שערוריה בבית החולים: רופאים מנתחים בכירים בביה"ח איכילוב, נתפסו דורשים בניגוד לחוק כסף פרטי עבור טיפול בתושבים זרים במסגרת ״תיירות רפואית״, כסף שאמור להיכנס לקופה הציבורית, ולא לכיסם הפרטי של הרופאים. כך עולה מממצאי תחקיר המתוכנן להתפרסם הערב בתכנית התחקירים "עובדה" בערוץ 2, התחקיר מבוסס על תיעוד מוקלט ומצולם של השיחות עם הרופאים שמבקשים את הכסף.

תיירות רפואית היא שירותי רפואה הניתנים לאנשים שגרים בחו"ל, בעלי דרכון זר, והגיעו לישראל במיוחד לצורך קבלת טיפול רפואי, בעיקר ממדינות מזרח אירופה ובריה"מ לשעבר.

על פי התחקיר, בשעות העבודה רופאים בכירים באיכילוב מקבלים אליהם במסלול מקוצר סוכנת של תיירות רפואית ומבקשים עבור הטיפול הרפואי והניתוח תשלום של עשרות אלפי שקלים לכיסם, בנוסף על התשלום שדורש ביה"ח מהחולים באופן רשמי. מהתחקיר עולה כי מדובר ברופאים מנתחים הבכירים בתחומי נוירוכירורגיה וניתוחי לב.

הרופאים הנוירוכירורגים אמרו בתגובה כי "תיירים הפונים אלינו ומבקשים טיפול אישי משלמים תמורה כספית בהתאם לצרכים שלהם ולטיפול הכוללני הניתן. הטיפול באזרח הישראלי לא נפגע כתוצאה מניתוחים של תיירות רפואית. איננו עושים איפה ואיפה, לא ברמת הטיפול, באיכות ובזמינות הרופאים".

ממנתח הלב נמסר: "למיטב זיכרוני, ייעצתי לסוכן לבצע את הניתוח בבית החולים איכילוב בגובה תשלום עבור תיירות רפואית, תשלום שנועד בפועל לשיפור השירות לחולים הישראלים. למיטב זיכרוני, הודעתי לסוכן כי עבור הליווי הרפואי על ידי לחולה הפרטי, התייר, אגבה תמורה כספית".

בביה"ח איכילוב הגיבו לטענות החמורות העולות מהתחקיר: "הרופאים הם רופאים מובילים, בעלי שם עולמי, מוערכים ומסורים, המקדישים את חייהם ללא מגבלת שעות, ימים או לילות לציבור החולים, למחלקות שאותן הם מנהלים. עמדת המרכז הרפואי ברורה: חייבת להיות הפרדה מוחלטת בין פרקטיקה פרטית לבין שירותים הניתנים בתוך ביה"ח, לרבות לתיירות מרפא, וחל איסור לקבל מחולים תשלום עבור שירותים, כולל ניתוחים הניתנים בביה"ח. עמדה זו הובהרה גם לסוכני התיירות הרפואית. נוהלי הטיפול בתיירות רפואית מצויים בבחינה של ועדה מיוחדת שהוקמה על ידי שרת הבריאות. מרגע שהובאו העובדות בפני ההנהלה, הבהרנו את המותר והאסור בנושא ונקטנו צעדים שמטרתם מניעת התנהגות בלתי הולמת בממשק של צוותי בית החולים עם שירות התיירות הרפואית".

תמונת אילוסטרציה

קטגוריה: