יאיר לפיד הודיע הערב (שני) במסיבת עיתונאים שכינס, על "מענק" לאזרחי המדינה, ביטול העלאת מס ההכנסה שתוכננה בתחילת 2014, לאחר שאושרה העלאה בוועידת הכספים, זאת בשל ממבצע שחרור רווחים כלואים וגביית מסים מוגברת מהם נוצרה הכנסה שהקטינה את הגירעון, ולכן אין צורך בהעלאה במס ההכנסה, כשדבריו של לפיד הוא בחר לעשות שימוש בכסף כדי להקל על מעמד הביניים. עוד הוסיף, שבכוונתו להוריד את ההוצאות הממשלתיות ביותר משלוש מליארד שקל! הקיצוץ לא יכלול את הרווחה, הבריאות והרשויות המקומיות, "זו החלטה שנלקחה בזהירות ולאחר שיקול מעמיקים" אמר לתקשורת בהתייחסו לצעדים שננקטו.

בראיון עמו פסל לפיד שמניעיו פוליטיים וכי הוא מסכן את כלכלת המדינה כדי לקטוף את אהדת הציבור בשנית, והבהיר שהגזרות היו הכרח לפתור את המשבר שהיה עם היכנסו לתפקיד, וכעת כשאפשרי הדבר הוא יעשה הכל להקל על אזרחי המדינה, ולסייע למעמד הבינים לגמור את החודש.

על אף ההקלה, נמתחת ביקורת חריפה על לפיד, ח"כ איציק שמולי (העבודה) ממארגני המחאה החברתית, שלכאורה היה צריך לחגוג יחד עם האזרחים על ההקלה המובטחת, הגיב למהלך בביקורת, "העובדה שהחלטות שר האוצר יציבות כמו שושנת הרוחות צריכה להטריד את כולנו, רק לפני ארבעה חודשים העביר תקציב אכזרי שפוגע קשות באזרח העובד והעניים, היום מתברר שכל מסע ההפחדות היה מחזה שווא ולפיד מנסה להיות רובין הוד. או שפקידי האוצר עשו עליו סיבוב בהכנת התקציב כי אין לו מושג בכלכלה, או שהמהלך תוכנן מראש וזה גרוע ביותר" אמר שמולי.

גם הח"כים החרדים מתחו ביקורת חריפה. גפני אמר, "היום הוכח כי בניגוד להפחדות של שר האוצר, הגירעון לא היה כה גדול כפי שהוצג ולא היה מקום לכתחילה להטיל גזירות על הציבור. שר האוצר שלא הבין כלל לאן הוא נכנס, ממשיך להתל בציבור". יו"ר ש"ס, אריה דרעי הגיב לדבריו של לפיד: "שר האוצר ממשיך להתל ולצחוק על אזרחי המדינה ומשתמש בתחבולות ותכסיסים נושנים של הוצאת והכנסת עיזים כדי לשפר את תדמיתו, מדינת ישראל ואזרחיה אינם כלי למניפולציות ומשחקים".

סיבה נוספת אפשרית למהלך שמוביל לפיד, יתכן שהעלאת המיסים הייתה חדה מדי ופגעה בצמיחת המשק. בנוסף לנתון שהשתנה בגודל הגירעון, שהינו נמוך בהרבה מהצפי שחשב לפיד לפני ארבעה חודשים. עם זאת, גורמים באגף התקציבים הזהירו לאחרונה כי ייתכן שהנתונים החיוביים לא יחזרו על עצמם גם בשנה הבאה.
+
את לפיד כנראה אזהרה זו אינה מעניינת, כפי שביטל במחי יד תכנית שאושרה בוועדת הכספים, אם באמת תהיה בשנה הבאה נסיגה הוא כנראה יהפוך שוב את הקערה על פיה, כעת עסוק שר האוצר להשיב את הפופולריות הרבה שאיתה ניצח את הבחירות, ולאחרונה נפגעה קשות. אנשי משרדו סיפרו, שנתבקשו לסרוק כל שורה בתקציב המדינה, במטרה למצוא כספים נוספים ולהכריז על הורדת מסים.

לאזרחי המדינה שנאנקים תחת יוקר המחיה העליה במחירי הדיור עד לרמה שלא ניתן לעמוד בה והשחקות השכר נותר אלא לומר - חבל יאיר, חבל מאוד שרק בעקבות איבוד הפופולריות שלך נזכרת לדאוג לאזרחי המדינה, לבוחרייך, למעמד הביניים שעל גבו נבחרת.

למי שהתעניין מה חשב בעצמו לפיד לפני שנה וחצי על מהלכים דומים...:

לפיד הצבוע

קטגוריה:

תגיות: