח במגזר הדתי, כוכב ילדים. ואם לצד השמחה והחינניות, מקבלים השומעים הצעירים מסרים גלויים של עזרה לזולת, זהירות בדרכים, כיבוד הורים ומידות טובות, הרי שהאלבום הזה, שענן סמיילי גדול וקרני שמש חמימות מעטרים את חיצוניותו, הופך למוצר מומלץ בכל בית עם חינוך טוב.

אסור לפספס: חיֵיךְ, מהרה.

למביני עניין: מודה אני, תפילת הילדים.

האזנה אידיאלית: במחזמר חינוכי להפקות בתי-ספר.

תפוחים: 40 ₪.

ייצוג: יוסף ארנפלד.

הפצה: גל-פז, גרינטק.

ציון כללי: 4.

להארות, הערות וסיפורים לפני השינה    uziel.sabato@gmail.com

קטגוריה:

תגיות: