לפני כשמונים שנה, נדדה קבוצה של משוררים אמריקאיים אפריקאיים ממדינה למדינה ודיקלמה במופעים מאורגנים היסטוריה עתיקה בעל-פה ובקצב ממכר. אותה החבורה, שנקראה 'גריו', זרעה באותם הימים ניצנים ראשונים לסגנון המוזיקה השחורה שיקרא לימים 'היפ-הופ'.

בישראל, התופעה התקבלה בהיסוס מה בתחילה. אך בתחילת שנות האלפיים, דרך הרכבים כמו שבק ס' ומשפחת תאקט, צבר הז'אנר פופולריות רבה כשצעירי העם הצביעו באזניהם לקצב בצבעי כחול-לבן.

לצד השגעון הציבורי, נראה כי שומרי המצוות נשמרו והדפו את התופעה ממעונם, אולי בשל תופעות הלוואי לז'אנר- ריקוד הברייקדאנס, פריחת הדי ג'ייאינג (DJ) וכדומה, אך נדמה כי בעיקר בשל הליריקה הזולה, הביטים המעופפים והבאסים הצורמים לאוזניים שהורגלו לקלאסיקות של 'פרחי מיאמי' ולניגוני נשמה עדינים.

סדר מוסר מוזיקלי

בדילאיי מסוים, אזר אומץ האברך החרדי אוהד משיח, והחל להקליט חומרים בועטים מהסוגה השחורה. "את המוזיקה הזאת אני מעריץ מגיל ארבע עשרה", מספר הראפר החרדי בשיחה עם "שביעי", "הקלטתי חומרים בעבר, אך בעקבות מהפך תורני שהתחולל בי כעשור מאוחר יותר, גנזתי את הסקיצות ונכנסתי לאהלה של תורה".

גם כשנכנס לכולל, המשיכה המוזיקה לדגדג לו מתחת למגבעת. אבל החשש מהסביבה, כמו השאיפה לדבוק בתורה, הדחיקו את המחשבות החוצה לזמן מה. "היו לי התלבטויות, אך לבסוף, בדחיפת הרבנים ובעידוד המשפחה, החלטתי לתת למוזיקה האהובה כיוון ומסרים מעולם הקדושה".

את 'כח הבחירה', כתב והלחין משיח כמעט בגפו, וצירף אליו את המעבד ג'וסף כהן, הזמר עמנואל דוייב, וסמפלינגים (דגימות מוזיקליות) משיריו של יניב בן משיח. את המילים והמסרים לרוב השירים שאב אוהד מספר המוסר 'חובת הלבבות' שעל-פי דבריו השפיע עליו מאוד.

הסרטון המוצג כאן הינו חלונית מוטמעת מתוך אתר האינטרנט יוטיוב. זכויות היוצרים בתוכן שייכות ליוצר התוכן. קישור קרדיט למקור התוכן: לחיצה כאן

ביאת המשיח

בקליפ הסוּפּר-מושקע לשיר 'נודה לך', שיצא בהפקת 'נרטיבי הפקות' (אייל גולן, גד אלבז ועוד), צפו כבר יותר ממאה וארבעים אלף איש, ותגובות נלהבות הגיעו בין היתר מסאבלימינל, מלך הראפ הישראלי.

כשאני שואל את אוהד איך הסצינה הזאת מתקבלת במגזר החרדי, הוא משיב: "התכוונתי לכתוב את המילים בעיקר לבעלי תשובה ולבחורים שמתחזקים. חלקים נרחבים מהתקשורת ומהרדיו החרדי מדירים את השירים מהקהל ואני יודע שזוהי אינה מוזיקת מיינסטרים ברחוב החרדי. תמיד יש מגיבים קיצוניים שמטיחים "אתה מתנהג כמו גוי!" וכדומה. שיהיו בריאים. הם לא מכירים אותי ולא חייבים להאזין לי. זה קצת פוגע אמנם אבל ממשיכים הלאה".

יש גם תגובות חיוביות? "בוודאי, המון. רק השבוע שוחח איתי בחור ישיבה שמתנדנד בין העולמות. הוא סיפר לי שבאחד הערבים השתלט עליו היצר והוא תכנן לעשות איזו עבירה. לפני שהוא עזב את הבית הוא לקח את השיר 'מתגבר', שמע אותו שוב ושוב וקיבל חיזוק גדול ממנו. הבחור חזר לישיבה וישב באותו הערב ללמוד תורה במקום לעשות את אותו העוון".

אסור לפספס: נודה לך, חמדת לבבי.

למביני עניין: כח הבחירה, אוי לי מיצרי.

האזנה אידיאלית: על גג ניידת ברסלב ברחובות העיר, אחרי סדר מוסר בספר 'חובת הלבבות'.

תפוחים: 49 ₪.

ייצוג: קובי סלע.

הפצה: גרינטק.

ציון כללי: 4.

להארות, הערות ופולמוסים אינטרנטיים   uziel.sabato@gmail.com

קטגוריה:

תגיות: ,