חשיפת הקול היהודי: צה"ל והמשטרה הפעילו מסתערבים בפרובוקציה מתוכננת היטב, וזאת במטרה לעצור יהודים מגבעת רונן שבשומרון. הפרובוקציה נכשלה, הערבים שהתקרבו לגבעה סולקו והשוטרים המחופשים יצאו בידיים ריקות. על אף הביקורת הציבורית הרבה נראה כי צה"ל והמשטרה ממשיכים לבצע פרובוקציות כנגד תושבים יהודים ולהשתמש נגדם במסתערבים.

האירוע התרחש ביום שני כשהוצב מארב כושל של כוחות משטרה וצבא, כאשר מסתערבים ארבו לתושבי גבעת רונן, ויצאו בידיים ריקות. התושבים גירשו את הערבים, והשוטרים המחופשים נמלטו מהאזור. במהלך האירוע המבוים התקרבו ערבים לגבעה, וכוחות צה"ל נמנעו במשך שעות מלבוא לעזרת התושבים.

באיזור גבעת רונן ישנם עימותים על בסיס יום יומי כאשר ברוב האירועים עולים ערבים מהכפר בורין לכיוון השכונה, בה מתגוררות כ-25 משפחות, ומיידים אבנים. התושבים מצדם אינם נשארים חייבים.

אתמול (ב'), משפחות הגבעה ראו ערבים מתמקמים ב"בית הברושים" הסמוך לגבעה, ואף מתקרבים לגבעה ומצלמות בידם. אנשי הגבעה העבירו, כרגיל, דיווח לצבא ולרבש"ץ ולמרבה הפלא – לא הגיע כוח צבאי למקום. לאחר שעה ארוכה של המתנה, ירדו כמה תושבים מהגבעה לסלק את הערבים המתקרבים.

מנחם בן שחר, תושב הגבעה סיפר לקול היהודי: "ראינו שתי קבוצות של ערבים מתקרבים לגבעה, מתלהמים ומתגרים. כאשר התקרבנו הם התרחקו וירדו כמה טרסות אך המשיכו בהתלהמות. זה היה נראה מוזר מאוד. שני ערבים הסתובבו כל הזמן ליד בית הברושים ולא היה ברור מה הם בדיוק רוצים. הם לא תקפו, רק עמדו שם, מידי פעם קראו לעברנו קריאות מלאכותיות 'אל יהוד! רוך לג'בל! הדא בילדנא' ועוד. המשכנו לעמוד על המשמר, וכשראינו עם חשכה שכל הערבים הסתלקו ונותרו רק שני ה'מוזרים' החלטנו להתקרב גם אליהם, ולהבין מה הסיפור".

"התחלנו להתקרב לבית הברושים, ושתי הדמויות החלו לנוע באי נוחות. החברים צעקו לעברם: כחולים הביתה! ואז הם נעלמו משדה הראייה שלנו. סרקנו את הסביבה והבתים הסמוכים. השוטרים המחופשים נמלטו מרוב בושה. הם מאוד רצו כנראה לראות יהודים תוקפים ערבים תמימים ולתפוס מישהו על חם, היה לנו נס חנוכה קטן ואף אחד לא נתפס לפרובוקציה שלהם ולא נעצר ב"ה".

"במשך כל הזמן הזה לא הגיע אף חייל, ולא הבנו מה נשתנה", מציין בן שחר. "יצרנו קשר עם הפלוגה ועם מח"ט שומרון יואב ירום אבל הוא לא ממש ידע מה לענות לנו, מדוע לא קפץ אף כח, הוא הזכיר שנזרקו באזור זה שני בקתבי"ם לאחרונה, והיה תג מחיר. איך זה קשור להגנה על תושבים יהודים – זה לא היה ברור".

הבוקר (ג') פנו התושבים לקול היהודי וסיפרו על ההתנהלות המוזרה מצד הצבא והערבים, והעלו את החשש כי מדובר בנסיון לבצע פרובוקציה מצד המשטרה והצבא. התושבים סיפרו עוד כי במשך כל האירוע חג מזל"ט מעל איזור הגבעה. בדיקת הקול היהודי העלתה כי אכן צדקו התושבים.

בדף הפייסבוק של הכפר בורין התנוססה החל משעות הלילה תמונתם של שני "מסתערבים", ולצדה הסבר מצד ערביי בורין למתרחש. מפעילי הדף כתבו כי במהלך האירועים אתמול הבחינו צעירים מהכפר במסתערבים וחיילים בבית הנטוש שבפאתי הכפר. לדבריהם, המסתערבים דרשו מהם שלא להתקרב לבית והסבירו כי הם מבצעים מארב למתנחלים שתוקפים את הכפר לעיתים קרובות.

