הפרשיה מלאת האמוציות שקיבלה את הכינוי - "האם המרעיבה" הגיעה לסופה היום לאחר 4 שנים. לאחר פסיקת ביהמ"ש המחוזי בירושלים על שנה מאסר על תנאי בלבד, למרות דרישת הפרקליטות למצות עימה את הדין המקסימלי - 9 שנות מאסר בפועל.

כתב האישום נגד האם הוגש על ידי פרקליטות המדינה ב-4 באוגוסט 2009. האם בת ה-40 אם לארבעה ילדים, הואשמה כי במהלך התקופה שבין פברואר 2008 ויולי 2009, נהגה להתלונן בפני אנשי הצוות הרפואי שטיפלו בבנה, בן השלוש וחצי, בבתי החולים הדסה הר הצופים והדסה עין כרם, כי הוא סובל מבעיות רפואיות שונות, ומסרה מידע כוזב על בריאותו הרופפת.

התביעה טענה עוד כי בעקבות אותם דיווחים אושפז הילד בבתי חולים לתקופות ארוכות, קיבל טיפול רפואי מיותר, מכאיב ומסוכן, שכלל בין היתר – מתן תרופות, הזנה באמצעים חודרניים שונים, בדיקות שונות ובהן בדיקות פולשניות, חלקן בהרדמה מלאה. אשר במהלכם שיבשה האם את הטיפולים ע"י ניתוק המכשירים והתזונה שניתנה לו ושפשפה את גופו בחומרים שבפגעו בעורו. בעקבות כך נעצר תהליך גדילתו של הילד, ובשלב מסוים החלה נסיגה ממשית במשקלו ובריאותו עד שנשקפה סכנה לחייו. צורת התייחסותה של האם לבנה השפיע גם על בריאותו הנפשית של בנה וגרמה לו לסבל, כאב, מתח, התפרצויות זעם ובכי לאורך ימים רבים, ארוכים, במהלך אותה תקופה.

האם שהודתה במסגרת עיסקת טיעון אשר אומצה ב-2010, בכל המיוחס לה, והסכימה יחד עם בעלה, שילדיהם יוכרו כ"קטינים נזקקים", והם לבד מהילד בו התעללה ותינוק נוסף יועברו להשגחה על ידי משפחתה בירושלים שלא תחת החזקתה, הילד שעבר התעללות הועבר לדודו בבית שמש, עוד הוחלט כי רשויות הרווחה יבחנו את החזרתו למשמרת אצל אביו. והאם תשהה משך שלוש וחצי השנים במאסר בית, דבר שהתברר לבסוף כגורם מכריע בהחלטת השופט על המתקת דינה.

השופט הבהיר בפסק הדין כי בהתחשב במצבה הרפואי של הנאשמת, והיותה עתה אם כבר ל-8 ילדים, ובהתחשב בתסקיר האחרון מטעם שירות המבחן שלפיו יש לסיים את ההליך בהעמדתה של הנאשמת במבחן ובעונש של מאסר על תנאי, ובהתחשבות בעובדה, כאמור, ששהתה האם כל השנים במעצר בית, כל אלו הביאו להחלטתו על הטלת עונש של שנת מאסר על תנאי בלבד, בניגוד לדרישת הפרקליטות.

אימה של ה"אם המרעיבה", הגיבה לכלי התקשורת. כי היא שמחה שיצאה האמת לאור, וכי ביתה לא הזיקה או התעללה באיש, בוודאי לא בילדיה וכי יודעים כולם שהיא לא עשתה דבר. בהתייחסותה למסגרת הסדר הטיעון שבה חתמה ביתה והודתה בכל המיוחס לה, אמרה "עשו לה עוול גדול שהיא הייתה חייבת לחתום על משהו שהיא לא עשתה", וטענה כי איימו והכריחו אותה לחתום, כדי להקל על עונשה.

עורך דינה יהודה פריד, אמר לאחר קבלת פסק בית המשפט "היא שילמה את חובה לחברה בכל אספקט. מדובר בתנאים חסרי תקדים בחומרתם: שלוש וחצי שנים מעצר בית, הילדים בחזקתה כבר שנתיים וזו ההוכחה הטובה ביותר שהיא לא מסוכנת עבורם".

בתמונה הילד חיים שסביבו הייתה כל הפרשיה. צילום משפחתי

קטגוריה: