כותרות העיתונים בשבוע האחרון בארה"ב דיברו על האסיר היהודי שארה"ב הזניחה. לא, לא מדובר ביונתן פולארד הנמק בכלא כבר 29 שנה, פרשה זו לבד מסעירה ואינה ברורה, הפעם מדובר באסיר אחר. אזרח אמריקאי בן 64, העונה לשם אלן גרוס, השבוי כבר 4 שנים בקובה, מדינה שאין לה קשרים דיפלומטים עם ארה"ב, תנאי מאסרו של גרוס קשים ביותר, במשך 23 שעות שוהה בחדרו, חדר קטן שבו מצטופפים עמו עוד שני אסירים, עקב תנאי המאסר מצבו הבריאותי הידרדר ואיבד ממשקלו 50 ק"ג, גרוס נעצר בהאשמת ריגול נגד המדינה.

אלא שגרוס התמים כלל לא ידע שמטרת שליחותו היא לשם ביון, מטרת פעולתו כך נאמר לו, להגדיל את הגישה לרשתות תקשורת סלולרית וממוחשבת בבתי כנסיות בקובה, על ידי חלוקת מכשירים והכשרת האנשים להפעילם, איש לא סיפר לו שפעולה זו אינה חוקית בקובה ושכוונתם האמתית היא ביון.

הסיפור התפרסם בשבוע האחרון, לאחר שגרוס שלח מכתב לנשיא אובמה, ובו ביקש הבהרה בפומבי מדוע הממשל שאתו שירת נאמנה אינו דואג לו, ומדוע הוא מופקר כבר ארבע שנים במדינה עוינת, במכתב ביקש מהנשיא אובמה להתערב כפי שהתערב בעבר בנושאים אלו, כיוון רק על ידי מעורבותו האישית שחרורו יהיה מובטח, במכתב מעלה גרוס טענה קשה כי הממשל בגד בו, בין בכהונתו של אובמה וכן הנשיאים שקדמו לו, הם פעלו רבות לשחרור אזרחי המדינה הכלואים בחו"ל, גם במקרים שלא פעלו למען הממשל, ואותו הזניחו למרות תרומתו ופעולתו למען המדינה.

עורך דינו של גרוס, סטיבן קפליט, כתב ש"בעת שהתפרסמה הפרשיה על מעצרו ב-2009 הייתי המום כלל ששהה בקובה, איני יכול להבין מדוע אישרה הסוכנות את שליחתו של אמריקאי בודד למדינה עוינת, וכשהפרטים הובררו יותר, נראה שגרוס הסכים שלא מדעת לביצוע פעילויות שכצפוי התקבלו בקובה כפעילויות סמויות של הממשל, זהו סיפור על גוף רב עוצמה שמשתמש באיש הקטן והתמים באופן שכלל אינו יודע ששותף למשחק, משחק חייו ממש".

אשתו שפעלה במשך כל ארבע השנים במסעי לחץ רבים על הממשל שיפעלו לשחרורו ואף ביקרה אותו בכלאו, מקווה מאוד שפרסום המכתב שהועבר דרך דיפלומטים מקובה יעשה את פעולתו, יש לציין, שבעבר כבר פנו במכתב שישים ושישה סנאטורים משתי המפלגות אל הנשיא, ובו ביקשו לפעול בהקדם כדי לנקוט צעדים בנושא בעל אינטרס לאומי.

בעבר פנתה הממשלה הקובנית לארה"ב, והביעה הסכמה לשחרר את גרוס, ובתמורה ביקשה שארה"ב תעשה מחווה דומה, ותשחרר אזרחים קובנים העצורים אצלה, שנעצרו בשנת 2001 בהאשמת ריגול. אחד מהעצורים שוחרר מהכלא ב-2011 ועצור נוסף ישוחרר בחודשים הקרובים. אלא שמדיניות הממשל השוללת חילופי שבויים, לא נענתה לקריאתם, והעדיפה להשאיר את היהודי שניצלו כדי להירקב בכלא. במכתבו של גרוס לאובאמה, הוא מפציר בו לקבל את עסקת חלופי השבויים, תוך שהוא מציין את מה שישראל עשתה בעסקת שליט כדוגמה.

לאפקט התקשורתי שמכתבו של גרוס יצר, כבר ישנם תוצאות חיוביות. ביום שני האחרון קראה מחלקת המדינה לממשלה הקובנית, לשחרר את גרוס לאלתר.

תמונה: אלן גרוס מתוך האתר הרשמי של המשפחה

קטגוריה: