מסע החיזוק של משפחות החטופים

חיים יהודים

מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים

מסע החיזוק של משפחות החטופים

בטיסת אל-על מיוחדת ששכרו צעירי חב"ד המריאו כמאתיים בני משפחות החטופים לתפילה משותפת בציון הרבי בניו-יורק. הרבה רגעים מרגשים היו שם: דמעות, תפילות ואמונה גדולה. 'שיחת השבוע' תיעד רגעים קטנים מהמסע הגדול

יום שני שעבר. זה אחר זה נכנסים בני המשפחות לציון הרבי מליובאוויטש. בידיהם פתקי בקשות ותמונות יקיריהם. לצידי יעקב ארגמני, אביה של נועה, שנחטפה לעזה ותמונתה משוועת לעזרה פורסמה בעולם. היא בתו היחידה. יעקב מרים את ידיו למעלה, מתחנן לבורא עולם.

מתחננים ומבקשים. סמוך אליי עומד אחיו של אלקנה בוחבוט. גם הוא אוחז בתמונת אחיו ונושא תפילה. "מאז שאחי נחטף אין לי רגע אחד של מנוחה", הוא מספר. "אני עובד סביב השעון למען אחי. ועכשיו אני פה, בתפילה להחזרתו". אני מביט בפתק בקשה שמונח בציון: "שיחזרו החטופים בריאים ושלמים בגופם ובנפשם: מתן בן ענת, איתי בן חגית, דניאל בן שלי, דניאלה בת אורלי. במהרה עוד השבוע".

חולצות החטופים. קרוב למאתיים בני משפחות החטופים, מכל רחבי הארץ, עלו לטיסה המיוחדת שיזמו צעירי חב"ד לציון הרבי ובחזרה. כל אחד מהבאים לבש חולצה שעליה הודפסה תמונת קרוב המשפחה החטוף. היו שם הורים לילדים חטופים, ילדים להורים חטופים, נשים שבעליהן נחטפו, וגם סבים לנכדים חטופים.

טיסה 009. מרגע שנולדה היוזמה ועד השלמתה היה צורך להתמודד עם אתגרים מורכבים. סידורי ויזות ודרכונים באפס זמן, הבאת צוותים מקצועיים שילוו את המשפחות, ועד שינויי מסלולי הטיסה. על כל אלה פיקד יו"ר צעירי חב"ד, הרב יוסף-יצחק אהרונוב, שהפך עולמות במאמץ שהכול יתנהל כשורה.

טלטלה במטוס. בעודנו בשחקים, מתקבלת ידיעה על תיעוד שהחמאס שחרר על אחת החטופות. המידע הזה מטלטל את יושבי המטוס. קולות בכי מפרים את השלווה והפסיכולוגים נכנסים מייד לפעולה.

האחים מבארי. איתנו בטיסה דניאל ואוהד וייס, תושבי בארי. אימם יהודית נחטפה לעזה, ואביהם נרצח בקרב עם המחבלים. האחים סיפרו בכאב על אימם, החולה במחלה קשה, ועל דאגתם שהיא אינה מקבלת את התרופות החיוניות בעבורה. לאורך כל המסע שימחו האחים את בני המשפחות. "את המנגינה הזאת אי-אפשר להפסיק", שר דניאל וליווה את עצמו בגיטרה. בשובנו לארץ התבשרנו שגופתה של האם חולצה ממבנה סמוך ל'שיפא'.

האחים וייס. "את המנגינה הזאת אי־אפשר להפסיק".

אי של יציבות. פסיכולוגית בכירה, שצברה ניסיון רב שנים, מספרת כי אין בספרות המקצועית דרכי התמודדות עם אי-ודאות קיצונית שעימה מתמודדות משפחות החטופים. לדבריה, החיבוק של חב"ד והעשייה הבלתי-פוסקת למענם נותנת להם יציבות מסוימת בתוך אי-הוודאות.

חיבוק חם. בכניסה למתחם הציון ממתינים המוני יהודים וקוראים לעבר המשפחות קריאות עידוד ותמיכה. בני המשפחות מתרגשים מאוד. אחרי אירוע הכנה ראשוני נכנסים כולם לציון ונושאים תפילה לשחרור החטופים. "רבי, קרע שערי שמיים בשבילנו", זועק אב שבנו נחטף. אלה רגעים אישיים מאוד, שבהם כל אחד ואחת שופכים את אשר על ליבם.

כתיבת הפתק. לקראת הכניסה לציון הרבי

אחדות אמריקאית. משם ממריאים לוושינגטון, למפגש נדיר עם חברי הסנאט והקונגרס. נציגי שני הבתים מתאחדים בנאומים חוצבי להבות נגד ארגוני הטרור הרצחניים ובעד המלחמה הצודקת של ישראל. האירוע סוקר בכלי התקשורת הגדולים.

זעקה מהדהדת

מסר מהחטופים. בארוחת הסיכום, לפני השיבה לארץ, נושא דברים אלון נמרודי, שבנו החייל, תמיר, נחטף לעזה. "מחר נחגוג לתמיר יום הולדת תשע-עשרה", הוא מספר. "קיבלתי מהצבא חפצים אישיים שלו, ובהם פתק צהוב קטן. על הפתק רשם תמיר לעצמו שלושה כללים: לעזור לכמה שיותר אנשים, לא לפגוע באחרים, להרחיב את מעגל החברים. בואו נלמד ממנו", סיים האב.

קטגוריה: ,