להגיד שלא הופתענו זה לא יהיה נכון, בתוך שבוע מאז שנחתם ההסכם בין המעצמות לאיראן, איראן הספיקה כבר להתנער מכל ההתחייבויות, אמש הודיע שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, כי העבודה בכור הפלוטוניום באראק תימשך. בארה"ב נדהמו מדבריו של השר, ודוברת מחלקת המדינה בארה"ב ג'ן סאקי הגיבה, לא ברור עתה למה האיראנים מתכוונים באמירה ש"היקף והעבודה באתר לא יגדל אבל העבודה תימשך", זה שההיקף לא יגדל אומר שלא יווצר עוד דלק גרעיני ולא יתקינו שום אמצעי נוסף, אבל שהעבודה תימשך לא ברור לנו למה הוא התכוון.

היא הוסיפה שברור לעין כל שאין ביכולת איראן להגיע להגיע לפצצה גרעינית מבצעית ללא דלק גרעיני, ולכן אין חשש שהאיראנים יגיעו לכך כי בהסכם שנחתם אינם יכולים לייצרו, בין אם כוונת איראן שהעבודה תימשך היא- כביש גישה לכור או כל בנייה אחרת. הדוברת סיימה "יש לנו צפייה שהאיראנים יעמדו בהסכמות ולא יפרו את ההסכם".

בימים האחרונים פורסמו כל העת הודעות שונות וסותרות לגבי פירטי הסכם הביניים, מדובר המדינה באיראן נמתחה ביקורת על פירטי ההסכם שיצא מהבית הלבן, ואמר שאלו פרשנויות שהאמריקאים ממציאים ולא ההסכם עצמו, הזמן הרב שלקח להגיע להסדר, משום החשיבות בניסוח וההדגשה ששמו האיראנים על הפרטים שלטענתם האמריקאים משבשים.

דבר אחד ברור שגם אם שר החוץ האיראני התכוון בדבריו לכביש גישה או בניית אקווריום ועצי נוי באתר באראק, הרי עצם ההתנסחות הזו שתשמע לשתי פנים, באה לשחק בעולם, ולהחדיר למודעות העם האיראני ולכלל העולם "עדיין אנחנו לא מוותרים על השאיפה שלנו" ושום הסכם בינים מנוסח כך או אחרת לא ישנה זאת.

בתמונה: שר החוץ האיראני זריף. באדיבות האו"ם

קטגוריה: