מי שעוקב אחר צמד האחים גת שמצליחים להתנהג באצילות ולקדש שם שמים מידי שבוע בתכנית "הכוכב הבא" נוכח לדעת בשבוע שעבר בו בחרו לשיר את "מי האיש" שהלחן בכלל נחלת הכלל והמילים הן מסורתיות... חיפוש קליל בגוגל היה נותן את התשובה שבהפקה היקרה לא טרחו כלל לחפשה. "האגודה לזכות הציבור לדעת" פנתה לטדי הפקות בטענה מדוע באופן קבוע ישנו זלזול בחומרים של המוזיקה היהודית בתכנית.

"אנו מבקשים להפנות את תשומת ליבכם לליקוי מסוים ששמנו לב אליו בתכנית "הכוכב הבא"-
כאשר מתמודד שר שיר מסוים, מופיעים פרטי השיר- מילים ולחן- על גבי המרקע.
בכל שיר מופיעים פרטים אלו במלואם ובשלמותם. אולם כאשר מדובר בשיר הקשור למסורת היהודית בדרך כזו או אחרת, נראה כי הפקת התכנית מתקשה בהצגת הפרטים המלאים והמדויקים.

ליקויים אלה חזרו במס' תכניות:
*בתכנית אשר שודרה בתאריך 3/11/13 כאשר המתמודד אלון טאוב שר את השיר "אשת חיל", הכיתוב במסך היה- "מילים: מסורתי". בדיקה קצרה וקלה הייתה מגלה שמילות השיר הידוע לקוחות מספר 'משלי'.
*בתכנית אשר שודרה בתאריך 17/11/13 כאשר האחים גת שרו את השיר "מי האיש", הכיתוב במסך היה- "מילים: מסורתי, לחן: נחלת הכלל"

אפילו חיפוש אשר יארך שנייה תמימה בגוגל, פותר את התעלומה- מילות השיר לקוחות מתהילים פרק ל"ד ואת הלחן חיבר חיים ברוך חייט, סופר ומוזיקאי מוכר וידוע
"עם שאינו יודע את עברו ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל". ההיסטוריה המוזיקלית היהודית אינה מתחילה עם היווסדה של אקו"ם. השימוש הגורף בכינוי "מסורתי" כל אימת שמדובר במוזיקה מהשורשים היהודיים, הינו שילוב מקומם של עצלנות ובורות.

בהפקה כ"כ יקרה, מושקעת ומורכבת כמו בתכנית "הכוכב הבא", אנו תקווה כי תימצא הדרך לתקן את האמור לעיל ובכך לתת למוזיקה היהודית את היחס הראוי לה."

מהנהלת התכנית לא התעלמו והשיבו לאגודה:

"שלום נילי
ראשית יש צדק בדברייך אולם בבואנו לתת קרדיטים ליוצרי השירים בתכנית אנו חייבים להיצמד לקרדיטים כפי שכתובים באקו"ם, בקשר לשיר מי האיש נפלה טעות מצידנו בנתינת הקרדיט למלחין השיר כיוון שבדטה של אקו"ם קיימות שתי יצירות שהולחנו לאותו הטקסט שבאחת מהם הלחן הוא נחלת הכלל ובשנייה הלחן הוא של ברוך חייט, אנו מצרים על הטעות ונתקן אותה במידה והשיר יבוצע בתכנית שוב.
בכבוד רב,

אורי כהן |טדי יזמות והפקות"

התשובה לא סיפקה במיוחד את אנשי האגודה שהשיבו להפקת התכנית:

"שלום וברכה,
קודם כל תודה על המענה המהיר.
אין ספק בחובה לתת קרדיט לפי המופיע באקו"ם, אין חולק על כך.
אולם מאידך לא ייתכן כי שירים שאינם מופיעים במסד הנתונים של אקו"ם לא יקבלו שום פירוט.
עם כל הכבוד, ההיסטוריה שלנו מתחילה הרבה לפני אקו"ם...
גם למען מיגור הבורות, זה יהיה יפה וראוי לציין את המקור של שיר המגיע מן המקורות
גם לטובת הציבור המסורתי הרב שצופה בתכנית ואי הפירוט פוגע ברגשותיו (פנינו אליכם, בעקבות פניות של צופים אלינו...)."

הרב ברוך חיים חייט שהלחין את הלחן המקסים והמוכר למילים של דוד המלך - "מי האיש", הוא אחד המלחינים הפוריים ביותר במוזיקה החסידית ועשרות משיריו מוכרים בכל מקום מבלי שאנשים יודעים שהוא זה שהלחינם. דוגמה נוספת בולטת הוא השיר "כל העולם כולו" שמושר בכל העולם והרב חייט הוא זה שהלחין אותו. הרב חייט מתגורר בירושלים בשכונת הר נוף והוא משמש כראש ישיבת מערבא במתתיהו. הוא כתב גם ספרי ילדים רבים שחלקם הפכו לרבי מכר כל"ט מלאכות שבת בציורים וסדרת ספינת תיקון המידות.

קטגוריה:

תגיות: