לפנות בוקר יצאו בהכרזה היסטורית, שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון וג'וואד זאריף מקבילה האיראני, על כך שהגיעו להבנות וחותמים על הסכם ביניים בין המעצמות לאיראן במסגרת השיחות בז'נבה. פרטי ההסכם שגובשו וייבחנו על ידי הצדדים בחצי שנה הקרובה, מורים על הקלת הסנקציות על איראן.

בהסכם נאסר על הרפובליקה השיעית להעשיר אורניום לרמה של 20%, אולם על פי הסיכום היא תוכל להעשיר אורניום לרמה של של עד 5%. מאגר האורניום המועשר לרמה של 20% – כ-200 קילוגרם – יומר למוטות דלק או לגז; זכותה של טהראן להעשיר אורניום לא תוכר במפורש. כמו כן, איראן התחייבה לאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבקר במתקני הגרעין בפורדו ובנתנז, בנוסף לעצירת הפעילות במתקן המים הכבדים באראק. בתמורה לכך, איראן תזכה להקלות בסנקציות הכלכליות שהוטלו על המדינה. בין ההקלות גישה לכספים מוקפאים בסך 4.2 מיליארד דולר.

בלשכת ראש הממשלה נתניהו הגיבו להסכם ואמרו כי מדובר בהסכם רע "שמעניק לאיראן בדיוק את מה שרצתה". ראש הממשלה בנימין נתניהו, ימסור בפתח ישיבת הממשלה התייחסות לדברים. מה שברור שישראל ונתניהו הם המפסידים העיקריים מהסכם זה, בין אם הסכם יצליח או חלילה לא, המעצמות לא שעו לדבריו, והעדיפו את רוחאני על פניו. האיראנים ידעו היטב את העבודה, ולקראת סוף סבב השיחות, "פוצצו" את הפגישה, בגישה שאינם מסכימים לוותר על דברים רבים, וכך נחתם ההסכם עם "מתנות" רבות יותר כדי ל"השיבם" לשולחן המשא ומתן.

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי, אמר בתום מסיבת העיתונאים כי ההסכם בין איראן והמעצמות יקשה על טהראן לבנות פצצה גרעינית ויגביר את ביטחונן של ישראל ובנות ברית אחרות של ארה"ב. קרי אמר עוד כי בעוד שנשיא ארה"ב אובמה סירב להוריד את האופציה הצבאית מהשולחן, הוא מאמין כי היה חשוב קודם למצות את הערוץ הדיפלומטי. אל תטעו מטרת הסנקציות הייתה מאז ומתמיד להוביל את איראן לשולחן המשא ומתן, הסנקציות הצליחו, וכך גם ההסכם שגובש יצליח לפרק את איראן מתכניותיה הגרעיניות.

גורם דיפלומטי מערבי אמר כי בוודאי ייצאו מאיראן כל מיני דיווחים ומסרים לגבי תוכן ההסכם והיקף הסנקציות שיוסרו, אני מציע לחכות להודעות רשמיות בנושא, ולא להסתמך על דיווחים חלקיים כאלה או אחרים.

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה שנראה מאושר, על הצלחתו במשימה להגיע להסכם, וההישג בוודאי יירשם על שמו, כמי שפנה ראשון לרוחאני מיד לאחר היבחרו וקרא לו לגשת שולחן המשא ומתן. אמר לפנות בוקר במהלך מסיבת עיתונאים כי ההסכם הראשוני שנחתם הלילה הוא השלב הראשון לקראת הסכם מלא. לאיראן, כמו לכל מדינה אחרת, יש זכות לתכנית גרעין לצורכי שלום. כעת על איראן להוכיח לעולם כי תכנית הגרעין שלה היא אכן לצורכי שלום בלבד. העם האיראני ירוויח מכך על ידי הצטרפות בחזרה לקהילה הבינלאומית.

"האחדות הבינלאומית שאפשרה את הטלת הסנקציות, תבטיח כי איראן לא הולכת לקראת נשק גרעיני. לישראל ולמדינות המפרץ היו סיבות טובות להיות ספקנים לגבי כוונותיה של איראן. בתור המפקד העליון של הצבא, אבטיח שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני, אך לא נמהר למלחמה".

בישראל מיהרו כולם לגנות את ההסכם כשהטענה העיקרית היא שאיראן בעצם לא וויתרה על כלום ובעוד חצי שנה המצב יהיה כמו עכשיו ואפילו גרוע יותר כשהאיראנים ממשיכים להעשיר אורניום כל התקופה המדוברת.

קטגוריה:

תגיות: ,