פרשיה מוזרה העוסקת בריגול הותרה לפרסום הבוקר: פרקליטות מחוז ירושלים הגישה בשעות הצהריים המוקדמות (יום ה') לבית משפט המחוזי בעיר, כתב אישום נגד תושב ירושלים, תימהוני כפי הנראה,  בן 46, חוזר בתשובה המשתייך לזרם "נטורי קרתא", בגין מגע עם סוכן זר איראני וגילוי כוונה לרגל כנגד ישראל.

על פי עובדות כתב האישום, בתאריך שאינו ידוע, החליט הנאשם ליצור קשר עם נציגי הממשל האיראני ולהציע את עצמו לשירותם כמי שמוכן לאסוף מידע מודיעיני על מדינת ישראל ולהעבירו לידיהם. בעקבות כך, הנאשם בדק באינטרנט באילו מדינות נמצאות שגרירויות פעילות של איראן. כשנודע לאיש שבברלין יש שגרירות לאיראן, הוא רכש כרטיס טיסה מישראל לגרמניה ובירר את הכתובת המדויקת של השגרירות.

בינואר 2011 טס הנאשם מישראל לברלין. יומיים לאחר הגעתו לגרמניה, התייצב בשגרירות, פנה לפקיד בכניסה ואמר לו שהוא ישראלי שמעוניין לשוחח איתם. לבקשת הפקיד, הנאשם מסר לו את דרכונו. הפקיד הנחה את הנאשם להיכנס לשגרירות, שם פגש שלושה אנשים שזהותם אינה ידועה, אשר אחד מהם הציג עצמו בשם "האג'י באבא". האיש סיפר לאיראנים כי הוא אזרח ותושב ישראל, המשתייך לעדת "נטורי קרתא", והסביר להם את עיקרי אמונתו השוללת קיומה של מדינת ישראל ושאיפתו להחלפת השלטון הקיים בשלטון של "גויים".

הנאשם הציע לאיראנים לאסוף עבורם מודיעין על מדינת ישראל ולהעבירו לידיהם. על פי כתב האישום, במהלך השיחה, שאל את האיראנים כיצד יתכן שהם לא מצליחים לשמור על אנשיהם בתוך איראן מפני התנקשויות מצד ישראל. בתגובה, שאל אחד מן האיראנים את תושב ירושלים האם הוא לא מתבייש ללעוג להם בעוד הוא מעוניין במקלט מדיני. האחרון השיב כי הוא אינו מעוניין במקלט מדיני, וכי הוא אף מוכן לרצוח ציוני.

בתום הפגישה, האיראנים מסרו לנאשם שעליהם לערוך בירור מול גורמים נוספים בדרגים גבוהים יותר. "האג'י באבא" מסר לנאשם פתק שעליו רשומה כתובת דואר אלקטרוני וססמה והנחה אותו להיכנס לתיבת הדואר האלקטרוני, שם תמתין לו הודעה מטעם האיראנים. בנוסף, הנחה את הנאשם שיעמוד אתם בקשר טלפוני באמצעות מספר הטלפון של השגרירות.

ב-20.1.11 שב הנאשם לישראל. לאחר חזרתו לארץ, בדק הנאשם את תיבת המייל מספר פעמים בבית קפה אינטרנט בירושלים. כמו כן, הוא התקשר לשגרירות פעמיים מטלפונים ציבוריים. במקרה אחד, לא היה מענה בשגרירות. במקרה השני, הוא ביקש לשוחח עם "האג'י באבא", אך נמסר לו כי הוא איננו נמצא. כדי להקשות אחר ההתחקות אחריו, הוא נמנע מליצור קשר עם האיראנים דרך מחשבו האישי והטלפון הביתי שלו.

שנתיים וחצי לאחר מכן, במהלך החודש האחרון, עצרו אנשי שירות הביטחון הכללי, ביחד עם משטרת ישראל - יאחב"ל, את האיש, וכעת כאמור הוגש נגדו כתב אישום חמור שהתקבל בתדהמה בקרב בני משפחתו.

פרטי הפרטים שמתוארים בכתב האישום כולל פרטי לבושו וחילופי הדברים מעלים את השאלה כיצד השיג השב"כ מידע מפורט כל כך על מעשיו של החשוד והאם מדובר בהודאתו בנתונים או במידע עצמאי של מערכת הביטחון.

קטגוריה:

תגיות: ,