קהילת\כת "לב טהור", לא מפסיקה לספק כותרות שליליות השבוע היא עלתה שוב לכותרות של כלי התקשורת בישראל, לאור שמועות על עזיבתם את מקום מושבם בקנדה, סנט אגט, אל... איראן.

תחילתה של קהילה זו, בחוזר בתשובה צעיר וכריזמטי, העונה לשם שלמה ארז הלברנץ, לאחר חזרתו בתשובה התגורר הלברנץ בירושלים, וניסה לטעום מכל גווני המגזר החרדי, עד שלבסוף נתפס לקנאות, ולקח את השקפה זו צעד אחד נוסף ומיותר, אל עבר התהום.. יש לציין, שה"קנאים" ממשיכי דרכו של ה"ויואל משה" וגם אנשי הנטורי קרתא הקיצוניים ביותר, שמשתתפים בהפגנות ומפגשים עם החמאס, מתנערים מההשתייכות אל האיש וקהילתו.

כבר בצעירותו, טוענים אנשי ירושלים, שהיה מסתובב בין צעירי השכונה ומנסה להשפיע על דעותיהן והשקפותיהם להצטרף לדעתו האנטי ציונית. כך נאספה סביבו קבוצה אנשים, שמשנתו ודעותיו קסמו להם, הם קבעו מושבם בתחילה בשכונת "בית ישראל", בספריו ודרשותיו שנשא, תמיד הורה למעריציו כי עצם שהייתם בארץ ישראל מסוכנת, והציונות מוליכה לאסון. ערב מלחמת המפרץ הראשונה, שהייתה האסמכתא לדעותיו, עזב הלברנץ את הארץ עם קומץ מעריציו לארצות הברית, וקבע את משכנו במונסי. מיד עם הגיעו יצאו כל רבני מונסי מכל המגזרים נגד משנתו.

לאחר שהיה בארה"ב נעצר הלברנץ בחשד לניתוק ילד מהוריו,והוא היה במאסר למשך שנתיים, יצוין כי חסידות סאטמר תמכה בו לאורך משפטו. לאחר שחרורו מהכלא עזבה הקהילה לקנדה.

שתיים עשרה שנים עברו מעת מעבר הקהילה לקנדה, לעתים היו נשמעות תלונות מאחדים שנפלטו-נמלטו מהקהילה הסגורה ומסוגרת, או מבני משפחותיהם שלא ויתרו על יקיריהם, והמידע על המתרחש בקהילה פנימה, יצא טיפין טיפין אל כלי התקשורת, והתחוור שהקיצוניות החריפה עם השנים, אנשי הקהילה הגיעו למקום שהקנאות הפכה להיות מזיקה ופוגענית עבור החלשים, ואנשיה ובראשם הלברנץ שמנצח על ה"חגיגה" שכללה אלימות כלפי מי שלא מיישר קו עם המנהיג נישואי קטינים לאנשים מבוגרים שלא מרצונם וכדומה, הואשמו שנהפכו לכת.

לאור כך בתקופה האחרונה, הייתה הכת תחת מעקב מצד הממשל הקנדי והעיתונות שסקרו את אורך חייהם של "לב טהור", לאחרונה נרשמה "בריחה המונית" אפשר להגיד, רוב חברי הכת העתיקו מושבם לעת עתה למרכז המדינה, וטרם הוברר היכן יעדם הסופי, דיווחים לא מאומתים מספרים שהכת מתכננת להעתיק מושבם לאיראן, בני הקהילה מכחישים בכל תוקף את ההאשמות על אלימות וכפיה, וטוענים שכל העתקת מקום מושבם נעוץ בכך, שבני הקהילה מתחנכים בבתים, על ידי אנשים מבני הקהילה עצמם, ובקנדה יש חוק חינוך חובה, ובחודשים האחרונים החלו הרשויות לאכוף חוק זה בחומרה רבה. ולטענתם במקום מושבם החדש, איש לא יטרידם בהנהגת אורח חייהם הייחודי.

התמונה מתוך האתר הרשמי של הכת בו הם שופכים את כל טענותיהם כלפי הביקורת הרבה

קטגוריה:

תגיות: ,