הרב גיל מנור מנתיבות חשב איך לעורר אנשים לציפייה לגאולה, והשיק דגם בית מקדש ייחודי מלגו להרכבה עצמית: "אני מאמין שבמשמרת שלנו המשיח יבוא"

תעודת זהות. הרב גיל מנור, בן 47, אב לחמישה, תושב העיר נתיבות, משלוחי חב"ד בעיר. נולד בנהריה, במשפחה מסורתית, אבל לא חונך לשמירת מצוות. המפנה אירע בהיותו בן שמונה.

מאבן לאבן. הרב מנור

שכן טוב. יום שישי לפנות ערב. שיחקתי עם חבריי תחת בניין המגורים שלנו. פתאום ראיתי את השכן יורד מהבניין לבוש חגיגית. שאלתי אותו למה הוא לבוש כך ולאן הוא הולך. השכן אמר לי שהוא לבוש בגדי שבת והולך לבית הכנסת. זה סקרן אותי. בשבוע שאחר מכן ביקשתי מאימי שתלביש גם אותי בגדי חג. חיכיתי שהשכן יירד וביקשתי ממנו לקחת אותי עימו. זו הייתה הפעם הראשונה שהלכתי לבית כנסת. אלה היו ימי מלחמת 'שלום הגליל'.

קבלת פנים. בבית הכנסת קיבלו אותי מאוד יפה. הם 'גידלו' אותי. הרגשתי שאני נמשך למקום, לתפילות. לקבלת שבת, לתפילות ערבית, שחרית ומנחה. כל תפילה הייתה בעבורי חוויה. לקראת השנה הבאה ביקשתי לעבור לבית ספר ממלכתי-דתי. אני זוכר את שני בתי הספר לטובה, הם עיצבו את חיי.

המשפחה בעקבותיי. אבי לא התנגד להתקרבות שלי לחיי תורה ומצוות. אימא עצמה התחזקה, ובהמשך גם אחיי. מקצתם עברו ללמוד במוסדות חינוך חב"ד בצפון. בהמשך אימי התייעצה עם שליח חב"ד בעיר, הרב ישראל בוטמן ע"ה, בדבר מקום לימודים בעבורי, והוא המליץ שאלמד בישיבת 'תומכי תמימים' בלוד. השליח הרב ברוך וילהלם לימד אותי גמרא, וזכיתי להתקבל לישיבה. זו עיצבה את חיי, עד שזכיתי להיות שליח חב"ד בעצמי, תחת השליח הראשי בנתיבות, הרב ישר אדרעי.

1590 חלקים. לפני כחמש שנים התחלתי לערוך הפעלות לילדים על בית המקדש. ראיתי כמה זה מרתק את הילדים ועד כמה העיסוק במקדש מחזק את האמונה בביאת המשיח. בעקבות זאת פיתחתי דגם בית מקדש מלגו, המורכב מ-1590 חלקים. הרעיון היה שכל ילד יוכל לבנות את בית המקדש במו ידיו.

שמחת הילדים המסיימים לבנות את בית המקדש

דיוק בבנייה. בניית הלגו דרשה לימוד רב וחשיבה מעמיקה, כדי שהדגם יהיה מדויק ככל האפשר. הכנתי גם את אלבום המקדש, המצורף לערכה, והוא מפרט את כל שלבי הבנייה ומסביר את תפקידו של כל פרט במקדש.

חיפוש מפעל. המשימה הבאה הייתה מציאת מפעל לגו שיתאים לדרישותינו. זה לא היה קל, אבל ברוך השם זכינו לראות את פירות עמלנו עם השלמת המלאכה.

תפילת הילד. הדגם הסופי הושק לפני כמה חודשים, והתגובות מרגשות עד דמעות. "חייבת לשתף אתכם!", כותבת אם, נועה שמה. "קנינו לבן שלנו מתנת אפיקומן את ערכת בית המקדש מלגו. זאת המתנה הכי מדהימה שראיתי בחיי. כשהבן שלי סיים לבנות את בית המקדש, אמר: כמו שהתפללתי שבניית בית המקדש מלגו תסתיים, כך צריך להתפלל על בית המקדש האמיתי. זה היה פשוט מרגש".

במשמרת שלנו. שנתיים וחצי השקעתי בלימוד, בפיתוח ובבנייה, וראיתי את הסייעתא דשמיא על כל צעד ושעל. כשאני חושב על זה יש בי ביטחון שבמשמרת שלנו המשיח יבוא. רבים בימינו עוסקים בבית המקדש, כל אחד בדרכו, ואין לי ספק שהקב"ה רואה זאת ורווה נחת גדולה. נתפלל בכל ליבנו שנזכה בקרוב ממש לחגוג כולנו יחד את חנוכת בית המקדש השלישי!

קטגוריה: ,