הליכוד ביתנו, בהנהגת ראש הממשלה נתניהו ושותפו אביגדור ליברמן שר החוץ, ולעת עתה גם ראש ממשלת ישראל, לפני שאתם נבהלים... לא! הוא עדיין לא החליף את נתניהו ולא ברור אם עדיין יש לו תוכניות לכך, או שאלו רק חששות של חברי הליכוד, ליברמן ממלא כרגע את מקום ראש הממשלה, ועד שישוב נתניהו מביקורו ברוסיה, הוא ממלא את מקומו. אז אם שאלתם "מה יקרה אם ליברמן יהיה ראש ממשלה?!?" התשובה בינתיים  - ללא שינוי.

בעוד שראש הממשלה נתניהו ברוסיה, וממלא ראש הממשלה פה, רוסי... מחר תתכנס שוב ועידת החוקה של מפלגת הליכוד, להצביע על מספר הצעות, חברי הליכוד חוששים מכך שנתניהו יחפוץ להשאיר את ליברמן כשותף ובכך לחזק את אחיזתו במפלגה ועוד צעד לכיוון היעד של בית ראש הממשלה ע"י שריון מקומות ותיקים למפלגת ישראל ביתנו, ולכן הם הגישו שורה של הצעות שנועדו להגביל את סמכויתיו של נתניהו במפלגה. נתניהו דורש שיוכל לשריין מקום אחד בכל עשריה ברשימה לכנסת, ולצרף עשרה אחוזים מטעמו לכל מוסדות המפלגה.

ההצעות שהוגשו להגביל את נתניהו, דורשות שראש מפלגה שנבחר פעמיים יזדקק לנצח ברוב של 60 אחוזים, הצעה זו הינה רק כלפי נתניהו, שהוא היחיד שנבחר פעמיים להנהיג את הליכוד. כמו כן הוגשו עוד הצעות שיופקע הכוח הטלת הווטו לגבי כינוס הוועידה, וההצעות לסדר שעולות בה. עוד הצעה שעלתה, שראש המפלגה שפעל בניגוד להחלטות הוועידה ומרכז הליכוד בכל תחום, לא יוכל להתמודד בשנית לראשות המפלגה. וכן שהפריימריז לראשות המפלגה יתקיים בשנת הבחירות דווקא.

ח"כ דני דנון, נשיא ועידת הליכוד אישר השבוע להניח על שולחן הוועידה אפילו הצעת החלטה השוללת כל איחוד עתידי בין הליכוד לישראל ביתנו וקוראת לפרק לאלתר את השותפות בין הסיעות בכנסת. בלשכת נתניהו הזעיפו פנים כששמעו על כך. הם אינם רוצים לשדר לאיווט מסר של גירושין פחות מעשרה ימים לפני שמרכז ישראל ביתנו עומד להתכנס, נתניהו שהיה בטוח שבחזרתו של ליברמן תתיצב הקואלציה יותר, ותשבור ימינה. הופתע שעם שובו של ליברמן למשרד החוץ הוא גער בו על הטון הצורם בו הוא מתנהל עם הממשל בארה"ב והנשיא אובאמה. ומיד עשה דיל עם יריבו המר שהכריז כבר בתחילת הקדנציה שתכניתו להחליף את ראש הממשלה בבחירות הבאות, יאיר לפיד, הוא הלך אליו וסיכם אתו על תמיכתם של חברי ישראל ביתנו במועמדותו של ח"כ שלח ליו"ר הועידה היוקרתית חוץ וביטחון, כשזו תעלה להצבעה בוועדה, בתמורה לכך שלפיד לא יחולל משבר על מספר השרים. בד בבד הגיע לפיד לסיכום דומה גם עם בנט.

שיתוף הפעולה בין ליברמן ללפיד, והקריצה של ליברמן לשמאל מעוררת חשש בלשכת ראש הממשלה ובבית ברחוב בלפור בנוגע לתועלת מליברמן שכפי הנראה בבחירות הבאות  לא יהסס להמליץ לנשיא על מועמד אחר, ולא על  נתניהו לראשות הממשלה. מה שמחזיר אותנו לסוגיית האיחוד בין הליכוד וישראל ביתנו. נתניהו מעוניין בכך, כדי לרתום את כוחו של ליברמן אליו ולמנוע ממנו את החירות להמליץ על מעומד אחר. חיבור כזה יעניק לו לפי ההערכות קדנציה רביעית בתפקיד, ב–2017 או קודם, ויהפוך אותו לראש הממשלה בעל הפז"מ הארוך ביותר בתולדות המדינה. יותר מהשיאן הקודם - דוד בן־גוריון.

ליברמן מעוניין באיחוד מטעמו־שלו: התקווה לרשת את נתניהו אחרי פרישתו, ולכן הוא מעוניין לשנות את תדמיתו האישית כאיש ימין קיצוני, ואת תדמית מפלגתו ממפלגת עולים למפלגה כלל ישראלית-ציבורית תהליך אותו כבר החל כאשר חיבר אליו אנשים כיאיר שמיר ישראל חסון ועוד. לפני ליברמן עומדות שתי דרכים, האחת להיפרד מהליכוד ולהקים את "ביתנו" מחדש, אלא שלהפוך את מפלגתו למפלגת שלטון ואת עצמו לאלטרנטיבה המקובלת לראשות הממשלה,  זאת עבודה רבה מידי. האפשרות השנייה הקלה יותר: לכבוש את הליכוד מבפנים, ליברמן יפעל מאחורי הקלעים וינסה להשתלט על הליכוד מבפנים. כך, לקראת סיום כהונתה של ממשלת נתניהו, יסתבר לפתע כי ליברמן שולט במתפקדי הליכוד. וכאשר תתקיים ההתמודדות על הבכורה, יהיה הוא המנהיג הבלתי מעורער. מאמציו של נתניהו לשמר את כוחו ואחיזתו בראשות הממשלה על ידי חבירה לליברמן יתבררו כפריסת השטיח האדום לשותפו-יריבו לתפקיד ראש הממשלה.

הערכה הקיימת היא, שנתניהו וליברמן יישארו שותפים ולא תשבר ידידותם, נתניהו ימשיך לעוד קדנציה בראשות הממשלה וליברמן לא יתנגד למימוש האופציה, ויתן לנתניהו את האפשרות הזו, וישאר כשותף במפלגת "הליכוד ביתנו" אלא רק אם יובטח לו, בהתחייבות כתובה וממוסמכת, תפקיד המשנה היחיד לראש הממשלה וממלא מקומו הקבוע.

דעותיו המדיניות אינן שונות בעיקרון מאלה של נתניהו מלבד צורת ההתבטאות שלו שעמדה לו לא פעם לרועץ. ליברמן הצהיר לא אחת כי "המלחמה שאנחנו מנהלים במזרח התיכון זו מלחמה של כל העולם החופשי, ואנחנו נמצאים בקו החזית". כהצהרותיו של נתניהו. אין ספק כי נתניהו המנוסה מעדיף את ליברמן לצידו עמו יוכל לזכות בקלות בעוד קדנציה, ולכן חפץ להגדיל את כוחו במפלגת הליכוד, ולקנות את תמיכתו של ליברמן בו. כאמור זהו חששם העיקרי של חברי הליכוד, הם מאמינים ורוצים בנתניהו, יודעים שאין מעומד אחר בליכוד פנימה ובפוליטיקה הישראלית בכלל שיכול לקחת כרגע את מקומו, אבל הם חוששים מ"היום שאחרי" וכנראה שבצדק...

קטגוריה:

תגיות: , , ,