בשנים האחרונות, מכללה ולימודי תואר אקדמאי זה כבר דבר מקובל ושיגרתי בציבור החרדי גברים ונשים כאחד, מכללות רבות הוקמו לציבור החרדי או שלוחות מאוניברסיטאות הגדולות בארץ שהקימו בהתאמה לצרכים החרדיים.

גם מכללות השלמה ללימודי הבגרויות, שבחינוך החרדי לא מלמדים, מלאות עד אפס מקום. למרות נקודת ההתחלה הנמוכה לכאורה של הסטודנטים החרדים ההישגים והציונים הגבוהים של הסטודנט החרדי גבוהים פעמים רבות מהממוצע בקרב האוכלוסייה הכללית.

אלא שלא כל תואר הוא אכן רווחי ומשתלם לסטודנט שמסיים את לימודיו ונותר חסר מעש. שר הכלכלה נפתלי בנט, כבר קרא לצעירים החרדיים היוצאים ללימודי השכלה גבוהה, שלא יפנו ללימודי עריכת דין, משום שמקצוע זה כבר מוצף בתלמידים ושוק העבודה לא זקוק לכמות גדולה כ"כ (אולי אחר כל פרשיות הפלילים האחרונות במדינה, שינה את דעתו...).

מסיבות אלו קמו מסלולים נוספים מלבד מינהל עסקים, תכנות מחשבים, ראיית חשבון ועוד שכבר ממלאים כיתות שלמות בסטודנטים חרדיים חדשים, מיד עם תחילת הרישום. אחד המסלולים המעניינים שתפס תאוצה בשנים האחרונות ובעבר לא היה כמוהו מותאם לציבור החרדי, הוא המסלול לפוליטיקה ותקשורת שקיים גם במכללה החרדית מטעם בר אילן וגם בקמפוס שטראוס מבית מכללת הדסה. בשני המקומות משתתפים במסלול הלימודים עיתונאים בכירים ואנשי תקשורת מהשורה הראשונה בציבור החרדי שהחליטו להתמקצע בתחום באופן רשמי.

הסטודנטים ברוב המכללות זכאים למלגות על ידי קרנות כקרן קמח וקרן ידידות טורנטו שעושות רבות עבור הסטודנטים החרדים במתן מלגות וסיוע לזכאים.

אחד המסלולים היותר מעניינים שמוצעים לסטודנט החרדי הוא במכללת תרפיה (T.C) העובדת בשיתוף עם ווינגט, המכשירה מחנכים ומטפלים בטבע, על ידי גינון בשילוב תרפיה באומנות, אקולוגיה ובטבע. תחום זה עדיין אינו מוצף, ומשך הלימוד וההכשרה שנה אחת בלבד. בשל מחסור חמור בעובדים מהסוג הזה בציבור החרדי והמודעות ההולכת וגוברת לטיפולים רגשיים מקצועיים בוגרי המגמה צפויים למצוא עבודה מכובדת בשכר נאה בקלות יחסית.

המכללה פותחת את דלתיה לציבור החרדי (והדתי) ומכשירה בירושלים והמרכז, מקום לימודים שיענה על הצרכים הנדרשים, בהפרדה מלאה כנדרש. גם מכללה זו, כשאר המכללות מבטיחה לסייע בהשמה ומתן מלגות למתאימים.

מכללת תרפיה

בתמונה סטודנטים חרדים. באדיבות קרן ידידות טורנטו

קטגוריה:

תגיות: ,