"מי האידיוט שתכנן את המבצע הכושל הזה?"

אחד השוטרים המחופשים הוא ככל הנראה ניר רואשדה, שוטר ערבי מנצרת עלית המשרת ביס"מ ש"י ואף השתתף במעצר הטייזר המפורסם של בעז אלברט. השוטר השני הוא ככל הנראה עוזי ונה אשר צבר ותק בהסתערבות לאחר ששימש כאחד המסתערבים בארוע בסוסיא, אז הופעלה פרובוקציה דומה כנגד תושבי חוות הר סיני. התמונות של ונה משני האירועים דומות להפליא.

תושבי הגבעה הגיבו בבוז לניסיון הנואל של חטמ"ר שומרון והמשטרה להפליל יהודים שיוצאים להגן על הבית שלהם, ועל משפחתם. "אנחנו רוצים להבין מי האידיוט שתכנן את המבצע הכושל הזה? ולמה הוא חשב שמותר לסכן משפחות של יהודים בשביל זה?! מפחיד לחשוב שזו הרמה המקצועית והמוסרית של צה"ל. במשך שעות התקרבו ערבים לגבעה, ולא הורחקו מהאזור – הכל כדי שמצלמת המשטרה תוכל לתעד יהודי 'תוקף' כביכול?! אם המערכת מוכנה להפקיר חיי יהודים בשביל דבר כזה אז יותר ויותר אנשים מבינים שצריך תפיסת הגנה עצמאית של תושבי הגבעות על עצמם, המערכת מבולבלת מידי כדי להגן על יהודים בפשיטות", אמרו בגבעה.

מדובר צה"ל סירבו להגיב לידיעה, ואת תגובת משטרת מחוז ש"י טרם הצלחנו להשיג.

יש לציין כי בשבוע שעבר השליכו אלמונים, ככל הנראה יהודים, שני בקבוקי תבערה על בית בכפר בורין. נזק קל נגרם לקיר חיצוני של הבית. להערכת צה"ל מי שביצע את המעשה הם יהודים שהגיעו מאיזור גבעת רונן וביקשו לגרום להרתעה בקרב ערביי בורין, המתנכלים לתושבי רונן ולאחרונה אף חדרו לגבעה מספר פעמים בנסיון לגנוב עדר צאן.

לפני למעלה משנה, במהלך חול המועד סוכות, הפעילו בצה"ל ובמחוז ש"י מסתערבים כנגד תושבי סוסיא. שני ערבים חשודים הגיעו לשביל הבטחון של הישוב סוסיא בסמוך לחוות הר סיני. השניים הסתובבו במקום בצורה חשודה אך כוחות צה"ל סירבו להגיע למקום למרות פניות התושבים.

משסירב צה"ל לטפל בנושא, יצאו ארבעה תושבים ודרשו מהערבים, שהתגלו מאוחר יותר כשוטרים מחופשים, לעזוב את המקום, ומשסירבו תקפו אותם במכות. הארבעה נעצרו והוגש כנגדם כתב אישום, ולאחר מספר ימי מעצר שוחררו למעצר בית ממושך.

לאחר האירוע נמתחה ביקורת חריפה בידי גורמים רבים בהתיישבות, על התנהלות צה"ל והמשטרה. "זו שערוריה רבתי", אמר בראיון לקול היהודי איציק שדמי, יו"ר ועד מתיישבי בנימין. "יש דברים שאתה עושה כנגד אויב ולא עושה נגד בני עמך. אפילו אם אתה חושב שאדם עושה משהו פלילי, עדיין יש שיטות שאתה לא עושה אותם, זה דבר פשוט מאוד". שדמי אף קרא לנותן ההוראה להתפטר מתפקידו.

באתר ערוץ 7 אף פורסם כי השר לבטחון פנים אהרונוביץ' הורה כי פעילות שכזו לא תחזור. מלשכתו של אהרונוביץ' נמסר לערוץ 7 כי "על פי החוק השר לביטחון הפנים אינו עוסק בהפעלה המבצעית של הכוחות. כשנודע לשר על האירוע המדובר הועלה הנושא בהערכת מצב, ובה הובהר כי נושא הפעלת הכח על ידי משטרת ישראל במתכונת זו לא יחזור על עצמו".

הכתבה והתמונה באדיבות האתר "הקול היהודי"

קטגוריה:

תגיות: ,