כמה שבועות לאחר ההפיכה, מצרים רחוקה מלהיות רגועה. היום הוכרז כי מוחמד מורסי הנשיא המודח יישב בקרוב על ספסל הנאשמים בדומה לקודמו מובראק. סוכנות הידיעות הרשמית של מצרים הודיעה הבוקר כי סעיפי האישום נגד הנשיא המודח מורסי כוללים הריגת אסירים וקציני משטרה, וכן חטיפת חיילים. על פי הדיווח הוא נעצר רשמית ל-15 יום - אף שממילא הוא מוחזק במעצר בידי הצבא מאז הדחתו.

לפי הדיווח, התובע הכללי של מצרים כבר חקר את מורסי "ועימת אותו עם הראיות נגדו". עוד נמסר בדיווח כי מעצרו של מורסי הוארך על רקע מגעיו עם חמאס, שפעיליו לכאורה סייעו לו להימלט מהכלא ב-2011. באחים המוסלמים הזהירו כי מעצרו של מורסי מזכיר את "הימים האחרונים בעידן מובארק". לפי המזרחן ד"ר מרדכי קידר, מורסי היה במגעים שוטפים עם החמאס והם תכננו הקמת מדינת חמאס בסיני.

בחמאס הכחישו את האישומים נגד מורסי, והצהירו כי מדובר בהחלטה שמה שעומד מאחוריה הוא מניע פוליטי ולא משפטי. דוברי התנועה גם טענו כי ההחלטה נועדה לפייס את ארצות הברית ואת ישראל באמצעות סיבוכה של חמאס בעניין שאין לה כל קשר אליו. יש לציין שדבריו של ד"ר קידר מסתמכים על דיווחים בעיתונות הערבית שדיברו על תכנית אמריקאית כוללת להשלטת האחים המוסלמים על כל מדינות האזור. תכנית שקרסה כמובן עם נפילתו של מורסי.

במקביל, כוחות הביטחון המצריים נמצאים בכוננות מוגברת. מאות אזרחים כבר נענו מהבוקר לקריאתו של שר ההגנה סיסי לצאת ולמחות נגד הטרור כשכוונתו לטרור של האחים המוסלמים, הצבא והמשטרה עושים כל צעד בניסיון להיערך להפגנות הענק הצפויות. ברחבי המדינה תוגברו הכוחות, ובקהיר נפרסו חיילים נוספים במספר צירים רגישים ובכבישים המובילים לעיר. על הכלים המשוריינים של הצבא נתלו שלטים: "'מצרים מעל כולם".

כבר לפנות בוקר התמלאה כיכר תחריר בקהיר במפגינים רבים, שביקשו להביע את תמיכתם בפועלו של הצבא המצרי. אותה שעה המשיך הצבא בהיערכות המוקדמת והקים בכבישים בסביבה עמדות פיקוח, שם בדקו החיילים את כלי הרכב ואת זהותם של הנהגים. בכביש אל-מעאדי בדרום מזרח קהיר, התמקמו לא רק כלי רכב משוריינים אלא אף מסוק קרב - כדי שיהיה בקרבת בית המשפט העליון בקהיר.

בעיתון המצרי "אל-ג'ומהוריה" ציטטו גורם צבאי שאמר כי הצבא הכריז על כוננות שיא בשורותיו והתווה תכנית לאבטחת ההפגנות, לאבטחת המתקנים הרגישים והאסטרטגיים ולהגברת האבטחה בגבולות, כדי למנוע מ"מחרחרי האלימות" לנצל את ההזדמנות ולבצע פשעי טרור נגד מצרים ואזרחיה.

בניסיון להרגיע את הלהבות, אתמול (יום ה') השליכו מסוקים של צבא מצרים מנשרים באזור מסגד ראבעה אל-עדוויה בקהיר, שם מתקהלים תומכיו של נשיא מצרים המודח, מוחמד מורסי. בהודעה נכתב, בין היתר: "אל תרימו נשק נגד האחים שלכם. אל תהרסו ואל תשרפו, כדי שכולנו נהיה יחד נגד ההרג, האלימות והטרור".

אולם בארגון האחים המוסלמים שחשים שהשלטון נגזל מהם ממשיכים להלהיט את האווירה. דובר הארגון, ג'יהאד חדאד, אמר הבוקר לעיתון "א-שרק אל-אווסט" כי תומכיו של מורסי "יתייצבו עם חזה חשוף מול הקליעים (של הצבא)", והאשים את שר ההגנה המצרי עבד אל-פתאח א-סיסי בכך שקריאתו לצאת להפגין מעודדת מעשי טבח. האחים המוסלמים מאוכזבים מאד גם מהחלטת האמריקאים לא להכריז על הפלתו של מורסי כהפיכה. משמעות ההחלטה היא שהצבא המצרי ימשיך לקבל את הסיוע האמריקאי שנאמד בכמיליארד וחצי דולר.

בפנייתו החריגה אתמול, ביקש א-סיסי מהאזרחים לצאת לרחובות כדי לתת מנדט לפעולות הצבא וכדי לומר "לא" לטרור ולאלימות. הוא התייחס בדבריו לעימותים האלימים בין כוחות הביטחון לבין אנשי "האחים המוסלמים" בקהיר ובאזורים אחרים במדינה, שבהן נהרגו השבוע לפחות עשרה בני אדם.
תופעת האלימות הצבאית מורגשת במיוחד גם בחצי האי סיני שנחשב מעוז של הארגונים האיסלאמים הקיצונים, שם מתרחשות מדי לילה תקריות שגובות את חייהם של אנשי כוחות הביטחון המצריים ושל אנשי ג'יהאד קיצוניים.

ההפגנות היום צפויות להיערך אחרי תפילות יום השישי בשני מוקדים עיקריים - כיכר תחריר וארמון הנשיאות אל-איתחאדיה, שנמצא לא הרחק ממסגד ראבעה אל-עדוויה. תנועת המחאה העיקרית נגד מורסי, "תמרוד", שרוב חבריה הם אזרחים צעירים, איימה כי תומכיה ייצאו היום לרחובות כדי "לטהר את מצרים", ואילו עבור האחים המוסלמים תהיה זו הזדמנות נוספת להאשים את הצבא ואת סיסי בדרדור המדינה לעבר מלחמת אזרחים עקובה מדם.

קטגוריה:

תגיות: , ,